Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O masina mai scumpa sau una pentru fiecare?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
ovidiusoft
Am avut dilema asta acum 6 luni, cand eu si cealalta jumatate a mea ne-am cumparat cate un Logan. Pe vremea aia lucram la aceeasi firma, deci am fi putut sa ne cumparam o singura masina, mai buna. Si totusi, m-am incapatanat, parca am avut o premonitie smile.gif. Peste inca o luna, ea a primit o oferta mai buna si si-a schimbat serviciul. De atunci ne felicitam reciproc pentru inspiratie, daca ar fi trebuit sa postim masina ar fi fost macel si frustrari cu carul.

Voi ce credeti?
pastrama
In mod sigur cate una pentru fiecare.
Nu suport sa-mi conduca altcineva masina!
aphophis
autobuzul pentru doamna nu se pune? radmasa.gif
SiloS
Nu am gasit varianta potrivita pentru mine si nu am votat . Eu vreau masina mea pe care sa o conduc numai eu ... si pentru restul se gasesc 400 $ pentru o dacie .
puiu82
Bine zis,daca am avea banii necesari smile.gif
AND
His and Hers smile.gif
Liviu
Una singura. De ce ?
Pentru ca tot timpul se gaseste o cale de mijloc ca sa nu se certe cei doi.
Pentru ca nu ai de platit 2x casco, 2x rca.
Pentru ca nu trebuie sa cauti de fiecare data 2x locuri de parcare.
Pentru ca nu trebuie sa asiguri plinul la 2 masini.
Pentru ca (foarte important) nu poluezi de 2 ori cand poti polua o singura data.
Pentru ca e mai placut sa mergi la serviciu cu cineva in masina (presupunand ca una din caile de mijloc ar fi un traseu pe la ambele servicii, tur-retur).

Si ar mai fi motive. Dar doar "masina mea nu o conduce nimeni altcineva" nu mi se pare un motiv (e doar o adunatura de fiare, ce D-zeu!).
Adrian_Solenza
Fiecare cu aia a ma-sii biggrin.gif
DE ce? Sa nu existe discutii... Dar fiecare sa isi plateasca SEPARAT darile, taxele si benzina!
Nu mi-ar conveni sa iau 2 masini si sa ii platesc eu doamnei benzina!
Dic
Cu 2 DSN in familie suntem echipati de drum: cate o masina fiecare. In afara de dezavantajul vantorii pentru locurile de parcare, sunt numai avantaje. Cat despre RCA si Casco nu vad dezavantajele pentru ca daca am vinde cele 2 DSN si ne-am lua o masina (nemteasca de preferinta), probabil ca am plati la RCA si Casco poate si mai mult decat platim acum. Cat despre consum, la cca 6000km/an cat parcurge o masina (deci 12.000km in total) este ca si cum am avea o singura masina. Cu sigurnata ca daca ar fi buna (si diesel cu consum mic), am parcurge si 15.000km/an, deci tot acolo am ajunge cu banii de carburant.
Daca la benzina sau la spalat mergem fiecare cu masina lui, mai sunt drumuri pe care le fac numai eu (vizite pe la service sau ITP). biggrin.gif
ydaniel
una pt fiecare:)
BAD_MF
Tanculetul(loganul) pentru mine si buburuza(ford KA) pentru doamna, e mai lejer asa!
anndi
De ce se mai pune problema casco&RCA x 2 daca banii nu sunt o problema???????
O masina pt fiecare, cat mai tzapana, normal!
dan_apache
Oameni buni...aici se pierde din vedere o situație des întâlnită..și anume cazul în care jumătății nu îi place să conducă! Și atunci, singura opțiune viabilă rămâne mașina mea, pe care o conduc doar eu și drumurile se fac împreună (la serviciu, vizite. alea-alea). Se prea poate să apară situații în care șoferul familiei să nu fie disponibil (a se citi meciurile Stelei 04.gif ), dar atunci există și soluții de compromis (mijloacele de transport în comun biggrin.gif )..

P.S. Situația asta nu era în lista de voturi, așa că nu am votat...
Sony
QUOTE(Adrian_Solenza @ 19 Mar 2006, 21:18)
Fiecare cu aia a ma-sii biggrin.gif
DE ce? Sa nu existe discutii... Dar fiecare sa isi plateasca SEPARAT darile, taxele si benzina!
Nu mi-ar conveni sa iau 2 masini si sa ii platesc eu doamnei benzina!
*


Daca gandeau asa si parintii tai te lasau sa-ti castigi singur mancarea in copilarie. Se vede ca nu stii ce este aia familie.
Acum e evident de unde ai scos vorba aia cu kilogramele din pat si tona din parcare!
bobo77
Am votat una pt fiecare membru al familiei,problema este daca se si poate acest lucru, cred ca toti ne-am dori acest lucru,cred ca in Romania va mai dura o lunga bucata de vreme pina cind se va ajunge sa aiba fiecare masina lui in familie, chiar daca sint familii care i-si permit, cum este si cazul meu chiar daca nu cine stie ce masini, cred ca aceast caz daca facem un sondaj real este destul de mic per total.
Sony
Inainte sa achizitionez golanul i-am expus sotiei aceasta problema: Ambition sau doua berline ori doua Solenza Europa. Sotia, care nu are nici macar permis de conducere a zis ca mai bine golanul si sa o mai plimb eu cand e cazul. Ulterior eu am primit un alt golan de la serviciu, iar al nostru se cam prafuieste in fata blocului.
Adrian_Solenza
QUOTE(Sony @ 21 Mar 2006, 11:11)
Daca gandeau asa si parintii tai te lasau sa-ti castigi singur mancarea in copilarie. Se vede ca nu stii ce este aia familie.
Acum e evident de unde ai scos vorba aia cu kilogramele din pat si tona din parcare!
*



Nu are nici o legatura cu parintii mei... Daca sotia vrea masina, sa si-o intretina singura! Sau sotia, in conceptia ta, ar trebui sa stea acasa sa te astepte cu papa facuta?
O femeie trebuie sa munceasca, ca doar suntem egali... Sau este egalitate numai cand vor ele...??
Eu admir cel mai mult femeia care are o cariera si care ii da cu flit sotului cand vine ziua de salariu! Sau orgoliu de mascul al unora nu poate concepe asa ceva...
Eu am alte rafuieli cu femeile, pt simplul motiv ca este mai comod sa creada ca doar pt faptul ca exista si sunt frumoase ar trebui sa primeasca totul!

Women power, dar nu cu ajutorul nostru!
Sony
Vai de capul tau! In mintea ta fiecare sot trebuie sa aiba banii lui. Io sunt mai demodat si credeam ca toti banii care intra in casa sunt ai nostri, ai mei si ai sotiei, indiferent cat castiga fiecare. Informativ, sotia mea are o cariera!
Ai o gandire "profunda"! radmasa.gif
marksman
Am votat "cate una pentru fiecare membru al familiei", dar cu un amendament: doua masini per familie. Una "de drum lung" si alta "de oras". Daca patru oameni pot calatori la drum lung cu o masina, atunci aceeasi patru oameni isi pot rezolva problemele in oras folosind doua masini.
Jack Daniel's
Cate una pentru fiecare ! Asa am ajuns sa avem in familie trei masini , nici una mai veche de 2000 , printre care si un Logan .
Laurentziu83
QUOTE(dan_apache @ 21 Mar 2006, 09:59)
Oameni buni...aici se pierde din vedere o situație des întâlnită..și anume cazul în care jumătății nu îi place să conducă!
*


Daca nu-i place sa conduca sa-i fie de bine, sa mearga cu autobuzul sau cu taxiul. Ma cam indoiesc ca prefera sa mearga cu autobuzul decat sa mearga cu masina, chiar daca nu-i place. Iar taxiul nu e la indemana oricui zi de zi.
Am votat cate o masina pentru fiecare. Nu-s insurat inca.
O masina mai maricica pentru el si una mica, un tico/matiz sotiei.
Decat o masina scumpa mai bine 2 mai ieftine, oricum cam toate sunt acum pe care ni le permitem sunt cam o apa si un pamant.
Mi se pare o aberatie o masina mare si scumpa si sa nu mai ai bani de o a doua masina.
thunder
Eu as prefera o masina buna si scumpa pt. mine si pt. familie, cand plecam in vacanta sau alte drumuri lungi, si una mai mica simai ieftina pt. sotie cu care sa se plimbe prin oras (servici, cumparaturi, copii la gradinita/scoala). Dar totusi, daca mi-as permite ... pt. sotie ... un 4x4 mare, cu tabla groasa, cu vreo 10 stele la siguranta, bull-baruri, etc biggrin.gif acuma conteaza si cat de mult ti la ea (sotie nu masina)

PS: nu sunt inca casatorit ... dar ...
edit: nu am votat ca nu prea ma incadrez in nici o optiune
Sony
QUOTE(thunder @ 27 Mar 2006, 15:35)
Dar totusi, daca mi-as permite ... pt. sotie ... un 4x4 mare, cu tabla groasa, cu vreo 10 stele la siguranta, bull-baruri, etc biggrin.gif acuma conteaza si cat de mult ti la ea (sotie nu masina)
*


Tu sa-ti permiti? tongue.gif Ea sa-si permita, asa cum spunea mai sus un respectabil co-forumist. laugh.gif
Adrian_Solenza
QUOTE(Sony @ 27 Mar 2006, 16:14)
Tu sa-ti permiti? tongue.gif  Ea sa-si permita,
*


Si care ar fi problema? De ce sa nu iti ia ea tie o masina?
Oare masculii 'e' prea orgoliosi?

Off: Mie unul imi place de Britney Spears asta... Si-a luat un gagiu, il tine pe mii de dolari acasa, si il mai si suporta cu aventurile lui!
Sony
radmasa.gif Mai bine zi ca la asta visezi! radmasa.gif
thunder
Pei eu am deja masina, si inca una scumpa, la a doua masina m-oi descurca eu ... acuma prefer ca sotia sa-mi cumpere ... o casa ... mai degraba vila wub.gif

edit: da totusi nu sunt eu asa norocos
QUASAR78
Sa fie accesibile !
Cr|sTy
2 masini in familie...una pentru sot..una pentru nevasta...asa ar fi cel mai bine..sa aiba fiecare cu ce sa se deplaseze..sa nu depinda unu de altu la asa ceva...ca mereu se vorbeste de egalitate...femeia sa`si intretina masina ei..si barbatul pe a lui..smile.gif...
clauditza
Cel mai frumos ar fi sa aiba fiecare masinutza lui! Si nu suport misoginii mad.gif De ce barbatul trebuie sa conduca masina mai buna????184.gif Sau poate mai frumos de atat ar fi ca femeia sa foloseasca masina ...iar barbatul sa mearga cu autobuzul icon_mrgreen.gif Ah?? cum suna?? (asa ne simtim si noi cand suntem silite sa folosim RATB) 10412898.gif
little sam
Inca nu sunt in situatia de a cumpara cate o masina pt mine si pt. ea. Mai copilaresc ca sa zic asa. Dar e bine sa fie doua masini, pt. ca nu stii cum i se nazare unuia sa plece cine stie unde si celalalt sa nu aibe chef sa conduca sau poate ca a baut si nu poate sa conduca.
Sony
little_sam, la tine se pune problema de doua permise, nu de doua masini. wink.gif
Trofin Liviu
Solenza diesel eu, si as mai vrea una la fel ptr. sotie. De cand o avem a progresat enorm la sofat. Ii place teribil cum se conduce. Mai degraba as las-o ei si mi-as lua eu un Tico, Matiz sau Peugeot 107... De cand cu aglomeratia asta nu mai vreau sa aud de masini mari. Si cele mici au farmecul lor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.