Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme motor...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bogdan B-14-FNF
Bine v-am gasit baieti , am o problema mare cu motorul , ce face : pana in 3000-3200 de ture trege fara probleme dar cand incerc sa depasesc 3200 parca il tine ceva pana trece cu chiu cu vai de 3800 de ture . Problema asta mia aparut de cand am facut motorul , set cu totul . In gol trece cu multa usurinta de acest asa zis prag dar in forta fff greu . In a 4a trece dar trebuie sa tragi de ea iar in a 5 a se plafoneaza la 3200 si nu trece nici pe gpl nici pe benzina de pragul asta . Nu stiu ce sai mai fac , am schimbat bujii, platiana .... cam tot la aprindere . Ajutati-ma va rog !
driverx
Avansul centrifugal prost sau vacumatic prost sau prost reglat.
cristidb
O fi cutia aia de fuego de vina ca nu trece de 3000 ture in treapta 5? Ce viteza ai la 3000 de ture in treapta 5? Daca ai 130 atunci acolo se plafoneaza din cauza puterii motorului la 3000 ture.
micutu82
Aceeasi prob am avut-o si eu, doar ca mie imi trecea foarte greu de 2500 de ture. Pe loc mergea perfect..iar in sarcina...nu trecea peste 2500 de ture decat daca avea socul tras. Pana la urma, la mine a fost cazul fericit smile.gif am schimbat bujiile si acum merge perfect
bogdan B-14-FNF
QUOTE(cristidb @ 20 Mar 2006, 21:12)
O fi cutia aia de fuego de vina ca nu trece de 3000 ture in treapta 5? Ce viteza ai la 3000 de ture in treapta 5? Daca ai 130 atunci acolo se plafoneaza din cauza puterii motorului la 3000 ture.
*


Nu frate , problema asta o am dinainte cand aveam cutia veche , am fost pana la Pitesti si tot drumul nu a trecut de 3200 de ture nici pe gpl nici pe benz. Pana sa fac motorul fugeam cu ea pe gaz lejer 140-150 , se ducea in 3600 de ture lejer dar acum nici moarta . In treptele inferioare trage bine dar cu cat cresc scade puterea . 1zhelp00.gif 256.gif
EUROPE_
QUOTE(bogdan B-14-FNF @ 20 Mar 2006, 22:20)
Nu frate , problema asta o am dinainte cand aveam  cutia veche , am fost pana la Pitesti si tot drumul nu a trecut de 3200 de ture nici pe gpl nici pe benz. Pana sa fac motorul fugeam cu ea pe gaz lejer 140-150 , se ducea in 3600 de ture lejer dar acum nici moarta . In treptele inferioare trage bine dar cu cat cresc scade puterea .  1zhelp00.gif  256.gif
*


Pai pentru inceput regleaza avansul..., apoi daca avansul este bine reglat, s-ar putea sa nu iti fi dat sema, de cum ai pus lantul pe pinionul arborelui cu came, asta ar putea una din cauze, ai sarit cu 2- 3 dinti..., nu stiu este doar o parere, alta cauza ar putea fi carburatorul, vezi sa nu se fi intepenit clapeta de pronire la rece, in pozitia inchis sau partiakl inchis, alte cauze nu imi vin in minte, avansul centrifugal..., nu stiu cerceteaza, verifica, remediaza... smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.