Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frane care "gem"
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
chichi
Salut!... Am si eu o problema care-mi da dureri de cap...

Am observat ca, atunci cand franez lin, se aude un zgomot foarte urat, ca si cand ar "geme" masina... smile.gif La o franare brusca, nu se aude nici un zgomot, in schimb la o franare usoara, realizata in mod treptat, face un zgomot insuportabil...

Ma gandesc ca poate s-a uzat ceva la frane si ca ar trebui schimbat, dar nu stiu ce anume... Cat de grava este aceasta problema, tehnic vorbind?... sad.gif
Tropy
Daca zgomotul vine de pe spate, este de la ferodourile uzate.
Pana le schimbi, nu mai folosi frana de mana.
argon
QUOTE(Tropy @ 21 Mar 2006, 08:47)
Daca zgomotul vine de pe spate, este de la ferodourile uzate.
Pana le schimbi, nu mai folosi frana de mana.
*





in caz ca nu stiai ferodourile actioneaza si la frana de picior wink.gif
Buyaka
Zgomotul (pe care il am si eu de altfel) se datoreaza jocului dintre suportul placutelor de frana si etrier sau mai rar, sabotilor uzati pe toata suprafata de contact...
Grav nu e, suparator doar, insa isi revine in timp sau daca nu... isi revine sigur atunci cand schimbi ferodouri / placute...

Numai bine!
Tropy
QUOTE(argon @ 21 Mar 2006, 09:50)
in caz ca nu stiai ferodourile actioneaza si la frana de picior wink.gif
*



in caz ca nu stiai, daca lasi frana de mana trasa peste seara, dimineata sabotii raman putin "tensionati" dupa ce lasi frana de mana jos ... primele 3-4 frane sunt groaznice biggrin.gif zici ca se rupe ceva ... . si eu am ferodourile tocite si am observat ca daca nu mai folosesc frana de mana nu mai face dimineata asa ...
argon
cred ca e autosugestie..oricum daca zgomotul e din spate, nu mai merge asa, si nu folosi leacuri babesti, o sa ajunga la nituri, si o sa-ti distruga tamburii...asta numai daca zgomotul e pe spate
Tropy
QUOTE(argon @ 21 Mar 2006, 10:07)
nu mai merge asa, si nu folosi leacuri babesti, o sa ajunga la nituri, si o sa-ti distruga tamburii...
*



stiu ... stau cu ferodourile noi in portbagaj, nu am timp sa le schimb sad.gif
chichi
Si totusi, zgomotul parca se aude din fata... huh.gif

Sa schimb ferodourile si placutele de frana?...
argon
Daca ferodourile sunt bune nu are rost sa le schimbi aiurea..daca esti sigur ca nu e zgomotul din spate..aia tin si 120 000 km fara schimbare
Buyaka
QUOTE(chichi @ 21 Mar 2006, 11:39)
Si totusi, zgomotul parca se aude din fata... huh.gif

Sa schimb ferodourile si placutele de frana?...
*



Daca schimbi placutele se poate sa faca la fel... mai bine trage cateva frane sanatoase si ii trece...
Dreamer
Vezi de unde vine sunetul, din fata sau din spate ... oricum si placutele si tamburii se pot verifica foarte usor. Merita sa arunci o privire sa sti exact care e sursa si sa o rezolvi, inainte sa se mai strice si altceva.
chichi
Am facut mai multe ture cu masina azi-dimineata, inainte de a merge la scarbici si am observat ca nu se mai aude zgomotul respectiv... huh.gif

Straniu si ciudat. Acum nici macar nu mai pot demonstra cuiva ca am probleme cu franele. sad.gif Poate ar trebui sa mai astept o perioada de timp sa vad cum evolueaza situatia?...
Dreamer
Exista posibilitatea sa fii intrat la una din roti, la sistemul de franare un fir de nisip, avand in vedere ca s-a topit zapada iar tot nisipul aruncat in timpul iernii peste carosabil inca se mai afla acolo. Probabil ca aveai un fir de nisip care s-a tocit ...
In we merita sa arunci o privire la roti ca sa sti la ce sa te astepti si sa iti faci o idee cam cat de mai tin franele. Nu de altceva, dar a venit primavara si incep si plecarile biggrin.gif
viulian
La mine urla (imi suna mai mult a muget asa, decat a gemut blush.gif ) din spate clar. Daca trag de frana de mana asa, un dinte - doi, dispare si reapare iar cand are el chef de obicei la franari super lejere cand abia mangai pedala.

Doar ce am batut ferodouri acum cateva zile, deci nu e de la ferodouri tocite.

Suspectez ca ca e ceva in neregula cu restul angrenajelor de acolo.. tamburu s-o fi subtiat si rezoneaza, sau nu e ceva strans bine si incepe sa intre in rezonanta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.