Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: roate fata stanga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fion98
Masina este o dacie 1310 (an 1986).



Dimineata la plecarea de pe loc fiind gheata jos, am vazut ca roata fata stanga nu se invarte. Doar cea din dreapta care patina, evident masina urnindu-se cu greu.



La fel si la un demaraj in forta (cu "scart") pe o portiune uscata.



Aveti idee ce este? Sa fie de la planetara, diferential ... :?:



wink.gif



mersic
ovidiucornateanu
QUOTE


roate fata stanga


Cum, tu ai mai multe 'roate' pe stanga fata?Eu stiam ca acolo nu se afla decat una.

Lasand gluma,chestia asta se intampla frecvent pe zapada la toate masinile.Eu banuiesc ca e ceva de la forta de frecare care e mai redusa pe zapada.
FiveThreeFive
QUOTE
Dimineata la plecarea de pe loc fiind gheata jos, am vazut ca roata fata stanga nu se invarte. [...] La fel si la un demaraj in forta (cu \"scart\") pe o portiune uscata.

Secnariu posibil: etrierul de frana de la roata respectiva sa fie intepenit. Dupa ce franezi, pistonasul nu se retrage complet in etrier si continua sa preseze placutele pe disc. Roata fiind mai franata, diferentialul duce puterea catre roata care se invarte mai usor.

Posibil sa fie nevoie sa schimbi garniturile de etrier.
GIC
Pt. fion98:



Este cit se poate de normal acest lucru!!! De fapt acesta este rolul diferentialului. Gindeste-te daca ambele roti s-ar roti cu exact aceeasi viteza (cum ai vrea tu) cum ai mai putea lua un viraj (cind rotile parcurg trasee de lungimi diferite)
fion98
thanks.



Ovidiu -->din graba am scris "roate" :cry:



laugh.gif
klaus
Evenimentul este foarte normal cand una din roti are aderenta f. mica. Cea cu aderenta foarte mica se invarte si cealalta nu. Posibil si ca cea care nu se invarte sa fie infranata (cum s-a mentionat mai sus)

Pt. proba ridicati masina pe cric pe o parte, bagati in viteza si luati piciorul de pe ambreiaj. Si roata in aer se va invarti cu spor, pe cand cea de pe pamant nu va schita nici un gest (era o metoda rectificare a discurilor de frana)
paulp
Florian si-a lamurit aceasta necunoscuta, asa ca n-are rost sa continuam teoria diferentialului :wink:

So



Topic closed :!:
fion98
tongue.gif tongue.gif



Asa e.



Paul inchide, te rog, topicul
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.