Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire semnalizatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
northwood
Vreau sa inlocuiesc blocurile optice de semnalizare/pozitii pe partea din fata (Dacia '89 model cu 4 faruri). E neaparat nevoie sa demontez bara de protectie?



Daca da, ce anume trebuie sa desfac/desurubez ca sa o dau jos? Cum trebuie procedat?
ghc
QUOTE


E neaparat nevoie sa demontez bara de protectie?


Din cate tin eu minte, nu. Trebuie sa te bagi sub masina si o sa gasesti sigur in ce sunt prinse.
ovidiucornateanu
Din pacate operatiunea e mai simpla daca demontezi bara.Si eu am procedat candva la inlocuirea lor.Ele sunt prinse cu niste 'chipling-uri' care sunt insurubate in bara(daca te uiti sub ea o sa le vezi).Eu dupa ce am desfacut acele suruburi am constatat ca cu nu prea pot sa scot 'blocurile optice' de acolo pentru ca sunt turnate , sticla impreuna cu carcasa.Pana la urma am reusit sa le scot cu bara pusa dar degetele mele saracele........Si bineinteles ca atunci cand le-am introdus pe cele noi in bara am rupt cate o urechiusa ca altfel nu mergea.Hazul mare a fost ca le-am pus invers(stanga in dreapata) si astfel aveam semnalizarea pe interior si poziztia pe exterior.De accea daca poti sa demontezi bara incearca asa(uitete su ea si o sa vezi ca este prinsa cu 4 suruburi pe masca).

PS daca ai si spoiler sub bara sigur nu poti sa le schimbi fara demontarea barii si a spoilerului.
northwood
Horatiu, blocurile optice sunt prinse in 2 holsuruburi, care au si rol de realizare a masei, separat pentru semnalizator si pozitie. Le-am si scos, dar nu am reusit sa le trec printre corpul masinii si bara de protectie. Le-am manevrat doar in spatiul dintre cele 2.



Bara de protectie mi-e groaza sa o dau jos, cred ca e nemiscata de acolo de cand a iesit masina din fabrica (acum 15 ani).



Stie totusi cineva cum se procedeaza pentru demontarea barei?
Rew
Sigur se pot scoate blocurile alea de lumini. Frate-miu, care are masina din aceeasi generatie, a venit la mine cu semnalizatoarele sa i le repar si sigur nu a scos bara. Eu cred ca tu te porti prea blind cu masina si o tratezi mult mai bine decit te trateaza ea pe tine. Sau poate ca ai bara indoita.

So, use the force...
northwood
Rew, de scos blocurile e simplu. Eventual fortez si le sparg, scotandu-le pe bucati.

Mai prost e cu montatul celor noi, pe care nu le pot introduce "pe bucati".



Cat despre uzul de forta...ca sa citez o reclama: "puterea nu e nimic fara control".
danny_nt
faza ar fi ca trebuie cumva rasucite dupa ce ai desurubat holsuruburile , este o pozitie destul de dificila da o sa iasa,cel putin la mine au iesit ;greu da le-am scos..

io am o dacie cu 4 faruri si bara de metal anu de fabricatie 80 si ceva
DSops
Din pacate nu exista o reteta sigura. La mine pe stanga se puteau scoate, pe dreapta nu. Sfatul meu: pui putin spray de suruburi si slabesti suruburile la maxim, fara sa dai bara jos. Asa sigur le poti manevra.
irinel75
deci desfa holsuruburile, dupa carelampa o lasi sa se miste stinga-dreapta o intorci cu fata in sus si daca nu iese nici asa, o mai intorci odata cu fata catre caroserie si desfa nitel flapsul sa poti trage putin de bara sa se distanteze putin..trebuie sa iasa, numai ca te chinui putin...si alt pont, desfa intii capacele cu becuri din partile laterale...spor
ghc
Offffffff, de ce ai creat topic-ul asta??? Dupa un drum Cluj-Bistrita m-am trezit ca semnalizatorul dreapta atarna de cabluri. Cam ca un glob ocular in filmele de groaza :cry:

A mea e din 91 cu faruri dreptunghiulare si cu semnalizatoarele langa faruri. Semnalizatorul nu este prins cu absolut nimic icon_evil.gif , doar niste chestii de plastic care intra in niste locasuri atasate farului. Mai mare groaza. Cred ca singura solutie e sa-l leg cu sarma sad.gif
northwood
Dragi prieteni, multumesc fain pentru sfaturi. O sa le pun in aplicare cum se mai incalzeste putin...



Horatiu, se pare ca la modelul cu faruri patrate au optimizat sistemul de prindere al semnalizatorului, ca prea se chinuia lumea care avea modelul cu 4 faruri smile.gif
ghc
QUOTE


au optimizat sistemul de prindere 

Daaaaaaa, acum se desprind si daca nu vrei 022.gif
litza
Eu am modelul 4 faruri, semnalizatoare prinse in bara. Acu vreo 2 luni am inlocuit unul din ele FARA sa demontez bara. M-am chinuit si eu ceva pana mi-am dat seama ca nu se pot scoate pana nu scoti firele. Cu firele bagate nu merge si gata.



Din cate imi amintesc, cu firele scoase si suruburile la fel, roteam un pic spre spate semnalizatoru si il tragi un pic oblic in jos spre exterior. Iese la limita. Asta doar daca cumva masina n-a fost lovita si/sau bara demontata/remontata aiurea.



BAFTA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.