Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bataie roata fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kriiss888
am si eu o problema la berlina mea din 97. se aud batai puternice (troncanituri) la roata fata dreapta daca pe scaunul din dreapta fata sta cineva 'mai solid' . practic cand merg singur in masina sau cu prietena mea in dreapta totul e ok; cum se urca cineva greu in dreapta (80-100kg) bate foarte puternic la drum drept....mai ales cand accelerez.

ce ar putea fi ? ar putea fi planetara ? sau rulmentii din cutie ? sau ...

clar fenomenul se intampla cand se lasa masina pe partea dreapta. ma gandeam sa schimb planetara dreapta...burdufurile sunt cam crapate si la curbe in viteza la stanga parca bate si singur in masina fiind. daca e planetara nu ar fi o problema dar ma sperie ideea de a fi ceva la cutie sau altceva. ati mai patit asa ceva ?
Dyda
Orice forumist de se respecta aduga la problema ce o are formula " s-a uitat , a cercetat si nu i s-a parut a fi ceva in neregula". In fine....
Daca iti apare bataia numai la incarcarea masinii pe dr , posibil sa fie din:
-amortizor- a ramas fara ulei, ( eu pe varianta asta as merge)
-tirant - bucsi de cauciuc 'duse' sau piulite slabite,
-bieleta antiruliu,
-bucsi teu amortizor sau brat inferior uzate
La rulmet sau planetare nu este nevoie sa incarci masina ptr a auzi bataile, astea bat ca nebunele continu cind sunt uzate.
Asa ca pune mina verifica si da rezultatul
os
Asa adauga urmatoarele: la proxima ocazie inlocuieste burdufurile de le planetara. "sunt cam crapate" nu e de loc in regula, aceste burdufuri au menirea de a pastra in interior unsoarea si de a impiedica patrunderea mizeriei (care contine particule abrazive).
AlinREHAU
Nu e chiar asa ... cand am cumparat eu masina mea avea planetara din dreapta uzata si cand mergeam singur in masina nu era nici o problema dar daca mai luam pe cineva in masina sau luam curbe puternice la stanga troncanea de rupea . Dupa ce am schimbat-o nu a mai troncanit . Troncanitul aparea numai daca acceleram . Unde sa mai pun ca daca mergeam cu masina prin serpentine si urcam cu masina plina ... ii plangeam de mila .
Eu zic ca e 100% din planetara .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.