Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglarea culbutorilor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
tommyy_me
Imi poate spune cineva mai amanuntit etapele reglarii culbutorior?Multam 182.gif
cipri20
cred ca s-a mai discutat, daca ai o carte de mondiru, gasesti acolo mai detaliat.
1. scoti bujiile
2. rotesti arborele pana pistonul cilindrului 1 ajunge la PMS
3. reglezi jocul la culbutorii cilindrului 1
4. in mod similar se regleaza culbutorii cilindrilor 3,4,2, in aceasta ordine

trebuie tinut cont daca culbutorii se regleaza cu motorul cald sau rece, deoarece difera distantele:

la rece evacuare 0,20mm admisie 0,15mm
la cald evacuare 0,25mm admisie 0,18mm
einstein1984
Culbutorii se regleaza cu motorul rece. Pana reglezi tu cilindri 1.3.4 numarul 2 o sa aiba alta temperatura. La cald doar se verifica jocurile. Ca poti sa te arzi pe motorul cald nu mai mentionez (motor cald insemana ulei la 60 de grade si apa la 80).
cipri20
parerea mea ca da, e mai bine sa reglezi la rece, dar nu din motivul enuntat de tine, cum ca se raceste pana ajungi la cil 2, deoarece nu cred ca-ti ia asa mult reglatu, sa zicem vreo 2 min, timp in care nu cred ca se poate raci asa mult!
EUROPE_
QUOTE(einstein1984 @ 23 Mar 2006, 16:28)
Culbutorii se regleaza cu motorul rece. Pana reglezi tu cilindri 1.3.4 numarul 2 o sa aiba alta temperatura. La cald doar se verifica jocurile. Ca poti sa te arzi pe motorul cald nu mai mentionez (motor cald insemana ulei la 60 de grade si apa la 80).
*


E mai bine cu motorul rece, dar motor cald nu inseamna 60 de grade ulei si 80 apa, cred ca 80 de grade ulei si 80-85 de grade apa...
argon
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3910&hl=culbutor


Oricum eu nu i-am reglat niciodata...in 100 000 km...
diaconuliviu
QUOTE(argon @ 23 Mar 2006, 23:18)

Continuati acolo, se inchide.
Si nca o data, va rog dati o cautare inainte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.