Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: in loc de accleratie --frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionutz_ro23
mi se intampla cateodata ca daca las dintr-o data de acceleratie parca as pune frana. daca accelez dintr-o data "tare" iara parca se ineaca.
ce poate fi????
einstein1984
Cand lasi brusc acceleratia se numeste ca pui "frana de motor". Iar daca storcesti brusca acceleratia, ori nu merge bine pompa de spritz din carburator, ori asa face ea.
EUROPE_
Cand iei piciorul de pe acceleratie se numeste frana de motor, iar daca dupa (de exemplu cu treapta 2) vrei sa calci acceleratia la maxim, motorul nu trage cum ar trebui sa traga, ca poate asa face el, depinde de cum e reglat biggrin.gif . Dupa parerea mea cred ca e ceva normal sa iti faca asa...
Adrian_Solenza
Ori e asa, ori sunt eu ametit.. Frana de motor e cand intri intr-o treapta inferioara de viteza, fara a mai calca pedala de frana! Daca iei picioru de pe pedala in mers se cheama economie de carburant, masina mergand din inertie! Cand esti in ture si iei picioru de pe gaz, masina da in nas pt ca pierde din putere, dar asta nu inseamna frana de motor smile.gif

Cat despre problema ta: se ineaca ori de la benzina, ori ca e murdar jigleru ala sau cum naiba ii zice!
EUROPE_
QUOTE(Adrian_Solenza @ 23 Mar 2006, 22:49)
Ori e asa, ori sunt eu ametit.. Frana de motor e cand intri intr-o treapta inferioara de viteza, fara a mai calca pedala de frana! Daca iei picioru de pe pedala in mers se cheama economie de carburant, masina mergand din inertie! Cand esti in ture si iei picioru de pe gaz, masina da in nas pt ca pierde din putere, dar asta nu inseamna frana de motor smile.gif

Cat despre problema ta: se ineaca ori de la benzina, ori ca e murdar jigleru ala sau cum naiba ii zice!
*


Ma cum, dar ce inseamna frana de motor, cand tii piciorul pe pedala de acceleratie?????, nu cand iei piciorul de pe pedala de acceleratie, si astepti ca turatiile motorului sa scada..., ca sa bagi treapta inferioara, si tot asa pana ajungi la viteza dorita, la frana de motor..., ce inseamna frana de motor???? huh.gif
Cum adica, cand esti in ture si iei piciorul de pe gaz, masina da in nas, nu mai are putere....pai tocmai asta e frana de motor..., nu? Cred ca faci o mare confuzie intre frana de motor si lipsa de putere a motorului, cand iei piciorul de pe acceleratie nu inseamna ca nu mai are putere... excl.gif
catin_maus
problema pe care o ai se cheama "nivelul mic in carburator" folosesc termeni astia pt ca nu stiu cum se zice stiintific, du-te la un mecanic si se rezolva imediat, nu e nevoie sa o duci in service, se rezolva foarte ieftin.

Bafta!!! wink.gif
AlinREHAU
La Dacia mea am patit o chestie , nu stiu daca e acelasi chestie cu problema ta ... Parghia care leaga axul acceleratiei cu pompa de sprit s-a tocit si astfel , cand incepeam sa accelerez progresiv si incet , se accelera pana la 1500 si apoi murea motorul dintr-o data ... daca acceleram rapid apuca sa pompeze benzina spritul si mergea ... Apoi am schimbat parghia dar nu am gasit din aia de care trebiua ci din aia care leaga socul de axul acceleratiei si la scut timp a cazut ca era dintr-un material mai moale si acum nu mergea decat la relanti , daca acceleram putin murea pe loc . Aceleasi sintome cred ca le-ar avea daca ar fi rupta membrana pompei de sprit sau infundat "ciocul" ala sau cum ii spune ...Si am mai patit o chestie : Am zis ca daca tot schimb ,sa schimb si membrana pompei de sprit . Am luat una noua ,de pitesti si surpriza in locul in care acctioneaza parghia de la pompa de sprit are un arc , ei bine arcul respectiv era mai moale (ca forta de apasare ma refer) dacat membrana pompei in sine , rezultatul : Apasai acceleratia , se deschidea clapeta de aer , si cand trebuia benzina din pompa de sprit nu venea nik ca defapt se apasa arcul nu membrana si murea motorul ... piese de 2 lei , am pus membrana veche si merge . Gata ca v-am plictisit destul .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.