Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schema si reglaj carb 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eek
Salutare baieti !

Am carburator de Dacia 1300 pus pe Oltcit.

Unde gasesc si eu o schema ceva?

Macar va rog spuneti-mi cum il reglez cum trebuie?

Oricum si cu carbu dereglat consum mai putin ca cu ala de Oltcit.

Dar spuneti-mi si mie cateva secrete de reglaj, notiuni, asa sa stiu si eu pls.
sorin43
ai 5 jicloare in total.

pe toate le stangi la maxim mai putin ala de amestec carburant. se alfa la esterior si e prevazut cu un arc. acela strans la maxim face amestecul benzina -aer cel mai bogat posibil si deci cel mai putin economic.

cum se regleaza: il strangi la maxim si invarti inapoi de el pana turatia ajunge la un maxim in momentul in care a ajuns la maxim mai invarti de el o jumate de cursa spre deschis. ai grije ca arcul care il tine sa fie destul de rigid ca sa nu se desurubeze singur.

un alt reglaj pe care il poti face este plutitorul.

cu capacul de la carburator desfacut si tinut cu fundul in sus in mana, intre plutitor si capac tre sa incapa fix o tigare, adica 9 mm, cum lere de 9mm nu o sa gasesti regleaza-l cu tigarea sau cu un glontz daca ai.

eu pana acum am vorbit de carburator simlu nu dublucor. sper ca la ala te refereai si tu.
GIC
In loc de 9mm a se citi 6-7 mm - recomand 7 mm (cu tot cu garnitura)
paulp
QUOTE


nu o sa gasesti regleaza-l cu tigarea sau cu un glontz daca ai.



Cu glontu e interesant 166.gif

icon_twisted.gif
eek
OK multumesc mult.

Si eu tot din ala am facut reglajul.

Oltcitul merge bine si cu carbul ala, se infige inca, ma rog nu ca inainte.

Azi am mers cu unul comprimat putin si ala fugea rau de tot. Oricum nu-mi pare rau ca am pus carbul asta. Consumul a scazut iar masina merge foarte bine. Din pacate nu e pe nicaieri o descrieire a carbului de dacie asa cum e cea de la oltcit, si de aceea am intrebat.

Si de unde gasesc glont de 9mm? ca astea au doar terorostii. cu un 7,62 de mode veche nu se poate regla?
paulp
EEK, am eu o descriere a reglajului la carbu' de 1300. Din pacate trebuie sa astepti pina ajung la tata ca i-am dat lui cartea aia (eu mi-am luat-o pe asta noua, in care e descris doar carbu dublucorp). Deci dupa Paste :wink:
zamolxes
EEK, nu stiu daca te ajuta, dar eu am acasa o carte de la tata (care are o dacie din 78). daca te ajuta cu ceva as putea sa scanez pozele de acolo.



mp daca vrei.
eek
Sa scanezi pozele?

Iti dai seama ca ai fi superbeton si superadevarat daca faci tu asta pt mine... laugh.gif mai ales ca am oltic laugh.gif adica nu sunt chiar de-al vostru decat cu carbul laugh.gif . Oricum sunteti baieti buni pe aici...

Vreau sa stiu si eu cu reglajul ala... asa mai in detaliu cum si ce se misca pe acolo, circuitul aer-benzina

Multumesc mult baietii laugh.gif .
Malpraxis
Tigara are 7,69 mm, se invata in armata........
zamolxes
imi pare extrem de rau dar se pare ca nu voi putea sa ma tin de promisiune. din pacate nu reusesc sa gasesc cartea aceea. inca o mai caut. EEK, daca o gasesc iti voi trimite mp.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.