Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbat ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
silviu2002
Este bine de spalat motorul inainte de schimbarea marcii de ulei?
Am 50.000 km la bord, toti cu 15 W 40 dar cu diferite marci. E buna metoda cu 2 litri de ulei cu care se spala motorul si se arunca?
argon
Sunt in comert solutii de spalat motorul..in genul ca torni in motor peste uleiul vechi, lasi 7 minute la relantii si dai jos..pui uleiul nou si gata.

Folosite cu cap si ne-exagerat sunt bune..cu conditia sa fie de marca.
viulian
Am incercat si eu sa fac chestii din astea, da' pana la urma calamina aia tot sta pe supape ca albina pe miere (ca sa nu zic altceva).

Mare fas nu mi se pare a fi, asa ca am renuntat sa mai spal motoru cu din alea. Oricum uleiul tot se innegreste...
argon
QUOTE(viulian @ 29 Mar 2006, 16:31)
Am incercat si eu sa fac chestii din astea, da' pana la urma calamina aia tot sta pe supape ca albina pe miere (ca sa nu zic altceva).

Mare fas nu mi se pare a fi, asa ca am renuntat sa mai spal motoru cu din alea. Oricum uleiul tot se innegreste...
*




Ce treaba are uleiul cu supapele? pentru curatarea supapelor se pune adidiv in benzina, nu are legatura cu uleiul.
Presupun ca era vorba de curatarea depunerilor din locurile pe unde sta si circula uleiul.
Uleiul e normal sa se inegreasca..daca ar ramane curat negreala aia s-ar depunde in motor.
diaconuliviu
QUOTE(argon @ 29 Mar 2006, 18:29)
Ce treaba are uleiul cu supapele? pentru curatarea supapelor se pune adidiv in benzina, nu are legatura cu uleiul.
[...]

E vorba de depunerile de calamina de pe talere, arcuri, tija, de alea intreaba, nu de cele din camera de ardere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.