Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum schimb becurile de la bord de CN?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andrei lucian
cum schimb becurile de la bord cd CN
lucian_v
Daca te referi la becurile alea de la pozitii, faza lunga dezaburire , etc. e foarte simplu. Scoti gratarul ala din stanga jos (de la sigurante) si bagi mana in spatele bordului (de preferat o mana mai subtire) , rotesti un pic de bec(care este prins intr-un soclu) si dupa juma de tura ramai cu el in mana. Inlocuiesti becul ars dupa care il pui la loc rotind in sens invers. Nu forta tare ca iese destul de usor.

Sper ca te-am lamurit.
bogdan_o
Cred ca se referea la cele care ilumineaza bordul. Alea nu le poti schimba fara sa dai jos bordul decat daca esti David Copperfield sa le faci sa iasa si sa intre singure in locasurile alea. Pentru muritorii de rand: se demonteaza semicochiliile volanului, se slabeste fixarea din partea stanga a bordului, se scoate cablul de kilometraj, se scot mufele din spatele bordului, se trage de clema stanga care tine panoul cu instrumente si voila, ai scos bordul. Se schimba becurile alea dupa care reiei operatiile in sens invers. Bafta!
lucian_v
Am crezut ca se refera la celelalte. Scuze.
marius-gabriel
Se pot schimba si cele de iluminare fara sa dai bordul jos si fara sa fii David Copperfield.Nu trebuie decat sa vb frumos cu ele..smile.gif

Trebuie sa dai rama de la bord jos(adica aia de pe consola si care vine si in jurul ceasurilor) sau macar s-o cracanezi...

sunt 2 suruburi jos in dreptul ceasurilor, si 2 la scrumiera.

Ceasurile raman pe pozitie si ai lod setul sa bagi becurile deasupra.

Sper sa reusesti!
adumitrachy
Mai dati amanunte pt ca nici mie nu mi se aprind becurile de sus. Ce intelegi prin consola care vine in jurul ceasurilor shi unde mai exact sunt suruburile alea doua?
marius-gabriel
este o rama care vine in jurul ceasurilor si care se continua pe toata consola si de ea sunt prinse toate prostiile.

daca privesti ceasurile ai sa vezi 2 dopuri pe care daca le scoti ai sa gasesti 2 suruburi.

daca scoti scrumiera iar ai sa vezi doua suruburi.sus, rama mai e prinsa cu niste moate dar iese usor.

incearca s-o scoti si nu dai bordul jos.

in 10 min ai schimbat becurile..
adumitrachy
Am facut ceea ce mi-ai spus shi sunt mai mult decat incantat. Mie mi-a luat cam 1 ora, dar nu e nimica.

Sfaturi pt cei care vor sa-si schimbe becurile:

1)Cumparati-va 4 becuri pt bord (eu am ars unul cand ma chinuiam sa-l montez)

2)Scoateti semicochiliile de la volan

3)Scoateti shi cablul de la kilometraj , pentru a putea trage mai mult in interior ceasurile

4)Daca aveti o mana un pic mai groasa (asa ca a mea), atunci, veti vedea in partea stanga a ceasurilor , o siguranta ;dati-i drumul, shi veti vedea cum ceasurile vor iesi mai tare in interior

5)La montatul innapoi al bordului, introduce-ti ceasurile cu partea superioara mai intai in interior, pt a nu atinge cu becurile marginea bordului

6)In rest nu ar trebui sa fie nici o problema



p.s. maine ma duc sa-i schimb becurile la un tovaras de-al meu, care are tot cn
marius-gabriel
adumitrachy, ai vazut....

Convinge si tu poporu` ca nu trebuie dat jos bordul...

Am vazut ca si baietii in service il dau jos.Asta probabil sa ia manopera mai mult...ca sa nu mai zic ca pt demontarea bordului trebuie dat si parbrizul.

Eu mi-am dat seama de asta dupa ce l-am montat(aveam bord clasic de 1300) si trebuia sa mai umblu pe la ceasuri..

Ma bucur ca ai reusit!
lucian_v
Da am si io o intrebare: caloriferul ala il pot da jos fara sa dau bordul? Si cum? Ca io m-am chinuit vreo cateva ore asta vara da nu am reusit.

10x
bogdan_o
Eu prin bord ma refeream la panoul ala cu instrumente nu la toata tarasenie. Ar fi inuman sa dai tot jos pentru niste amarate de becuri. Imi cer scuze pentru neclaritate
marius-gabriel
bogdan_o, ai dreptate,dar du-te la service si ai sa vezi cum iti dau baietii buni parbrizul jos si bordul cu totul.

lucian_vlaicu, nu stiu sa-ti zic pt ca eu am bordul pus si am pastrat numai caloriferul clasic.

Totusi ma gandesc ca daca ai toata masca aia de la consola jos ai avea acces si la calorifer....
Ov
zicea cineva pe aici ca se poate da jos caloriferul prin gaura de la torpedo, fara sa dai nici un bord jos (CN evident). Cautati si voi !
adumitrachy
Se poate umbla la calorifer si numai daca dai torpedoul jos .E usor de dat jos, dar e greu atunci tre sa-l prinzi innapoi. Stiu pt ca am avut shi eu problema asta shi s-a chinuit un pic meseriasul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.