Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accesorii diverse
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
salex
Salut tuturor!
An comandat un Logan ABS plus la IPSO Bucuresti (sos Buc Ploiesti).
Mai vreau sa pun pe el covorase, aparatori de noroi la roti si aparatori de aripa. Preturile dealerului mi se par deplasate.
Ce strategie sa adopt? Sa iau numai masina si sa montez apoi eu toate aceste accesorii? Se gasesc in targ?
Ar fi mai ieftin sa cumpar aceste aparatori de noroi din targ? (la dealer costa peste 110 Ron.

Sau sa strang din dinti si sa ma las jumulit de dealer?
Prin Vitan ce preturi sunt la chestiile astea?

Va multumesc mult pentru amabilitatea de a-mi raspunde
ypo04
ti-a venit deja abs plus-ul? daca da, cand si cand ai facut comanda?

in legatura cu accesoriile, eu zic sa ti le procuri singur.. am vazut azi in bazar la iasi aparatori de noroi la vreo 20 ron setul.. preturile dacia sunt exagerate
prody
Eu zic sa le iei de la dealer, este o diferenta calitativa intre ce iei de la dealer si facaturile din targ.
salex
QUOTE(ypo04 @ 18 May 2007, 17:38)
ti-a venit deja abs plus-ul? daca da, cand si cand ai facut comanda?

in legatura cu accesoriile, eu zic sa ti le procuri singur.. am vazut azi in bazar la iasi aparatori de noroi la vreo 20 ron setul.. preturile dacia sunt exagerate
*


Nu, nu a venit, abia am comandat-o miercuri 16 mai, cica vine pe 16 -15 iunie.
Asta ramane de vazut.

Numai bine,
Alex
Corbu'
QUOTE(prody @ 18 May 2007, 18:20)
Eu zic sa le iei de la dealer, este o diferenta calitativa intre ce iei de la dealer si facaturile din targ.
*



Cele originale sigur se gasesc si prin targ. Ca idee, acum un an si ceva am pus aparatori originale la dealer Dacia, si fata si spate cu 600.000 lei cu montaj inclus (erau 400.000 fara montaj). Acum vad ca au ajuns dublu pentru ca deh, sunt de origine si fraierul cumpara. Caut si vei gasi, de montat le poti monta si tu.
salex
salut
Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce difuzoare sa cumpar pentru Logan.
In usi intra de 10 sau de 13?
Dar in spate?
Multumesc,
Alex
prody
13 pe linie
mihail75
am tot cautat pe forum ceva legat de husa de protectie ce se pune in fata la capota. tre sa fie pe undeva, insa la search nu am gasit. se poate comanda prin reteaua dacia? ce cod o fi avind? si, cel mai important, e scumpa?
mihail75
nimeni?
bgdrenault
O asemenea husa am vazut in Vaslui.Este facuta din imitatie de piele si costa 60 Ron.In spatele garii la circa 200 m este un magazin (mai degraba un chiosc) cu accesorii auto.Acolo poti gasi husa respectiva.
IRONICK
O sa incerc sa vad cum este cu filtrul de benzina extern la Logan. Daca se poate monta la o versiune mai veche ... ca se pare ca sunt ceva modificari la conductele de alimentare.

Filtru benzina 6001546326 - 8.12Euro fara TVA
Kit conducte alimentare 6001547602 - 15.37Euro fara TVA (doua conducte si clema de prindere - adica traseul de la pompa la filtru)
Pompa carburant 6001547604 - 163.33Euro fara TVA (sunt doua tipuri de pompe de alimentare, una cu element filtrant in exterior (asta care are filtrul) si una cu cel pe care il cunoastem noi ... sunt niste poze cu una demontata de klaus acum ceva ... ceva timp ...)
Pompa carburant 6001547605 - 163.33Euro fara TVA (aia cu filtru intern)

Sunt curios cum este montat filtrul ala. Daca este direct pe iesire (tur), sau inainte de regulatorul de presiune.
l@u
@ IRONICK...Poze cu pompa de carburant.
IRONICK
Ti-am pus codurile la plasticele alea. De ce nu dai tu o fuga la dealer si le comanzi ca sa scapi de obsesia asta ?

Cateva schite cu diferentele:

[attachmentid=59223][attachmentid=59224]
[attachmentid=59225][attachmentid=59226]
Corbu'
Are cineva idee codurile la abtipildurile alea doua lipite pe bara fata? Se gasesc imediat cum ridici capota, pe partea orizontala. A trebuit sa schimb bara fata si nu le mai am, ma roade pe neuron ca nu mai sunt acolo.
IRONICK
Da ce scria pe ele de era asa de important ?
Corbu'
Draciile obisnuite cu nu va jucati cu firele daca nu ati deconectat bateria (asta e una, a doua nu imi aduc aminte cu ce era).
IRONICK hai te rog cauta in DialogSys si zi-mi codurile cele doua , imi trebuie si pentru alta faza: nu trebuie sa vada cineva anume din familie ca s-a schimbat bara, trebuie neaparat sa reapara acolo stickerele, mai ales ca bara e un pic decupata pe grosime acolo unde se lipesc ele.
Multumesc.

P.S. Pentru varianta Ambition .... daca cumva difera la restul.
IRONICK
Nu sunt trecute codurile. Mai sap, dar nu promit nimic.
Corbu'
Pai daca gasesti bine, daca nu, multumesc oricum.
Oricum sunt plin de draci, tocmai am vazut ca shmecherii au vopsit suportul de bara din parti, e negru ca noaptea. Misto lucrare, vad ca nu mai reactioneaza nici la "stimulente". S-au dus planurile de a iesi reparatia invizibila....
IRONICK
Ce suport de bara ?
Corbu'
Pai pe care se monteaza spoilerul fata. E ala ce vine si in fata de la un capat la altul.
YRX
Imi spune si mie cineva codul si cat costa cozorocul de pe bord?
Ca mi s-a deformat si sta ridicat de pe bord.
Multumesc.
klaus
viziera, 60 01 547 578 - 15 euro + tva
Lostboy
plasticele care se deasupra bidonului sprituire parbriz (dreapta) si deasupra ansamblului stergator (stanga) cam la ce pret sunt?
eventual coduri?
Va rog, am le-am desfacut ca sa schimb filtrul de aer de la gura de admisie si s-a rupt unul. Am tras de el pt ca nu iesea surubelul ala tembel. In sfarsit. Doar partea din dreapta.
merci frumos
Corbu'
Am o mare problema in legatura cu codurile a doua feluri de capacele de plastic, altfel mi se face piscina in portbagaj.

Sus spre luneta pe buza capotei de la portbagaj sunt 3 gaurele in care vin niste capace de plastic/cauciuc si pe buza de jos sunt 5 (una mai mare sub broasca si cate doua in lateral). Care sunt codurile la capacelele astea ca eu nu le am si imi e plin de apa portbagajul.

A fost schimbata capota si desteptii nu mi le-au pus inapoi gun3.gif , acum stau si ma uit cum ploua.....si ajung sa fac mormoloci in portbagaj.
klaus
poate pui si niste poze cu gaurile la care te referi...
Lostboy
gaurile alea de care zici tu nu sunt gaurile care impiedica scurgerea parafinei acoperite cu ceva gen scoci?
Corbu'
Primele doua poze sunt cele 3 gauri situate pe partea verticala a capotei langa cheder. Sunt 3 si am vazut la un taximetrist ca ar veni 3 doape negre. Daca cantitatea de apa e prea mare ce se scurge pe langa cheder ajunge sa intre prin gaurile alea si transforma rapid portbagajul in piscina. Nu are sens sa va descriu cum pute mocheta din portbagaj dupa ce a stat la inmuiat o saptamana.
Am sunat la dealer Dacia si cica nu au asa ceva ca piesa de schimb, aia din service ce au schibat capota sunt in concediu pana pe 20 august sad.gif.

In poza a 3 a sunt cele 5 gauri din partea de jos a capotei, langa spoiler. Tot la un taximetrist am vazut 4 scotchuri mici pe lateral cu gaura din mijloc lasata libera, iar la altul nu avea nimic acolo, era liber. Cine are un Logan Laureate/Ambition nu Ambiance sau Preferance rog sa verifice ce are pus la gaurile astea de jos.

In poza 4 se vede rezultatul. Asta dupa ce acum 2 zile am scos apa ce se adunase dupa ploile din ultima vreme si era mult mai mult de atat.

P.S. Morala > traiasca meseriasii din Romania, greu era sa puna la loc 3 capace amarate. Si cand ma gandesc ca le-am dat si shpaga sa faca treaba buna.
IRONICK
Intradevar acolo sunt niste folii transparente adezive. Dar ceea ce se intampla la tine nu este din cauza asta. Tie iti intra apa prin alta parte.
Corbu'
Pai banuiesc ca pe sus unde nu sunt capacelele de plastic. Sunt 5 gauri pe marginea inferioara si 3 pe marginea superioara. Pe capota se vede destul de clar urma la cheder, eu zic ca pe acolo nu are cum sa intre. In plus masina nu a fost miscata de o luna, pe altundeva nu vad pe unde ar putea sa intre apa.
IRONICK
Capacelele alea de la capcul portbagajului nu au absolut nici un rol pentru protectia impotriva apei.

Incearca sa descrii mai bine locurile unde se strage apa (daca este si in alt loc in afara de poza aia) si unde este uda mocheta. Mochetele laterale sunt ude ? Mocheta de peste roata de rezerva este uda ? Apa se strange si in jurul roatei de rezerva ? Etc ...
Corbu'
Era apa in lateral in stanga dar si in dreapta insa mult mai putina; masina sta cu rotile din dreapta pe trotuar. A mai fost apa si in oala unde vine roata de rezerva, dar mocheta era uda doar in colturile din spate. Cel mai probabil apa s-a strans prin lateral, in dreapta s-a scurs in oala rotii de rezerva masina fiind inclinata, iar in stanga s-a tot acumulat.
Daca apa nu intra pe la gaurelele alea de sus, atunci nu imi explic pe unde. Pana sa schimb capota nu am avut absolut nici o problema.
IRONICK
QUOTE(Corbu' @ 13 Aug 2007, 19:34)
Pana sa schimb capota nu am avut absolut nici o problema
Doar capacul portbagajului ai schimbat ? Sau si chederul ? Alte lovituri ,.. ? Ca au mai fost cazuri pe forum si dupa repozitionarea chederului de la portbagaj nu a mai intrat apa.
Corbu'
Capota, podeaua la portbagaj si spoiler spate. Chederul nu stiu daca l-au schimbat, banuiesc ca nu, cel vechi era OK. La mana se simte la fel cum era inainte; capota nu sare in lateral cand o inchid, iar cand o deschid trebuie sa trag un pic pentru ca se lipeste de cheder. Dupa cum am zis mai sus, pe capota e urma lasata de cheder de jur-imprejur.
IRONICK
QUOTE(Corbu' @ 13 Aug 2007, 19:48)
Capota, podeaua la portbagaj
Pot fi mai multe cauze ... chiar si de la un mastic care nu a fost pus cum trebuie ...
Daca ai timp de teste, scoate mochetele din portbagaj, inchide portbagajul si pune furtunul cu apa pe ea. Incepe din lateral si din cand in cand ridica porbagajul si tu uiti daca a patruns apa
Corbu'
O sa fac si teste, imediat cand imi recuperez permisul biggrin.gif. Totusi imi e frica sa nu se rupa frigiderul cu mine, tabla de pe fundul portbagajului e subtire rau, daca se aseaza ditamai animalul pe ea risc sa ajung pe puntea spate. O sa o bag pe prietena la colivie biggrin.gif.

P.S. Si am aflat si de ce becul din portbagaj nu se stinge imediat ce inchizi usa > sa se vada pe unde intra apa Dom'le. "Destepti" rau astia de la Dacia, s-au gandit la toate.
klaus
eu as banui o neetansare intre cheder si capacul portbagajului
IRONICK
L-a asta m-am gandit si eu, da nu vezi ca zice ca ...
QUOTE(Corbu)
pe capota e urma lasata de cheder de jur-imprejur.

Si cum este noua nu avea cum sa fie urma daca nu exista contact intre cheder si capota. Desi ...
Corbu'
Mda, astazi a plouat iarasi in Brasov, doua reprize bune. Aseara am pus scoth pe gaurile de sus la care nu am capacele. Nu a mai intrat nici macar o picatura de apa. Treaba e clara, rezolvarea e complicata din moment ce dealerul spune ca afurisitele de capace NU se gasesc ca piese de schimb....iar cu scotch acolo nu imi place deloc.
andrei_2006
Alea nu sunt capace simple, au si filet parca, oricum se desfac cu surubelnita...
silviu_79
uite cam asa arata acele dopuri (nu doape). nu au filet si nici nu se desfac cu surubelnita.
andrei_2006
QUOTE(silviu_79 @ 14 Aug 2007, 21:33)
nu se desfac cu surubelnita.
*


Ale mele se desfac cu surubelnita, au un "sant" pe mijloc ca sa le desfaci.
Corbu'
QUOTE(andrei_2006 @ 14 Aug 2007, 21:30)
Ale mele se desfac cu surubelnita, au un "sant" pe mijloc ca sa le desfaci.
*



Exact asa am vazut si eu la taximetrist, cu sant pe mijloc.

QUOTE(silviu_79 @ 14 Aug 2007, 20:33)
uite cam asa arata acele dopuri (nu doape). nu au filet si nici nu se desfac cu surubelnita.
*



Corect, dopuri. Greseala de moment si a ramas asa. Astea ce le ai tu de unde le ai, sunt diferite fata de ce am vazut. Cu sant pe mijloc nu gasesti? smile.gif
Corbu'
1. Mda, s-a rezolvat cu apa. Crapase masticul sub spoilerul spate. Remasticat, revopsit si acum e bine, sper sa nu crape iarasi.

2. Referitor la panourile de usi > stie cineva daca bucata aia de stofa de pe panou la Laureate este la fel ca la Ambition? Mi-ar trebui o pereche cu gauri pentru oglinzi pentru ca vreau sa bag ceva tweatere acolo, numai sa nu difere panoul fata de ce am acum pe masina. La Ambiance/Preferance sigur e diferit, nu am vazut insa la nici un Laureate.
b-45-pei
salut, va rog spuneti-mi ce cod are aparatoare de cauciuc, a contactului de la usi.
Mi-a sarit prin bunavointa unor colegi caare au coborat din masina cu tot cu aparatoare contactului. Si un pret daca v-ati lovit si voi de aceasta problema.


Cu stima,
Adrian
silviu_79
b-45-pei: am eu contact de usa cu totul la 13 lei, vezi la bursa.
scuze de offtopic.
Braveheart
salut..stie careva codul de la tapiseria kissfm si un pret.. ceva ? biggrin.gif
IRONICK
6001550488 - capacele amortizoare spate (alea de la mcv si duba)
silviu_79
ironik: se poate o poza cu acele capacele?
IRONICK
Vin pe surubul de sus din capul amortizorului.

8 Sep 2007, 22:57:
Uite si poza:

[attachmentid=1627410843]
silviu_79
ironik: mersi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.