Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vreau sa schimb cutia
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andur
Salut. Ating un subiect care s-a mai discutat. Exista un topic - DAR NU-L MAI GASESC - in care se discuta schimbarea cutiei cu 4 tr. cu una in 5 tr.
Concret am o Dacie din 1980 si vreau sa schimb cutia cu una in 5 tr. Ce am si ce vreau
1) am planetare lungi, NOI n-au facut 100 de km.
2) de la ce masini se potrivesc cutiile.
Multumesc pentru timpul acordat.
kalyyyyyy
Scriu pe topicul asta ca sa nu mai fac unul.Am cautat cateva ore si nu am gasit,nu dati cu bata daca exista informatia pe vre-un topic ascuns.

Am o cunostiinta care isi duce masina(dacie 1410 break cu 45k km din 95) la remat.Are cutie in 5 trepte pe care o sa o iau eu.

Eu am o dacie care e cam amestecatura,a fost schimbata o parte din caroserie prin 94-95,iar restu e din 78.Cutia e cu planetare scurte.

1) - La ce anume trebuie sa ma astept sa schimb in plus,avind in vedere ca o sa facem schimb de cutii?

2)-trebuie sau nu trebuie date gauri in lonjeroane pentru prinderea noilor juguri?

3) -trebuie sau nu schimbate suporturile de cablu de ambreaj?(am citit pe nu-stiu ce topic ca la cutia cu 5 trepte "tija" de la ambreaj ar fi mai lunga)

4) -ambreajele sunt diferite,este posibil sa nu se potriveasca la vreuna dintre masini cutia din cauza ambreajului?

5) - Am inteles ca la unele dacii trebuie sa iti faci loc pt cutia cu 5 in tabla de sub podea.Este foarte complicata treaba?cum verific daca la a mea as avea loc sau nu?

6) - Cablu de la vitezometru se potriveste?

7) - daca pastrez maneta de 4 viteze o sa imi intre in a 5-a si in marsarier?(stiu ca ar fi incomod dar o sa mearga?)


Astept raspunsuri,preferabil si de la cei care au facut schimbarea.
atomicool
1.la multa munca.....
2...nu trebuiesc date alte gauri la suporti
3.doar cablu de ambreiaj
4.da....sunt diferite..placa si discul de ambreiaj trebuie de 1310
5.la podeaua de la 1300 nu iti intra cutia cu 5tr deoarece umflatura aia din podea trebuie marita(cu un ciocan merge)
6.da(depinde ce tip de bord ai acum..cu ceasuri rotunde(tip vechi) sau model nou)
7.nu...trebuie maneta de la cutia cu 5 tr...deoarece aia este indoita tocmai pt a 5viteza
argon
cablu de km e la fel in partea dinspre cutie la toate, deci se potriveste.

Daca e break, si din 95 probabil are cutie lunga cu raport de Nova la treapta 5, adica 0.76, si merita, daca e scurta mai bine o lasi pe a ta si nu te complici ca nu rezolvi mare lucru.
djasu82
Dicul de ambreaj e de 200 ,placa de presiune la fel maresti cu ciocanul podeaua sau tai frumos la autogen si resudezi . Trebuie schimbat cablul de viteza difera daca ai de gand sa montezi si un vitezometru de tocosan. In cateva ore rezolvi problema.
martoiu grigoras-florin
eu te sfatuiesc sa o lasi asa!!! Nu schimba cutia! Nu merita efortul si intradevar trebuie facute modificari! si eu am vrut sa o schimb si mecanicul m-a sfatuit sa nu fac asta. Am o cutie de p o masina din 79 si cutia a fos reconditionata doar o data de atunci si imi merge super!trebuie doar sa ai grija de ea. sa-i completezi mereu uleiul si ala de calitate si..........MAI BINE LASA-O TOT PE AIA biggrin.gif
djasu82
A si sa fortezi motorul tot timpul pela 4000 de ture in sus cu 5 trepte menanjezi motorul cam asta e diferenta pinioanele sunt la fel difera pinionul treapta a 5 si poate grupul tronconic pentru demaraj.
verde57
QUOTE(djasu82 @ 14 Jun 2008, 19:11)
Dicul de ambreaj e de 200 ,placa de presiune la fel
*


QUOTE(atomicool @ 14 Jun 2008, 18:47)
4.da....sunt diferite..placa si discul de ambreiaj trebuie de 1310

*



nu trebuie!
djasu82
Totusi un cuplu bun trebuie wink.gif si doar cu discul de 200 se poate .
kalyyyyyy
cu punctul 6 si 2 m-am lamurit.
Punctul 3: de ce trebuie alt cablu?e chiar asa departata furca de la noul ambreaj?

punctul 4:eu am sigur ambreaj de 180,presupunind ca aia are de 200 si eu vreau sa imi pastrez ambreajul meu(si volanta),ce nu o sa se potriveasca,cutia cu 4 pe cealalta masina cu ambreajul de 200?de unde stiu ca are de 200?(fara sa o demontez)

punctul 5 :cum masina mea este o corcitura totala,nu stiu daca am pdeaua de 1300 sau 1310,incerc sa aflu doar asta,exista anumite repere?

punctul 7:sigur trebuie sa iau maneta aia cu 5?imi cam place asta care o am acum..
djasu82
Vei schimba si volanta pentru a prinde ambreajul de 180 pe cutia de 5 trepte.
argon
QUOTE(djasu82 @ 14 Jun 2008, 20:58)
Totusi un cuplu bun trebuie wink.gif si doar cu discul de 200 se poate .
*



aiurea. Are viata putin mai lunga ambreiajul , atata tot.
djasu82
E da aiurea are viata si mai lunga dar si cuplu .
cannavaro
Deci trebuie, alt cablu de ambreiaj
placa si discul de ambreiaj ba trebuie....? ba nu trebuie schimbate?
volanta trebuie sau nu schimbata?
Maneta de la schimbator trebuie sau nu schimbata?

@argon: De ce nu e mai buna cutia in 5 decat cea cu 4? Cel putin ma gandesc ca daca ai viteza X la turatia Y in viteza a 4-a si ii dai viteza a 5-a, turatia normal va scadea nu?Deci va scadea si consumul ...si motorul se va uza mai putin.
argon
nu e buna aia scurta, diferenta de la 4 la 5 e mica, si nu merita bataia de cap aferenta montarii pentru 300 rpm. In schimb aia lunga merita, nu stiu insa cums e comporta la 1300 , dar la 1400 merge bine.
cannavaro
Aha. Deci am nevoie de o cutie lunga in 5 trepte cu raportul pinioanelor 9 x 34.



As mai avea o intrebare. Ce rol are schimbarea pinionului de viteza a 5-a ? Si la ce cutii se schimba? La cele scurte? La cele lungi? Si care e rezultatul operatiunii?
kalyyyyyy
pt cannavaro:

cutia este:
-de viteza(4 trepte sau 5) cand are grupul 9*34
-de cuplu(forta,sport etc) cand are grupul 8*33 - acestea au fost montate pe papuc si unele breakuri,sunt si in 4 si in 5 trepte

-la cutiile cu 5 trepte ai 3 variante de pinioane:0.86 0.82 0.76(cu ultima pereche de pinioane ai turatia cea mai mica corespunzatoare aceeasi viteze - cutiile asa zice lungi).Din pacate exista cu 5 trepte si cu 8*33,chiar si cu pinioane 0.76,tot o sa ai o turatie mare.Pinioanele de treapta a 5-a se pot inlocui la orice cutie cu 5 viteze.

nu imi raspunde si mie cineva la intrebarea 4?in afara de volanta este o diferenta sa u nu intre 180 si 200?carcasele cutiilor sunt la fel sau nu(4 si 5 trepte)?
verde57
tu!!!! daca ai motor din 78 sau 80 nu poti pune decat ambreiaj de 180!
oricum 200 nu-ti trebuie
schimbi volanta cu una de "180 palier normal" si placa cu discul
asta daca vrei sa progresezi, daca nu poti ramane si cu ambreiaju tau actual
ArtVandelay
QUOTE(argon @ 15 Jun 2008, 12:37)
nu e buna aia scurta, diferenta de la 4 la 5 e mica, si nu merita bataia de cap aferenta  montarii pentru 300 rpm. In schimb aia lunga merita, nu stiu insa cums e comporta la 1300 , dar la 1400 merge bine.
*




cu cutie in 4 la 100 kmh ai 3800 rpm
cu aia in 5 cu a 5-a scurta ai 3000
nu se merita asa e happy.gif
kalyyyyyy
QUOTE(verde57 @ 15 Jun 2008, 17:51)
tu!!!! daca ai motor din 78 sau 80 nu poti pune decat ambreiaj de 180!
oricum 200 nu-ti trebuie
schimbi volanta cu una de "180 palier normal" si placa cu discul
asta daca vrei sa progresezi, daca nu poti ramane si cu ambreiaju tau actual
*




Dupa cum am scris mai sus am deja ambreaj de 180.Problema e ca trebuie sa pun cutia mea actuala(in 4) pe masina care doneaza cutia in 5,care probabil are ambreaj de 200.merge sau nu?
cannavaro
QUOTE(verde57 @ 15 Jun 2008, 16:51)
tu!!!! daca ai motor din 78 sau 80 nu poti pune decat ambreiaj de 180!
oricum 200 nu-ti trebuie
schimbi volanta cu una de "180 palier normal" si placa cu discul
asta daca vrei sa progresezi, daca nu poti ramane si cu ambreiaju tau actual
*




volanta de 1300 de care este...daca trebuie sa o schimb cu una cu palier normal? cu palier mic banuiesc.
verde57
palier mic sau normal
si palier marit
astea sunt
cannavaro
Ok.
Mersi de informatii.
As mai avea o intrebare: Cum imi dau seama daca cutia este 8 x 33 sau 9 x 34, si daca este lunga sau scurta?
argon
ar trebui sa aiba o placuta in partea de sus.
djasu82
O placuta stantata si care scrie ce cutie e ... parca am pus un pdf cu mai multe genuri de cuti.
cannavaro
Si daca e lunga sau scurta cum imi dau seama?
djasu82
S-a spus la 3000 de ture intr-a 5 vei avea 100 de km /h iar la 2000 vei avea 80 de km/h tot in treapta 5.
kalyyyyyy
QUOTE(djasu82 @ 17 Jun 2008, 09:36)
S-a spus la 3000 de ture intr-a 5 vei avea 100 de km /h iar la 2000 vei avea 80 de km/h tot in treapta 5.
*




Omul vrea sa stie cum isi da seama dupa placuta.Exista un topic in care sunt puse cateva exemple de cutii cu 0.72 si cateva cu 0.86.Din manual nu pot sa-ti spun decat ca 365-22 si 365-36 au 0.86 iar 365-32 si 365-37 au grup scurt,8*33.Restul il gasesti in urmatorul topic:http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=26&t=51358.
Executron
La Nova este un singur tip de cutie sau au fost mai multe? Si daca imi poate spune si mie cineva ce "tip" de viteza 5 am.. Scurta sau lunga. Mie mi se pare destul de lunga.
cannavaro
QUOTE(kalyyyyyy @ 17 Jun 2008, 09:57)
Omul vrea sa stie cum isi da seama dupa placuta.Exista un topic in care sunt puse cateva exemple de cutii cu 0.72 si cateva cu 0.86.Din manual nu pot sa-ti spun decat ca 365-22 si 365-36 au 0.86 iar 365-32 si 365-37 au grup scurt,8*33.Restul il gasesti in urmatorul topic:http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=26&t=51358.
*



bun, si ma duc la magazin, la dezmembrari, oriunde sa spunem, si cer o cutie in 5 trepte. Ma uit pe ea, vad ca este 9 x 34. Cum imi dau seama daca este lunga sau scurta?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.