Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutia de viteze caraie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kriiss888
uf am gresit topicul

revin si aici



am si eu o intrebare:

Berlina din 1997,cutia de viteze in 5 tr caraie uneori cand vreau sa bag a doua.nu caraie totdeauna, numai uneori(sa zic asa caraie o data din 10 schimbari intr-a doua, asta aproximativ nu am numarat) si numai in treapta a doua.

in afara de asta, cand e foarte frig , mai ales dimineta pur si simplu ma chinui sa bag intr-a doua,intra foarte greu zici ca e inghetata tun, celelalte viteze intra usor.

de carait ,mi s-a intamplat si vara de cateva ori dar mult mai rar ca acum

bineinteles calc ambreiajul cand schimb, am verificat uleiul din cutie , e ok

stie cineva ce poate avea?
marius-gabriel
1trebuie schimbata cupla de la cautator.

2 uleiul devine foarte vascos si intra greu
kriiss888
care-i cupla de la cautator? si care-i cautatorul

eu inteleg ca uleiul e ff vascos dar de ce numai intr-a doua face probleme?
nimic
noua din zece dacii caraie intr-a doua .e de la sincron.potzi sa mergi linishtit mult si bine cu ea asa.si eu am aceeasi problema si la service mi-au spus ca nu o sa am decat o problema:o sa injur mai mult cand bag intr-a doua 022.gif
c1p0
Si la mine intra foarte greu intr-a 2a. Tot berlina si tot 5 trepte :x
northwood
QUOTE
noua din zece dacii caraie intr-a doua .e de la sincron.potzi sa mergi linishtit mult si bine cu ea asa.si eu am aceeasi problema si la service mi-au spus ca nu o sa am decat o problema:o sa injur mai mult cand bag intr-a doua 022.gif




Prietene, si eu am aceeasi problema cu masina, dar abia astept sa vina caldura (si banii) sa o rezolv!!! Pentru ca in afara de injuraturi, respectiva manifestare iti pericliteaza siguranta ta si a colegilor de trafic. Cand ti-e lumea mai draga (sau cand ai mai multa nevoie sa demarezi in intersectie), masina ta refuza sa intre in viteza! Si te pocneste unul de nu te vezi!
nimic
fratele meu io am zis ce-a zis meshteru care probabil a vazut mai multe cutii.logic ca cea mai buna solotzie e reparatzia dar daca nu e bani timp etc...mergem asa.

cum motivezi daca o repari si dupa ceva timp face la fel :?:
northwood
Pai eu zic cum ca mai depinde si cine si cum o repara. Conteaza probabil si piesele folosite.



Si daca mecanicul zice "gata, frate, e rezolvata" si peste 2 zile face la fel, mi se pare normal sa-ti rezolve problema fara alti bani.



Incearca si tu la un alt service, poate au pe cineva pe acolo care stie mai mult decat "asa face toate".
kriiss888
mda, pai cred ca o sa ma consolez deocamdata ca ...asa fac toate

mai la primavara poate o sa merg la un mecanic sa vad ce se poate face
c1p0
Ceva ciudat s-a intamplat ieri. Am plecat cu masina si cand sa bag intr-a 3a a inceput sa caraie. A trebuit sa caut viteza a 3a pe la a 5a. sad.gif

Poate sa fie din cauza ca uleiul de transmisie nu era inca destul de cald??

Intr-a doua intra tot la fel de greu si mentionez ca atunci cand iau piciorul brusc de pe acceleratie sau bag piciorul brusc in ambreiaj, cand sunt intr-a doua, cutia de viteze "bate", mai exact toata masina "da in bot".

Stie cineva ce poate sa aibe??
c1p0
QUOTE


cum motivezi daca o repari si dupa ceva timp face la fel :?:


si eu am reparat-o in toamna pentru ca si atunci tot cum spuneam mai sus facea sad.gif
Maverik
QUOTE
....... A trebuit sa caut viteza a 3a pe la a 5a. .......

Intr-a doua intra tot la fel de greu si mentionez ca atunci cand iau piciorul brusc de pe acceleratie sau bag piciorul brusc in ambreiaj, cand sunt intr-a doua, cutia de viteze \"bate\", mai exact toata masina \"da in bot\".

.....




Ascultă la Stan pățitul !!!



Se rezolvă, cel puțin la mine așa a fost, prin verificarea și eventual schimbarea tampoanelor dee cauciuc care susțin cutia de viteze. Asta explică acea bătaie și negăsirea vit 3 la locul ei, ceea ce este grav.

Faptul ca 3 este deplasat poate fi cauzat de o oarecare deplasare a cutiei față de poziția ei. De asemenea , bate și dă în nas atunci când schimbi a 2-a deoarece cu vit I nu o "fugărești" suficient, iar atunci când cuplează ambreajul și forțează începe să bată. Viteza a doua este o treaptă de putere și foarte solicitantă pentru cutie, iar motorul o scutură mai ceva decât pe coctail dacă nu este ancorată cum trebuie !!!



La mine așa s-a rezolvat. Acum nu mai am problemele astea. (Am altele :wink: )



Alte păreri ?
Paca
Si eu am aceeasi problema.Uneori imi caraie intr'a II-a,doar in treapta asta imi caraie.Cam cat costa chestia de la cautator de schimbat?Mai am o problema...imi intra greu in I si II...in restul intra f bine...am inteles ca e o problema cu sincroanele..cat costa sincroanele pt 1 si 2 si cam cat e manopera?mc anticipat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.