Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor pe usita rezervorului
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2
tedy
Salutare,in primul rand rog moderatorii sa mute sau sa stearga topicul acesta daca il considera o prostie,dar pe mine ma ajuta,poate e doar autosugestie,in fine...Va descriu in cuvinte ce "inovatie" am facut eu,din cauza ca am vazut un Logan cu usita de la rezervor data peste cap si busonul distrus(butucul lui),fapt ce a dus la schimbarea intregului set de yale,pentru a merge cu aceeasi cheie.
Am montat un microcontact in compartimentul rezervorului de benzina si anume chiar sub balamaua usitei.Am dat o gaurica mica in latura superioara pt a iesi chiar in spatele ornamentului lateral spate(ala care imbraca stalpul stanga spate).De acolo firicelul l-am dus prin prelungirea pragului pana la contactorul usii spate,l-am legat in paralel peste el.Aceasta chestie face exact ce face orice usa a masinii,ai deschis usita rezervorului ...suna alarma si hotul nu cred ca mai sta sa rupa butucul busonului,ci se duce la alta masina care nu are asa ceva.Repet,stiu ca benzina nu se poate scoate de acolo,dar macar stau linistit ca nu schimb toate yalele pt un buson distrus.Pt eventuale nelamuriri va stau la dispozitie.Bafta multa
PS:cand se face frumos afara o sa fac niste poze,microswitchul l-am invelit in vaselina sa nu ia apa,e montat de aproape un an si merge perfect,acum mi-am adus aminte de el si am vrut sa va spun si voua
Marco24
Salutare..Tedy cat te-a costat toata treaba asta?Ai facut o chestie desteapta?Felicitari.Poate ne pui si ceva poze.
tedy
Nu m-a costat nimic,ce sa coste juma' de metru de cablu,poate doar microcontactul sa coste vreo 15.000 de lei,mai mult nu cred,eu l-am avut.
simon
Nu este pericol de incendiu un microcontact in zona respectiva?
tedy
Pai eu ma gandesc ca nu este,daca intr-un an nu a luat foc.Astea se intampla la acumulari de gaze,ceea ce nu este cazul acolo,nu e etans nimic.Ca o paranteza:alimentam o data dintr-o canistra vechea dacie si un vecin mi-a aruncat tigara aprinsa in palnie,s-a stins instant.Mi-a stat inima pe moment,dar stiam ca tigara nu aprinde benzina,decat daca sunt gaze acumulate.Nu sunt probleme in cazul de fata,stai linistit.Bafta
QUASAR78
Daca va uitati la o schema de montaj alarma , o sa observati ca , contactoarele de la portiera , capota , etc sunt montate pe nul , pe o masa , asa ca pericol de incendiu = 0 . sleep.gif

Bravo este o chestie buna ! Poate am sa o aplic si eu !!!! rolleyes.gif
bassfreak
pe nul sau pe plus, atata timp cat se inchide un circuit pe acolo eu zic ca exista riscul de scanteie.. gresesc?

acumulari de gaze in zona aia se pot face daca busonul nu (mai) este etans, sau nu e inchis bine si contactul microswitchului este imperfect.

de aici pana la riscul unei explozii sau foc .. este de analizat
tedy
Hai mai nea bassfreak,de unde atata etansare acolo?Este ca nu intra gram de apa cand speli masina? wink.gif .Daca ar fi o eventuala scanteie,aia ar fi in interiorul switchului,care dupa parerea mea n-ar avea putere sa faca vreo explozie,bafta
DragosP
QUOTE(QUASAR78 @ 8 Apr 2006, 11:38)
Daca va uitati la o schema de montaj alarma , o sa observati ca , contactoarele de la portiera , capota , etc  sunt montate pe nul , pe o masa , asa ca pericol de incendiu = 0 . sleep.gif

Și dumneata crezi că d-aia sunt montate pe nul? Ca să nu facă vreo scânteie? blink.gif
Dacă circulă curent mai zdrăvănuț pe acolo, poate face bum indiferent dacă-i pe plus sau pe minus.
gheghe
Usita de la rezervor are caracter estetic si de minima protectie a busonului. In spatele ei "bate vantul" nu prea vad cum s-ar acumula gaze.
Pe de alta parte, din cate stiu, busonul nu este etans, el actioneaza mai mult sau mai putin ca o supapa (cel putin daca este ca la 1300). Nu m-am uitat atent la el, recunosc, dar ma gandesc ca pe masura ce se consuma combustibiliul pe acolo intra aerul in rezervor. Gresesc? Si cand se incalzeste rezervorul tot pe acolo iese gazul sub presiune din acesta care, evident, contine vapori de benzina. Totusi ma indoiesc ca poti aprinde ceva cu o scanteie in apropierea usitei rezervorului. Mi s-a intamplat ca de la electricitate statica sa ma descarc in caroseria masinii cu o scanteie de cativa milimetri si cu pocnet. Ce-ar fi insemnat sa incerc sa alimentez masina si scanteia sa fie in zona busonului.

@bassfreak: buna asta cu nulul, d-aia nu merge bine masina, are bujiile legate la masa (nul) si nu fac scanteie. smile.gif
bassfreak
smile.gif problema de etansare apare doar daca se strica busonul (garnitura) sau daca nu il pui bine la loc.. cine stie, poate dai vreodata masina unei gospodine si nu pune busonu bine smile.gif putin probabil dar na.. nu e bine sa te joci. nu pot mai multe sa spun, n-am studiat la alte masini cum e cu actuatorul care deschide usita, dar poti sa te mai documentezi putin.
DragosP
QUOTE(gheghe @ 8 Apr 2006, 19:00)
Gresesc?

Foarte...
gheghe
Intr-adevar, gresesc. blush.gif M-am documentat pe forum. Ce masina dășteaptă am. Are o canistra de carbon ....
alphred
eu nu inteleg o chestie. cum va puteti gandi voi ca busonul ala nu e etans? adica o sa miroasa vara a benzina in veselie pe acolo si implicit prin masina. cat am avut eu supernova cand ma duceam sa alimentez si desfaceam busonul se auzea un fasssss si gata. Daca intra mai multa benzina decat zic e e normal ca tre sa aiba o limita, dar asta nu inseamna ca busonul are supara pentru egalizarea presiuniisi daca iese benzina ramane vid si cum tabla e subtire ne pomenim ca se strange rezervorul ca o basica. microswitch-urile astea din cate stiu si ce-am mai vazut eu si prin facultati si pe la altii sunt capsulate si in cel mai fericit caz ia hotu foc daca se pateste ceva. eventual folositi o prelungire si micro intrerupatorul ala il puneti pe undeva pe la pedalier ca sa fie mai la indemana.
vis-a-vis
Nu sunt putine cazurile in care rezervoarele au luat foc in timpul alimentarii datorita descarcarii electrostatice.
Dar nu stiu daca se va intampla datorita acelui microintrerupator.

Totusi, eu vad o solutie pt puristi, un L din tabla care sa actioneze o parghie care sa apese pe intrerupatorul montat mai departe de locul faptei biggrin.gif
tedy
Pai daca ar fi la pedalier,cum dracu mai declanseaza alarma frate? Trebuie sa stau in masina si sa declansez eu,daca deschide hotul usita? radmasa.gif ,hai ca mi-ai placut.Microcontactul trebuie sa faca exact ce face contactorul usii,adica sa aprinda lumina in masina,implicit sa declanseze alarma la usa deschisa.Bafta
alphred
mai mai tedy asta ziceam si eu, daca le e frica de scantei sa-l duca cat mai departe dar sa-i faca sistem de parghii care sa-l actioneze.

"eventual folositi o prelungire si micro intrerupatorul ala il puneti pe undeva pe la pedalier ca sa fie mai la indemana."

bagam un pitic cu gura mare sub capac, cum se deschide tipa ala cat il tine gura si gata. eu il caut pe Neghinita sa rezolv problema.
acum sa va spun pe romaneste: ce concentratie de benzina trebuie sa fie astfel incat sa intre printr-o fisura de 1 micron sa ajunga la locul unde se produce ipotetica scanteie din microswitch care sa produca combustia? acum fiecare cum simte, dar daca mai bagi si ala in vaselina... inca un sfat, cand alimentati aveti grija sa nu fi imbracati cu haine care produc camp electrostatic. nu uitati sa folositi impamantarea. un paratraznet e si el recomandat.
tedy
Bun,pana ii fac poze inovatiei,mai spun ceva.Microcontactul este montat exact sub balamaua usitei,deci nu e in buson.Cam la vreo 5 cm de el.Daca voi credeti ca nu este aerisit locul din dreptul balamalei,nu va montati nimic.Eu totusi va sfatuiesc sa aruncati o privire atenta,inainte sa ziceti ca locul e etans si se produc acumulari de gaze.Bafta
collinro2
Bai, am vazut pe Discovery aia de la "brainiac" cum au aruncat in aer o rulota in care se aflau vapori de benzina cu o scinteie produsa de descarcarea sinteticelor de pe un imbecil.
calinp
in loc de microswitch se poate folosi un contact reed (contactul se realizeaza in prezenta unui camp magnetic). are avantajul ca este etans si nu mai necesita o legatura mecanica cu usita rezervorului (se monteaza un magnet pe aceasta)


http://www.conexelectronic.ro/content/sear...=&code=&x=0&y=0
gheghe
Buna si constructiva idee. Felicitari! Eventual un contact reed (n-am stiut ca asa il cheama) folosit la ascensoare.

@alphered. Poate nu ar fi rau sa scri putin mai ingrijit. Nu inteleg mai nimic din primul tau post.
alphred
gheghe esti si tu atent la nume? ca parca nu te-as baga in seama(adica imi pare ca nu vorbesti cu mine). pai nu e nimic de inteles am facut si eu misto de cei de mai sus care zic ca in zona busonului sunt vapori de benzina cand el e inchis. singura problema apare fix la benzinarie ca acolo chiar sunt multi vapori, dar parerea mea e ca pui un microintreruptor nu o bujie. deci 0,000001 % ca aprinderea sa aiba loc. nu e foc deschis, scanteia care apare, daca apare, e intr-un spatiu foarte foarte mic(posibil etans), omu a zis ca a mai dat si cu vaselina deci se pare ca e si mai protejata, singura treaba pe care o vad nasoala pustii aia de prin fata blocului care daca descopera treaba o sa-ti lase usita deschisa numai asa ca vor ei.
yO_
Nu a incercat nimeni ca fapt divers sa masoare curentul care trece prin microswitch ca sa scapam de obsesia asta?

Se face simplu treaba, puneti in paralel multimetrul pe contact. Daca da in jur de 1 mA atunci probabilitatea de scanteie + explozie e Nula.


Si ca sa fiu offtopic, sa va povestesc cam ce am patit in urma cu zece ani la vechea 1300: Mi s-a spart iarna furtunul da benzina in dreptul carburatorului si a stropit motorul din belsug, inclusiv pe langa delcou si ruptor unde sunt scantei nu gluma. Datorita temperaturii motorului benzina s-a vaporizat si a incaput sa miroasa. Am oprit pe derapta si cand am deschis capota nu mi-a venit sa cred: a iesit un fum grooos de vapori de benzina, fara incendiu, fara explozie (poate ca deja concentratia de vapori era peste pragul limita de explozie, deci totul era sub control biggrin.gif).
tedy
E cam nasoala treaba cu masuratul,ca trebuie sa-l demontez de acolo ca sa ajung la contactele lui,dar curentul se poate masura la oricare din contactorii usilor.
vis-a-vis
O exemplificare la ce poate face o mica scanteie. [attachmentid=23414]
alphred
cate sute de grade sunt la aia in tigara? si e normal sa se intample asa pentru ca fraiera s-a apropiat de rezervor, in orice conditii acolo apar vapori de benzina cand e scos busonul ca sa vorbim de alimentare ca atunci e mai nasol biggrin.gif . facem altceva recomandam solutia pentru dci si atunci nu o sa mai fie probleme.
yO_
Tipa nu e mai "fraiera" decat noi toti care ne "apropiem de rezervor" de fiecare data cand alimentam. Hop si romanul cu catalogarea, putea sa fie oricare dintre noi. Faza a fost ca a intrat in masina, si-a electrizat puloverul (local la cateva sute bune de volti), apoi cand a pus mana pe maner puloverul cu maneca lunga s-a atins de partea metalica si paf..

Si ca sa revin on-topic, am masurat contactul (pe usa portbagaj).

Rezultatele:
Tensiunea pe contact deschis: 13 V
Curentul in scurt: 15 mA.


Acum eu cred ca nu e periculos, am vorbit cu cineva mai avizat si a spus la fel. Dar ca sa fie sigur-sigur mai trebuie rasfoit prin carti.
i96nds
QUOTE(calinp @ 10 Apr 2006, 20:49)
in loc de microswitch se poate folosi un contact reedhttp://www.conexelectronic.ro/content/sear...=&code=&x=0&y=0


Am vazut pe pagina aia ca sunt mai multe modele, de la 2.20 lei la 9 lei. Care dintre ele se potriveste ? Multumim anticipat.
madkat
un fototranzistor si un led in IR ? capsulate amandoua risc 0 de scanteie

montata sa sesizeze aducerea busonului in alta pozitie decat inchis...

daca vi se pare o tampenie nu dati cu parul smile.gif
DragosP
Bună ideea cu reed-ul dacă vă place să le schimbați la 3..6 luni. Se magnetizează în timp și canci funcționare... wink.gif
DFA
Încercați cu un senzor Hall, care să "simtă" direct ușa trapei de combustibil.
IRONICK
Asta daca pui magnet pe usa.
DFA
Senzorul Hall nu e un senzor magnetic (din câte îmi amintesc eu), efectul Hall are loc în proximitatea unui metal, nu a unui magnet.

LE: am aflat că totuși efectul Hall are loc într-un câmp magnetic... blush.gif
tedy
Hai ca v-am dat de lucru,chiar azi stateam si ma uitam la inovatia mea si.....sincer nu vad cum ar putea bubui din cauza contactului,dar totusi e bine ca voi va ganditi la pericole.Eu am trantit-o acolo fara sa ma gandesc la asa ceva,recunosc.Eu n-as umbla cu bomba aia de butelie de gaz in portbagaj,dar altii umbla si culmea mai si fumeaza cu portbagajul deschis fara sa le fie frica.Studiati problema baieti,poate cu altfel de contact va fi mai sigura.Bafta
alphred
Tipa nu e mai "fraiera" decat noi toti care ne "apropiem de rezervor" de fiecare data cand alimentam. Hop si romanul cu catalogarea, putea sa fie oricare dintre noi. Faza a fost ca a intrat in masina, si-a electrizat puloverul (local la cateva sute bune de volti), apoi cand a pus mana pe maner puloverul cu maneca lunga s-a atins de partea metalica si paf..


ma yo, sincer e fraiera si am fost indulgent ca nu am zis proasta, incapabila si tot asa. daca ea se apleaca dupa bricheta isi aprinde tigara si dupa aia se duce la gaura de alimentare cum ii poti zice? a fost treaba asta cu explorii la aia cu miturile lor. si s-au frecat de ce au vrut ei si de o bara de inox si tot nu a luat foc, mai era problema cu telefonul mobil si tot asa nu se aprinde nimic.
yO_
fratele meu, oare chiar isi aprinde tigara? Eu nu vad nici bricheta si nici tigara. E clar ca flama vine de la maneca puloverului. Eu vad ca nu are nimic in mana aia pe care o atinge de rezervor...
tazzz
Chiar nu sunt de acord cu afirmatia ca femeia ar fi fraiera/proasta pentru ca a actionat foarte bine in situatia data:
A oprit pompa...a dat-o la o parte si a lasat masina in pace...a disparut de langa masina...asta e cam singuru lucru pe care il poti face si de care ziceau si astia la Mythbusters.

Si apropos, la Mythbusters au reusit sa detoneze electric un explozibil prin descarcarea energiei generate de un tip care se foia in ceva material sintetic(statea intr-un lighean de plastic sa fie izolat de pamant).

Si ca idee..daca esti electrizat si atingi caroseria in locul in care atingi se va forma un arc electric(am patit, si se vede cu ochiul liber scanteia). Tipa intra in masina, se invarte pe-acolo si nu atinge nici un element al caroseriei, cand a atins pe-acolo cu puloverul/mana s-a produs scanteia si a luat foc...

N-are nici o tigara in mana pe-acolo, isi aranjeaza puloverul cu ambele maini, nu cred ca isi aranja puloveru daca avea tigara in mana.
liviu_canja
Subscriu
DFA
Normal că tipa a declanșat incendiul din cauza încărcării electrostatice!
În benzinării ar trebui adăugat pe lângă "nu fumați" și "nu intrați/ieșiți din mașină în timpul alimentării".
madkat
mi se pare mie sau topicul asta a deviat intr-un fel de mythbusters?
Slider
Eu zic ca ar trebui sa aiba astia la benzinarii un fel de impamintare la care sa te legi inainte de a te apuca sa-ti alimentezi masina.
tazzz
Sau poti sa atingi caroseria cand te dai jos din masina ca energia stocata in tine sa se descarce smile.gif si dup-aia sa nu te mai foiesti prea mult ca iar se acumuleaza si faci BUM pe-acolo 04.gif

Daca tot faceti bum incolo,bum incoace din cauza energiei electrostatice....de ce va mai faceti griji pentru un amarat de switch? puneti-l sa-si faca treaba si gata smile.gif Bafta
am facut astazi o poza,poate va dati seama ce si cum.Butonasul este "imbracat" in mastic si blindat cu vaselina.
alphred
acum am vazut si eu filmul pana la capat. aveam impresia ca intra in masina isi aprinde tigara si gata, e posibil sa fie o alta filmare desi nu prea cred. se vede clar ca-si freaca bluza la greu.
sus numita doamna/domnisoara a fost numita fraiera dintr-o confuzie/greseala pe aceasta cale imi cer scuze. pentru domnul care nu are alta treaba decat sa fie avocatul doamnei:
1. fratele meu... pai daca ma iei cu fratele meu inseamna ca si tu ai facut-o pe aia proasta.
2. tanti nu a pus mana pe rezervor ca nu o vad bagata sub masina.
gheghe
@tazzz - Ai iesit cam naspa in poza. tongue.gif
Cum ai prins microcontactul, o poza mai de aproape, ceva? Sta in fir si mastic?
tedy
Eu chiar nu-mi dau seama cum a ajuns poza mea in postul lui Tazzz,in orice caz microcontactul are 2 gauri.L-am prin cu 2 surubele pe o tablita de inox,pe care am prins-o sub surubul balamalei.Daca va uitati acolo o sa va dati seama de unde se poate fiza,iar firul e bagat printr-un varnis prin caroserie.Bafta
yO_
alfred, fratele meu de DaciaClub... vezi ca nu am fost singurul avocat al apararii.. au sarit mai multi ca sa iti desfiinteze ipoteza. Inainte sa faci fraier/prost pe cineva asigura-te ca ai motive intemeiate. Poate ca da, aveam "alta treaba" decat sa fiu "avocatul doamnei", insa asa mi se ridica adrenalina pe cei ca tine care se grabesc sa judece stramb pe altii, basca sa mai serveasca si ironii la adresa lor... Apoi faptul ca te-am luat cu "frate" nu a avut scop peiorativ. La punctul doi ai dreptate, trebuia sa ii zic distribuitor, sau cum ii zice tevii aleia? Ce vrei, mai sunt si cate unii ca mine care intra de pe dial-up si trebuie sa butoneze contracronometru, deci cu greseli...

Sa revin la topic:
Am facut aseara un mic experiment la inchiderea unui contact: la 12V si 55mA se vede o scanteie foarte mica, dar la 12 mA (curent apropiat de cel prin contactor) NU se mai vede nici o scanteie.

Deci am dovezi sa cred ca riscul de incendiu la montajul lui Tedy este NUL.
mariuscond
Nu prea inteleg care e rostul acestei inovatii (alarma pe usita rez.)...

1. antivandalism?

sau

2. pentru a nu fi furat combustibilul din rezervor?

...ma lamureste cineva?
Apolodor
Am si eu o intrebare. De unde as putea sa fac rost de porcarioara aia mica incercuita cu rosu ? Am fost la spalatorie si mi-a bagat baietasul ala jetu' sa curete acolo. Si l-a curatat de tot biggrin.gif . Si acum nu mai sta nici clema aia acolo si se balangane usita.
tedy
QUOTE(mariuscond @ 16 Oct 2006, 12:52)
Nu prea inteleg care e rostul acestei inovatii (alarma pe usita rez.)...

1. antivandalism?

sau

2. pentru a nu fi furat combustibilul din rezervor?

...ma lamureste cineva?
*




Mai multe,depinde cum privesti.Daca iti baga superglue in butuc,trebuie sa schimbi tot ce inseamna butuc pe masina,sau sa stai cu 2 chei.De furat nu se poate fura benzina,nu de aia am facut treaba.Mai poti sa uiti capacul deschis cand pleci de la peco,am vazut multi.Foloseste-ti imaginatia si vei descoperi lucruri destul de utile smile.gif.Initial am vrut sa pun actuator,dar nu e loc de lucrat acolo.
mariuscond
OK !

"Daca iti baga superglue in butuc..."
Da' e ciudat... de ce ti-ar baga unu' superglue in butuc? Doar daca ti-e "prieten" eu unul nu vad de ce ar umbla unii cu tubul de superglue in buzunar si sa faca treaba asta.

"De furat nu se poate fura benzina..."
La diesel am scos eu din rezervor cu furtunu' fara probleme..., dar pentru hoti exista o metoda mult mai simpla, da' nu vreau sa le dau idei...
In rest pare a fi utila treaba.
smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.