Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scurt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eXtenSion
pe cand strangeam blocul optic, m`am grabit si am atins plusul de la bloc cu masa ... si acum nu imi mai merge nimic electric.. nici demarator nimic.. :|
eXtenSion
sigurantele par a fi bune
eXtenSion
Am rezolvat, era topita mufa aia chiar de langa acumulator..Acum nu`mi merge semnalizarea doar...Din nou, siguranta e ok. Idei?
eXtenSion
Revin in forta cu raspunsul, la cutia de aro trebuie 2 sigurante la semnalizare...Una era buna cealalta lipsea(ca la cutia de dacia este un loc liber..)

Acum totul e bine, doar ca imi sta acul de la incarcare la 1/4 din portiunea alba.. Probabil din cauza ca e slabita bateria de la scurt(cu motorul oprit are 11.7 V). Scurgeri de curent nu cred sa am pentru ca sigurantele sunt reci..


Bravo Dacia am aflat ca se pot topi foarte frumos firele fara sa se arda sigurantele!
eXtenSion
Mai intreb ceva, ca vad ca nu e sters topicul..

1. Inafara de mufa sus`mentionata, mai exista locuri unde ar trebui sa verific sa nu se fi stricat ceva? Sa nu se fi topit si alte cele.

Poate stie cineva care e traseul curentului de la baterie pana la blocul optic si unde sunt punctele mai sensibile la scurt, ca sa stiu unde sa verific sa nu fie topit ceva..

Ma gandesc ca unde e doar fir, deci nu are papuci, nu sunt probleme, dar oare la riglete sau in alte locuri nu s`ar putea sa fie ceva bai?

2. Parca e masina poseda, deoarece, mai demult, am gasit firele de la aeroterma, care ilumineaza panoul acela(bord cn) topite unul peste altul. Noroc ca nu mai mergea un bec, ca altfel nu mi`as fi dat seama..

Astea le`am izolat si nu s`a mai intamplat nimic de genul asta de cam 5 luni, dar acuma ma gandesc, oare nu mai trebuie sa verific si in alte locuri ca la punctul 1. ?

Multumesc pt cooperare si scuzati lipsa de informare !

Ov
deci, nu avea ce siguranta sa se topeasca deoarece pe plus-ul care vine la blocul de lumini nu exista siguranta. Sa zici sar'na ca n-ai parlit masina !

Ar trebui verificat (defapt schimbat) cablul de plus pe care ai facut scurt-ul ca poate s-a ars izolatia si prin alta parte si te trezesti cu alt scurt si poate n-o sa mai fi asa de norocos a 2-a oara.
bertro
fara suparare, dar poate mufa topita o sa te invete minte sa nu mai surubaiesti la instalatia electrica fara sa deconectezi plusul de la baterie. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.