Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablu ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
amc
Am schimbat ambreiajul de 170 cu unul de 180 si cablul de ambreiaj este "moale" stiu ca exista si alte tipuri de cabluri pentru modele mai noi.
Pentru placa asta de 180 exista un cablu de ambreiaj specific(mai scurt)??
huh.gif
argon
de la piulita e strans la maxim si tot e larg?
Incearca sa mai inserezi un tampon de cauciuc pe suportul unde se sprijina camasa la motor....
amc
Totusi poate cablurile sunt facute pentru tipul de ambreiaj care il ai ??
La magazin cand cumperi te intreaba ce dacie ai.
Deci, poate fi in functie de ambreiaj sau cutie..........???

Pentru placa asta de 180 exista un cablu de ambreiaj specific?[B]
diaconuliviu
Pai, din cite stiu, pirghia de debraiere e la fel, in aceeasi pozitie, deci nu ar avea motiv sa fie cablul altfel. Poate al tau e intins sau nu ai toate acele tampoane/distantiere acolo.
Poseidon
eu stiu ca difera lungimea cablului la ambreiaj, 1300 fata de 1310, la 1310 plasticul ala mare si rotund (de la furca)este tesit intr-0 parte si este mai scurt
diaconuliviu
Pentru modele de masina diferite, da, dar daca pe aceeasi masina pun alt ambreiaj, cu aceeasi timonerie, unde e diferenta de lungime necesara?
amc, ai reglat bine acel joc de 2-3 mm? Sigur tampoanele nu-s prea moi sau cablul nu e intins, obosit? La mine, datorita schimbarii placii si discului a trebuit schimbat cablul (cu acelasi tip) pentru ca era intins - lucru de care te "lovesti" doar la schimbare cu piese noi, unde uzurile/intinderile devin vizibile.
amc
Posibil,
ma duc sa vad ce cabluri au la magazin ,ori iau unul mai scurt(tip nou) sau daca nu inca un tampon! happy.gif
Poseidon
sa controleze daca are cele 2 distantiere(cauciuc+metal) daca nu sa puna un cablu mai scurt(1310) eu cred ca se va potrivi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.