Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inaltatoare arcuri pt sn?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
LucescuC
Salut?

Stie cineva unde gasesc inaltatoare pr arcuri spate pt sn?De berlina gasesc peste tot,dar de sn nu.

Vreau sa fie mai inalta de spate,ca arata de parca as fi carat caramizi cu ea...
costi
Ciprian da ce-i facusi frate ca sta sus de spate. Te-au lasat amortizoarele sau chiar ai carat caramizi?

Altii isi taie spire si tu vrei pe dos?
LucescuC
Mai sunt si altii prin Iasi care au problema asta(Laur stie!) si nu au carat nimic exagerat.

Daca se poate sa-mi dati niste solutii,ca de comentarii....
bogdan_o
Inaltatoare merita sa iti pui doar daca intr-adevar mergi cu greutate mare pe masina. Eu mi-am pus pe break asa ceva dar cara saracuta in fiecare vara cand mergeam in concediu de ziceai ca nu-i adevarat. Familie mare, oameni mult prea bine hraniti (eu-160 kg, frate-miu 140 kg, taica-miu 120 kg iar maica-mea si sora-mea nu se prea pun ca impreuna au cam 110 kg, plus vreo 30 kg de bagaje. Acum am doar 80 kg dar inaltatoarele au ramas). Ideea este sa cauti niste amortizoare mai ferme si sa-ti pui arcuri de SLZ ca sunt mai groase (15,8 mm in loc de 14,6 mm cat sunt pe spate la DSN). Cu asta cred ca rezolvi problema fara sa-ti stea fundul masinii in aer.
GoGu
Cica e nasol sa pui inaltatoare ... citisem undeva ca se duce draq stabilitatea...

Pune arcuri de SLZ (vorba lui bogdan_o) ca SLZ parca e mai cu "coada" pe sus smile.gif sau (zice bogdan_b) arcuri de fatza cu nus'cate spire taiate... daca e "viabila" solutia pe DSN.



Off-topic: pt bogdan_o: de la 160kg (nu e o greseala?) :shock: la 80 :shock: . Radical!!!!! Cum ai reusit? Ca si eu am vo' 20 de kile "balast" si m-ar interesa metoda...
costi
Ciprian zici ca nu ai nevoie de comentarii dar tot ma risc. Daca mai esti in garantie si faci treaba de mai sus s-ar putea sa se duca drc... La se pune problema cu asigurarea daca doamne fereste faci un accident si se bunghesc baietii. Asa ca ai grija.
bogdan_o
QUOTE
  Off-topic: pt bogdan_o: de la 160kg (nu e o greseala?)  la 80  . Radical!!!!! Cum ai reusit? Ca si eu am vo' 20 de kile \"balast\" si m-ar interesa metoda...



Nope. Nu e nici o greseala. De balast am scapat facand foamea vre-un an de zile. Cretina metoda ce-i drept ca mi-am dat pancreasul peste cap dar eu zic ca mai bine traiesc cu glicemia mai mica decat cu 80 kg in plus.
Marty
QUOTE
Salut?

Stie cineva unde gasesc inaltatoare pr arcuri spate pt sn?De berlina gasesc peste tot,dar de sn nu.

Vreau sa fie mai inalta de spate,ca arata de parca as fi carat caramizi cu ea...

Vorbeste cu Smenaru', el si-a pus niste tampoane de cauciuc intre spirele arcurilor. Alea mai rigidizeaza un pic tot ansamblul. Am inteles ca tampoanele alea se gasesc in tirg, in Vitan. Daca vorbesti si cu Liviu, nu cred ca o sa te refuze.
cbadescu
Si pe mine ma deranjeaza ca e prea joasa de spate. Pare interesanta ideea de a pune arcuri de SLZ. Doar sa nu faca mashina prea rigida, ca si asha eu is din ala cu telescoape pe gaz ....
bogdan_o
In primul rand inaltatoarele nu se pun intre spirele arcurilor. Se pun sub arcuri pe chestia aia circulara de care se sprijuna arcul.



Arcurile de SLZ nu prea fac masina rigida. Suspensia la SLZ e destul de moale.
Marty
bogdan_o, dar eu n-am zis nimic de inaltatoare! Am zis doar ca exista niste tampoane care se baga intre sprile arcurilor, taindu-le serios din cursa.
bogdan_o
Pai si nu exista riscul ca tampoanele alea de cauciuc sa cada dintre spirele arcurilor?
LucescuC
Pana la urma se gasesc sau nu inaltatoare?Eu nu vreau arcuri mai tari,le vreau mai inalte.Liviu,te uiti tu prin targ dupa asa ceva?Si inca ceva:nu-mi mai cumpara bucse pt amortizor,cumpara doar aparatoarea de noroi(dreapta fata).
kri1970
si eu vreau sa o inalt de spate.Am pus carlig si gaz si s-a cam lasat
Oare inaltatoarele de berlina nu se potrivesc?
dadu221
aceeasi problma am avut si eu cu dsn-ul meu era cam lasata de spate iar daca bagam 2 persoane in spate era jale. Drept urmare ridicata pe cric si am observat ca arcul lucra doar pe 1-2 spire restul atingandu-se permanent. Drept urmare mers la service cu gand de schimb arcuri cu originale. Avand in vedere ca am o buteliuta de gaz in spate cei de acolo mi-au recomandat de solenza. Mi-am cam muscat eu buzele cand au adus aia arcurile si am vazut ca sunt mai scurte DAR paradoxal acum masina stai mai ridicata de poponeata si nici nu se mai lasa in halul ala cand e incarcata. Arcurile de solenza au spira mai groasa din cate am inteles. Ce zice lumea pe aici cum ca arcurile de solenza is mai najpa ca apare tendinta de tangaj nu prea pot confirma si eu . Cert e ca masina sta bine acum pe spate si amortizeaza f bine gropile plus ca sta bine si in curbe. Incearca deci si tu sa vezi daca nu cumva ai arcurile obosite si incearca arcuri de solenza pentru ca eu unul ma declar multumit de ele. Arcurile mele au obosit pe la 20 000 km si nu am carat cu masina mergand foarte rar cu 3-4 persoane. Mi se pare totusi ca au obosit cam repede dar poate oi fi prins vreun lot mai prost .. dar in schimb la 35 000 nu am avut nici o problema cu bucsele de la bara stabilizatoare de care se tot plang atatia.
kri1970
am pus inaltatoare de cauciuc deasupra arcurilor,decupand inaltatoarele de cauciuc de la Dacia berlina.Cam 25 mm.Acum si-a recapatat tinuta initiala.
120.000 m-a costat+ manopera(200.000)
SYL
Unde ai facut manopera ?
kri1970
Manopera am facut-o in Iasi.Un mecanic care a facut lucrarea dupa program(2-3 ore)
SYL
Si masina cum se comporta, vreo diferenta ? Ma refer ca tinuta de drum, in curbe, la franare/accelerare ? Cum amortizeaza denivelarile ?
sorelfaby
exista inaltatoare pentru arcuri spate la DSN?
stie careva?
un pret?
sorelfaby
exista inaltatoare pentru arcuri spate la DSN?
stie careva?
un pret?
o solutie ceva ca am schimbat arcurile cu amortizoare pe fata si acum zici ca e barca
sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif
manatolii
Arcurile de SLZ se potrivesc fara modificari la SN?
Adica nu trebuie modificat nimic, eu am spatele la pamant si cand mai bag 2 oameni in spate e varza.
Maskatu
De ce nu pui de super nova? Cele de solenza inalta masina mai mult... nu stiu daca exista diferente la prindere, in principiu ar trebui sa fie aceeasi prindere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.