Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu vitezometru
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sergionel
este o dacia cu injectie cu bord tachosan.de citva timp,acul de la vitezometru nu mai urca liniar ci are salturi si se aude un rontait in bord,ca de rotite.am schimbat cablul de kilometraj,dar a mers bine cam 200metri apoi a inceput sa faca acelasi zgomot.ce ar fi defect?sa fie ceasul sau pinionul din cutie???
fadrianv
Am avut si io problema asta si am fost cu masina in service si mi-au schimbat cablul de la kilometraj, dar problema a persistat si mi-au spus ca tre sa schimb ceasul.
Nu am avut bani ca sa-l schimb, asa ca mi-am mai facut eu de lucru, si am scos cablul din cutia de viteze, nu am observat nimic deosebit si l-am bagat inapoi, si surprinzator, de atunci merge perfect. Si a trecut un an.
Incearca si tu, poate nu e introdus bine.
De asemenea, se poate ca, cablul sa nu fie introdus bine in ceas si sa se mai invarta in gol.
Mai poti face ceva, dupa ce verifici legatura la cutie. Desfa cablul din ceas si trage cam o palma de arcul acela care e prin interior (care se invarte), dupa care impinge-l inapoi cat se poate. Dupa care invarte de el si impinge in acelasi timp si o sa simti cand intra in cutie. Daca mai incerci sa invarti de el, trebuie sa nu se mai poata invarti. Ai grija si cand il bagi in ceas, trebuie sa ivarti de data asta de cablu cu totul si sa impingi, ca se simte atunci cand intra in locas.
Bafta
sergionel
QUOTE(fadrianv @ 13 Apr 2006, 02:27)
Am avut si io problema asta si am fost cu masina in service si mi-au schimbat cablul de la kilometraj, dar problema a persistat si mi-au spus ca tre sa schimb ceasul.
Nu am avut bani ca sa-l schimb, asa ca mi-am mai facut eu de lucru, si am scos cablul din cutia de viteze, nu am observat nimic deosebit si l-am bagat inapoi, si surprinzator, de atunci merge perfect. Si a trecut un an.
Incearca si tu, poate nu e introdus bine.
De asemenea, se poate ca, cablul sa nu fie introdus bine in ceas si sa se mai invarta in gol.
Mai poti face ceva, dupa ce verifici legatura la cutie. Desfa cablul din ceas si trage cam o palma de arcul acela care e prin interior (care se invarte), dupa care impinge-l inapoi cat se poate. Dupa care invarte de el si impinge in acelasi timp si o sa simti cand intra in cutie. Daca mai incerci sa invarti de el, trebuie sa nu se mai poata invarti. Ai grija si cand il bagi in ceas, trebuie sa ivarti de data asta de cablu cu totul si sa impingi, ca se simte atunci cand intra in locas.
Bafta
*





multumesc de sfat! o sa incerc .
SilverBullet
Aceeasi problema o am si eu... doua cabluri schimbate si nimic...
Intre timp am reusit reusit sa dau si ceasul peste cap... stau pe loc si arata 150 km/h, urca usor pana la capat cand merg. Nu stiu ce sa-i mai fac acum. Vreo idee?
SilverBullet
Dacie pe injectie din 2000, bord cu turometru si indicatoare ulei, temperatura apa... Aceeasi problema o am si eu... doua cabluri schimbate si nimic...
Intre timp am reusit reusit sa dau si ceasul peste cap... stau pe loc si arata 150 km/h, urca usor pana la capat cand merg. Nu stiu ce sa-i mai fac acum. Vreo idee?

sddragos
Lasati-le asa. Al meu tacane (dar cu frecventa mica) la viteze mari si indica cu 10-15 km/h mai mult decat viteza reala (dimensiunile pneuriloer sunt cele din carte). Deja nu ma mai intereseaza, m-am obisnuit.
sergionel
am schimbat azi ceasul vitezometru,nu mai face acel zgomot enervant,dar pina la 40km/h acul se balangane in sus si in jos,apoi dupa 40 la ora se stabilizeaza.
sa fie cablul de vina?sau sa nu fie infipt bine in cutie sau la bord?
ct03nut
ahaaaaa, deci si dupa ce ai schimbat ceasul tot tremura ! de cand ma stiu la mine tremura pana in 40 Kmh in draci, ma gandeam sa schimb ceasul.. (o caruta de bani), am schimbat 2 cabluri pana acum si la fel, cred ca o sa ma uit si eu prin cutie si prin spatele ceasului..
diaconuliviu

Poate a schimbat cu alt ceas vechi; daca nu, posibil "patratul" cablului uzat, rotunjit.
sergionel
azi am schimbat si cablul cu unul facut de precizia sacele si nu se mai batiie nici acul,dar am observat ca nu merge kilometrajul mic. o sa-l desfac maine sa vad de ce nu merge.cred ca are defect din fabrica dar il am pe cel vechi care este ok si o sa-l montez pe asta.deci cablul era de vina.se invirtea destul de usor miezul pe camasa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.