Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frana spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
argon
De ceva vreme am observat o problema la frana pe puntea spate, in sensul ca la franarea brusca pe umed sau nisip, blocheaza doar roata de pe stanga. Eu am dedus ca forta de franare e mai mare pe acea parte, si nu stiu cu ce sa incep pentru a remedia problema, e din pompa, din limitator, sau din tambur...
La frana de mana prinde egal, adica daca trag frana de mana in mers blocheaza ambele roti cum trebuie. Problema apare doar la frana de serviciu.

Am tamburi cu reglare automata a jocului dintre garnitura sabotului si tambur, deci nu ma sfatuiti sa reglez din excentrice.

Cand ridic masina pe cric, si invart liber de roata se invarte, dar parca cu mici retineri, adica se aude un zgomot discret la un moment dat in timp ce se invarte...zgomot de frecare ferodou tambur, dar nu tare..discret de tot, dau cateva pedale, si incepe sa se invarta liber fara nici un fel de zgomot.
La roata cealalta se invarte liber oricum, fie cu pedale fie fara...
amc
Este din tambur,probabil autoreglajul nu si-a facut treaba, acolo trebuie sa intervii tu!
argon
Oare daca a-si reseta autoreglajul si-ar reveni? ma gandesc sa nu fi luat un dinte in plus la o franare puternica, deoarece am umblat mult cu pompa in avarie, franarea puternica fiind pe spate.

Din cate stiu eu trebuie doar sa dau roata jos, si sa introduc o surubelnita in gaurica din tambur, invartind in sensul de mers...asa stiu eu ca se reseteaza aurtoreglajul. A mai facut cineva treaba asta?
pasarel
parerea mea cilindru receptor blocat. excl.gif
cik83
Cel mai bine da jos tamburul si verifica sabotii, cilindrul receptor, sa nu ramana blocat. Sau sistemul de autoreglare.
argon
pai, vad ca nu mai face asa, presupun ca a luat umezeala in tambur..acum prind bine ambele roti fara sa intervin...vad daca mai face, o sa desfact tamburul..preupun ca nu e din limitator sau pompa...
Dreamer
Curata cilindrii de pe spate ... unul dintre ei este posibil sa aiba ceva mizerie, iar din acest motiv, cursa lor sa nu fie egala, iar franarea inegala.
Dyda
QUOTE(argon @ 16 Apr 2006, 11:26)
pai, vad ca nu mai face asa, presupun ca a luat umezeala in tambur..acum prind bine ambele roti fara sa intervin...vad daca mai face, o sa desfact tamburul..preupun ca nu e din limitator sau pompa...
*



Pai da,caci Ferodourile tale la roata cu pricina, posibil sa fi fost intre reglaje, adica uzura era insuficienta ptr a facilita deplasarea sectorului autoreglaj cu un dinte, pe de alta parte avind totusi o uzura la ferodouri s-a marit distanta inte ferodou si tambur, distanta ce nu iti permitea o frina eficienta la roata respectiva. Insistind la pedala ai obigat sistemul autoreglaj sa sara un dinte iar distanta ferodou-tambur a revenit in parametri optimi.
La prima vedere cam asta explicatie o vad, posibil si alta cauza dar pina nu vezi sau pipai nu poti fi 100/% sigur
argon
QUOTE(Dyda @ 17 Apr 2006, 12:46)
Pai da,caci Ferodourile tale la roata cu pricina, posibil sa fi fost intre reglaje, adica uzura era insuficienta ptr a facilita deplasarea sectorului autoreglaj cu un dinte, pe de alta parte avind totusi o uzura la ferodouri s-a marit distanta inte ferodou si tambur, distanta ce nu iti permitea o frina eficienta la roata respectiva. Insistind la pedala ai obigat sistemul autoreglaj sa sara un dinte iar distanta ferodou-tambur a revenit in parametri optimi.
La prima vedere cam asta explicatie o vad, posibil si alta cauza dar pina nu vezi sau pipai nu poti fi 100/% sigur
*




Exact asa m-am gandit si eu...urma sa resetez autoreglaju, dar vad ca s-a rezolvat. Cilindri daca erau gripati/bocati, nu-si reveneau asa deodata...
Dyda
De regula cilindri nu prea isi mai revin (cea mai sigura revenire sunt altii noi) sau daca o fac ff putin iar roata se simte ca merge infrinata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.