Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vopsitorie la meserie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
van den plas
Ce experiente ati avut cu vopsitul masinii? Cunoasteti in Bucuresti o vopsitorie de incredere? Ma refer la niste meseriasi care sa-si faca treaba cu simtul raspunderii (curatire pana la metal, grunduire,eventual chituire,doua straturi vopsea + lac,fara picaturi,cuptor), unde sa iti poti lasa linistit masina, fara sa ai surprize neplacute. Cat ar putea costa asa ceva? M-ar interesa si ce alte marci de vopsea ati mai folosit in afara de clasicul Emaur de la Policolor si cu ce rezultate.

Pot exista probleme daca schimb nuanta vopselei,de ex. de la alb 40 (care de fapt este crem) la o nuanta de alb adevarat? Alb 40 scria in vechiul talon, iar in cel nou scrie numai alb.
ovidiucornateanu
1)Am o cunostinta care lucreaza la Top Lac Service pe Iuliu Maniu la Pumac.Daca vrei o sa ma interesez cat costa.Am vazut o lucrare facuta la ei si arata sper.Dar cred ca sunt cam scumpi dar seriosi.

2)Daca in talon scrie doar alb nu vad dece sa ai probleme.
bogdan_o
Nu ai probleme cu talonul. La mine in talon scrie gri metalizat si masina e grafit. Exista o caruta de nuante de gri deci merge.



Pentru partea de tinichigerie/vopsitorie era laudat Nesti (langa Meridian).
van den plas
Ovidiu



Cred ca este important de stiut cat costa. Este totusi vorba despre o dacie berlina si nu as vrea ca pretul vopsitoriei sa-l depaseasca pe cel al masinii.Ar trebui sa fie o vopsitorie care sa vopseasca in mod curent dacii, nu doar masini straine.
silviumc
QUOTE
Pentru partea de tinichigerie/vopsitorie era laudat Nesti (langa Meridian).


Nesti nu e "langa" Meridian, ca am umblat ca debilu' bazandu-ma pe informatia asta. "Langa" inseamna in capul meu macar "in raza vizuala", nu la mama naibii 5 km distanta.

Am fost la Nesti sa intreb cat ma costa la o Berlina sa schimb o aripa, sa vopsesc toata masina si sa fac izolatie anticoroziva pe dedesubt. Mi-a zis ala 20-22 de milioane (cu totul manopera si materiale, vopsea nemetalizata). Pai eu am dat 54 de milioane pe toata masina, anul trecut! WTF, mai bine merg cu ea pana cade si-mi iau alta decat sa dau 20 de mil. pe trei lulele.

Prin urmare, ma intereseaza si pe mine un mester faurar de asta care are atelier si cuptor pentru vopsitorie, dar nu firma mare care trebuie sa plateasca multi oameni, chirii etc. E un topic pe undeva pe forum, cred ca "Cum sa facem Dacia sa mearga mai bine" unde zice cineva de un astfel de mester. O sa mai citesc o data topicul si o sa-l rog acolo sa ne zica si noua, daca nu-i secret.
MojoJojo
Iti recomand cu toata caldura Auto Center Venerei. Atat vopsitoria cat si tinichigeria sunt excelente...testate pe propria masina...preturi bune dar cam aglomerat...merita o vizita!

Bafta
Ov
si daca totusi gasesti prea scump ce s-a scris mai sus, te duc eu la un "nene" care vopseste minunat (are chiar si un cuptor, mai artizanal, ce-i drept, dar la o berlina nemetalizata merge), mi-a placut enorm ca nu lasa mizerie la locul de munca (adica nu o sa gasesti vopsea pe manere/chedere/ornamente). Da-mi de stire si te trimit la el (pe undeva pe prelungirea ghencea). Acolo mi-am vopsit eu masina veche si a iesit super misto (multi credeau ca e vopseaua originala :roll: )
bogdann
168.gif Da-o 'ncolo de treaba,adica la mine daca e vopsea metalizata cat ma costa?A mea a inceput sa dea semne de "oboseala" -tabla pe ea....daca mai merg de multe ori la spalatarie cu ea o sa ramana doar stratul de rugina
Mikey
SUPER! Ov, vreau si eu la nenea ala!!!!!!!!!!! biggrin.gif biggrin.gif
van den plas
Ov



Despre "nenea" asta ai scris si in topicul "cum sa facem Dacia 1300 sa mearga mai bine" si intentionam de mai mult timp sa-ti cer amanunte. Am inteles ca este o cunostiinta mai veche si nu te-ai dus la el fara sa te fi cunoscut in prealabil. Crezi ca se straduieste la fel de mult pentru orice alt client sau poate tu ai beneficiat de un tratament mai special ? M-ar interesa daca stii cat ar putea sa coste o vopsitorie completa (eventual si o antifonare) si daca ai o adresa mai exacta.
Ov
daca vrei ne intalnim sambata sau duminica si te duc acolo, ca e destul de greu de explicat. Totusi incerc sa-ti explic:



Mergi pe prelungirea ghencea, dinspre stadion spre platforma ghencea. Cu vreo 1 km inainte de capat (a se citi "pe unde intra vantul in bucuresti") este pe stanga o benzinarie f mica. Inainte de ea faci stanga pe un drum varza, cu case pe stanga si pe dreapta. O sa observi ca sunt 1.000.000 de service-uri prin zona. Mergi pe strada aia vreo 2-3 sute de metrii pana cand se face o bifurcatie (un V). Acolo faci iar stanga si mai mergi vreo 50 de metrii si la a doua straduta faci iar stanga. Chiar prima casa pe colt (tot pe stanga smile.gif ) este atelierul. Pe mester il chema Marinica (din pacate a crapat acu vreo 2-3 ani) si pe baiatul lui Luci. Service-ul se numeste GHEMAR. Intri acolo si intrebi de Luci si vorbesti cu el ce si cum. Daca iti convine iti urez multa bafta. Ce mi-a placut la ei:

Eu cand am fost, le-am lasat masina, cheile si actele si i-am zis sa faca ce crede el de cuviinta ca e necesar (evident indiferent de pret, ca pe auzite mersesem si eu la el). S-a uitat si a doua zi mi-a zis sa vin in 2 saptamani FIX sa iau masina. In FIX 2 saptamani, masina era gata, si stiu ca mi-a luat atunci 4.5 milioane (acum 5 ani), cu totul: 2 aripi, 2 contraaripi, toba mica, podea + vopsea, lac, spritchit, chit si absolut tot ce a mai fost necesar. Cand am luat masina arata ca noua, nu avea pic de vopsea aiurea pe undeva (scosese tot de pe ia, mai putin motorul, dar scosese anexele de la motor ca sa nu murdareasca ceva), imi vopsise si gentile, daduse cu ceva si pe cauciucuri, inauntru mirosea frumos, ce mai, mi-a venit sa plang de bucurie cand am vazut-o. Vopseaua arata bestial pt ca avea lac dat peste, nu amestecat in vopsea, si vopsirea a facut-o in "cuptorasul" lui.



Probleme: 1. a uitat sa-mi puna juma de ornament, dar m-am dus a doua zi cand am observat si l-am recuperat.

2. mai grav, a uitat sa-mi prinda in suruburi radiatorul, si la un drum mai lung (n-am observat), s-au inmuiat furtunele si s-a lasat radiatorul nitel pe elice (care era de fier), si s-a bulit nitel, dar nu a trebuit sa-l schimb, ca m-am prins la timp si nu s-a facut varza. Am indreptat cu un cutit tablitele alea radiante si am pus 2 suruburi, si gata.
van den plas
Merci pt. amabilitate si pt. explicatiile detaliate, dar cred ca o sa astept incalzirea vremii pana sa intreprind ceva. Pana atunci vreau sa cunosc cat mai multe pareri ca sa am de unde alege."Mesterul" tau este pana acum prima optiune, cu conditia ca juniorul sa lucreze la fel de ingrijit ca batranul, pentru ca nu intotdeauna aschia sare aproape de trunchi.Stii pe cineva care a apelat la serviciile lor dupa ce nea Marinica a ales sa mestereasca pe alte taramuri?(daca a fost la fel de multumit)
Ov
am mai vazut 2 masini facute acolo "dupa" si aratau tot asa (adica bine)

ca fapt divers, eu am vopsit-o la jumatatea lui decembrie, deci in toiul iernii. Adevarul este ca am garaj, si dupa ce am vopsit-o, am tinut-o in garaj (am mers cu ea, evident, dar noaptea statea in garaj)
van den plas
QUOTE


Eu cand am fost, le-am lasat masina, cheile si actele  


Actele de ce, ca sa se plimbe cu masina ? :?
fion98
nu dar daca vine politia peste ei, trebuie sa justifice faptul ca masina nu e furata si ei o "pregatesc", ci este a unui "cetatean de bine" care are nevoie de reparatii.



Asa e peste tot :idea:
Ov
da, d'asta am lasat actele. Mesterul e obligat sa aiba actele masinii in cazul unui control. Omul are service cu acte, mi-a dat si chitanta la sfarsit.
thea
Salut! Asta e prima intrebare pe care o pun si eu pe forum,asa ca nu prea stiu cum se procedeaza.......... :oops:

In Brasov stie cineva o vopsitorie de incredere?
yonutz84
Salut!! 8) Stie cineva in Iasi o Vopsitorie care sa faca treaba buna ? Pe mine ma intereseaza un vopsit interior + exterior shi o antifonare + schimbat tapitzeria.

Daca este vara trebuie neaparat mashina tzinuta in cuptor ? :?: :?:

shi cam cat m-ar ajunge asa ceva ? ( sad.gif nu la service Dacia din Bucium ca acolo e prea mult 35 mil+materiale :twisted: )

Merci :hohote:
AC
yonutz84, Dacia Service din Bucium are catava mesteri care mai "functioneaza" in asteptarea pensiei. In rest nu ai cum sa faci nimic acolo. Si ca o chestie de divertisment, apropos de ceea ce se petrece acolo: nu am inca stroboscop cu scala gradata, asa ca m-a dus cineva acolo (pila sau intervantie se numeste). Un tip tanar, cam la 25 ani nu intelegea de ce vreau sa stiu unghiurile de la avansul centrifugal, el nu avea stiintza ca sunt niste arcuri ce se pot regla in delco! A zis ca NU EXISTA ASA CEVA! Asta e f serios, nu-i nici o gluma. E uimitor de scump si nefunctional dacia service. (scuzati ca n-am scris cu majuscule numele acestui service)... sad.gif Sper sa nu fiu dat in judecata de Renault pt aceste afirmatii, dar cred ca este totusi imposibil, aceasta firma a pierdut orice conctact cu realitatea din teren. Rezultatele se vad clar!
bogdan_o
Ov, crezi ca mesterul ala se baga si numai la partea de tinichigerie (indreaptat o aripa, dat jos vopseaua veche, dat grund, etc)? Ca eu am un break care cam ar avea nevoie de asa ceva. De vopsit insa vreau sa o vopsesc in alta parte. Stiu pe cineva care imi face vopseaua pe calculator si mi-o usuca intr-un cuptor special. E o nuanta mai fistichie (bej deschis metalizat) si nu am incredere in improvizatii.
AC
Am asistat la numeroase operatiuni de tinichigerie si pot spune cu precizie ca nu sunt meseriasi care sa faca o lucrare de calitate in pretul cerut. STIATI CA? orice sudura facuta de mantuiala face mai mult rau caroseriei decat abandonarea lucrarii? (totul pare bine facut dar nu mai mult de 2-3 luni). Acolo unde exista portiune sudata coroziunea este extrem de rapida, de multe ori partea sudata se distruge mai rapid decat daca nu se executa reparatia.
orzad
Cine stie codurile pentru vopseaua gri metalizat (Perla)?
N30
sal all

ov, am si io o intrebare :

am un break cu caroseria din 99 da motorul din 86

problema e ca au inceput sa apara puncte de rugina (ce-i nou oare) da pe sub chedere rugina e in floare

ala de pe prelungirea ghencea scoate chederele, manere, etc ? :oops:

schmirgheluieste rugina ?

10x
laurp
Salut. In Galati stie cineva o vopsitorie de incredere?
nimic
pe coshbuc,cum te duci dinspre brailei spre cimitir,cam la 20 m de spalatoria moldova,intre spalatorie si paul impex.e un nene mai in varsta si face treaba buna.am fost zilele astea pt un retush si mi-a facut treaba mai buna decat ce am avut inainte.mersi cu incredere la ala ca nici nu ia mult.
chichi
In Braila, cunoaste cineva vreo vopsitorie de incredere si care sa faca si treaba buna?...
cristu
Salut !
Mai exista cumva acest service in GHENCEA ? Stiti adresa lui exacta ? As vrea sa-mi fac si eu masina acolo sau ce atelier de tinchigerie/vopsitorie cunosteti in Bucuresti, sa faca treaba buna fara furaciune.


QUOTE(Ov @ 3 Feb 2004, 10:07)
daca vrei ne intalnim sambata sau duminica si te duc acolo, ca e destul de greu de explicat. Totusi incerc sa-ti explic:
Mergi pe prelungirea ghencea, dinspre stadion spre platforma ghencea. Cu vreo 1 km inainte de capat (a se citi "pe unde intra vantul in bucuresti") este pe stanga o benzinarie f mica. Inainte de ea faci stanga pe un drum varza, cu case pe stanga si pe dreapta. O sa observi ca sunt 1.000.000 de service-uri prin zona. Mergi pe strada aia vreo 2-3 sute de metrii pana cand se face o bifurcatie (un V). Acolo faci iar stanga si mai mergi vreo 50 de metrii si la a doua straduta faci iar stanga. Chiar prima casa pe colt (tot pe stanga smile.gif ) este atelierul. Pe mester il chema Marinica (din pacate a crapat acu vreo 2-3 ani) si pe baiatul lui Luci. Service-ul se numeste GHEMAR. Intri acolo si intrebi de Luci si vorbesti cu el ce si cum. Daca iti convine iti urez multa bafta. Ce mi-a placut la ei:
Eu cand am fost, le-am lasat masina, cheile si actele si i-am zis sa faca ce crede el de cuviinta ca e necesar (evident indiferent de pret, ca pe auzite mersesem si eu la el). S-a uitat si a doua zi mi-a zis sa vin in 2 saptamani FIX sa iau masina. In FIX 2 saptamani, masina era gata, si stiu ca mi-a luat atunci 4.5 milioane (acum 5 ani), cu totul: 2 aripi, 2 contraaripi, toba mica, podea + vopsea, lac, spritchit, chit si absolut tot ce a mai fost necesar. Cand am luat masina arata ca noua, nu avea pic de vopsea aiurea pe undeva (scosese tot de pe ia, mai putin motorul, dar scosese anexele de la motor ca sa nu murdareasca ceva), imi vopsise si gentile, daduse cu ceva si pe cauciucuri, inauntru mirosea frumos, ce mai, mi-a venit sa plang de bucurie cand am vazut-o. Vopseaua arata bestial pt ca avea lac dat peste, nu amestecat in vopsea, si vopsirea a facut-o in "cuptorasul" lui.
Probleme: 1. a uitat sa-mi puna juma de ornament, dar m-am dus a doua zi cand am observat si l-am recuperat.
                2. mai grav, a uitat sa-mi prinda in suruburi radiatorul, si la un drum mai lung (n-am observat), s-au inmuiat furtunele si s-a lasat radiatorul nitel pe elice (care era de fier), si s-a bulit nitel, dar nu a trebuit sa-l schimb, ca m-am prins la timp si nu s-a facut varza. Am indreptat cu un cutit tablitele alea radiante si am pus 2 suruburi, si gata.
*


Ov
povestea e destul de veche, nu mai am nici un feedback din directia aia
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.