Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rodaj motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nimic
mi-am facut reparatzie capitala la motor acum cateva zile,si dupa 500 de km tre sa ma duc inapoi la service sa-mi schimbe uleiul(am pus romanesc,urmeaza ca depa 5ookm sa pun ulei bun) si sa-mi regleze din nou culbutorii.problema e ca tre sa fac un drum pana la Predeal.am facut pana acu vreo 70 de km.pana la predeal dus intors am vreo 600 de km deci cu totul o sa ma invart la vreo 700 si ceva de km.sa caut la 500 de km un service pe acolo sa fac operatziunea sau pot sa o fac si cu 200 de km in plus?
sod
eu zic ca nu ar fi absolut nici o problema.
adumitrachy
este chiar indicat sa te duci intre 500 si 1000 km eu mi-am strans garnitura de chiuloasa pe la 750 km shi nu am nici o problema ohmy.gif
marius-gabriel
eu am vreo 700 de km si tot nu am strans chiulasa si schimbat uleiul.

cred ca mai fac vreo 200 pana ma duc...
nimic
mersi frumos de promptitudine.totusi ramane o problema :cry: ...tre sa-mi iau pantofi ushori... biggrin.gif
MoneyTalks
QUOTE
totusi ramane o problema :cry:  ...tre sa-mi iau pantofi ushori... biggrin.gif


De ce? Sa nu o calci tare? icon_twisted.gif E cam frig sa umbli in... tenisi laugh.gif laugh.gif
nimic
pai eu shi cu shumi ce mai mergem tare cu mashinile... 022.gif
bogdan_o
Pai si dupa reparatie capitala tu vrei sa-i dai forja? Cred ca ar fi bine sa te incalti cu pantofi d'aia de balerini ca trebuie sa mergi finut cu ea macar vreo 1500 km. Dupa aia poti sa-i dai cat vrei dar eu sincer nu as incerca asa ceva pe Dacie ca nu e facuta pentru sportivitate. Mai degraba sa nu te ploua din punctul A in punctul B.
marius-gabriel
SUPER-SJB, cand e de mers tare mergi tare,dar acum nu prea e cazul...

Eu de cand am facut motorul nu am depasit suta si asta ca e frig,dar daca era vara nu mergeam cu mai mult de 70.

Singurul lucru care se poate intampla e sa-ti fiarba motorul si uzura preamatura a loc.

AAA...si depinde si ce inseamna la tine sa mergi tare..
nimic
nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

adica eu tre sa merge lejer si dupa ce schimb uleiul si reglez culbutorii?

sad.gif asta e o sa merg mai usor si gata.oricum pana acum mai multde 80-90 si asta pe distantze scurte nu i-am dat.pana plec la munte o sa-i termin rodajul asa ca asta nu mai e o problema.

mers tare la mine inseamnaplecat primu de la stop,mers destul de turat 3500-4000,120-140 frecvent in afara,cateodata plecari cu scartz...
driverx
OK, sa zicem ca nu mergi la munte, dar degeaba daca tu te proptesti in acceleratie la semafoare de exemplu



Esti un Mengele pentru masini.....



:shock:
nimic
mai bajetzi eu ziceam de forjat dupa ce termin rodajul.pana atunci 017.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.