Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planet SRL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
doarvali
Aceasta firma din Timisoara rectifica planetare de Dacia si ofera 3 luni garantie. Stiti ceva despre ei ??? A mai fost cineva la ei?? Merita ?? (avand in vedere pretul dar mai ales proasta calitate a celor noi).
De asemenea stie cineva un meserias bun la motoare (de dacie) din Timisoara??
Simptomul este ca o intrerupere scurta a unei bujii (tremura motorul), turatie variabila la relanti. Electric am schimbat tot (mai putin bobina de inductie), dar nici o ameliorare. Un meserias de la un service mi-a spus ca poate fi un scaun de la o supapa. E posibil??
Multumesc tuturor care dau un raspuns. smile.gif
nvp_playboy
Incearca sa inversezi planetarele intre ele.Ar trebui sa tina inca pe atat !
Daca crezi ca partea electrica e Ok(eu nu cred -o fisa , o bujie sau platoul cu platini pare a fi problema), atunci vezi posibile gunoaie in carburator, sau jiglior relanti pus "invers", sau jocul la tacheti......in cel mai rau caz un scaun de supapa.
doarvali
Imi recomandati un service in Timisoara??? In general oriunde am fost, nimeni nu a reusit sa-mi scoata "tremuratul" din motor. toti suspectau o problema electrica, dar am schimbat tot, capac, delcou, luleaua, platine, fise, bujii, montat aprindere electronica, curatat carburator, verificat vacumul (furtunul care mege la servofrana) etc. Am si GPL pe dacie si face tot asa, deci e exclus jiglerul de relanti sa fie pus gresit. Am un joc la lulea, dar n-am inteles cum pot sa-l scot, Acolo e rotita dintata cu un sistem de blocare. Ce tebuie sa fac??
Tks.
Zaheiu
Releul de incarcare functioneaza bine? Ai masurat tensiunea la bornele bateriei la ralanti si in sarcina?
Eu am stat cu o astfel de oscilatie la ralanti cam 2 ani pana am descoperit ca incarca prea mult si am schimbat releul de inc. Ca prin minune a disparut oscilatia. Nu te lua dupa voltmetrul din bord, la mine statea exact la mijloc cand incarca 16-17V. Acum incarca 14,2 si sta pe zona hasurata.
doarvali
Am schimbat releul de 2 ori de atunci, l-am si verificat recent, incarcarea este buna.
argon
Luleaua(daca e cum ar trebui sa fie) are o mica clema in interior, care trebuie tensionata, in asa fel incat sa intre fortat pe ax.
diaconuliviu
Nu toate lulelele au clema aia. A mea nu are si sta bine.


@doarvali: tradu notiunea de joc la lulea. E intre lulea si ax sau axul in sine are joc?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.