Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu intra in marsarier si a-v-a
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
daciaclub-alexa
De cateva zile nu mai intra in marsarier si nici in a-v-a.Abia am luat-o.O vand, naibii. Ce mai are ?
nvp_playboy
La marsarier problema e mai usoara:

1. daca intra usor I si II atunci trebuie schimbata "patina"
2. daca intra greu I si II atunci vezi alte jocuri respectiv din bucsele de bronz sau (mai rar ) din "cupla" de la cutie.

Daca nu exista jocuri in levierul schimbator si cupla , sau cupla pe ax, si tot nu vrea sa intre a V a atunci cred ca o sa trebuiasca sa dai jos cutia.
Heiiii....., nu cumva esti o domnisoara? Pai de ce nu spui asa...? Cauta un vecin cu dacie , fai ochi dulci, si pune-l sa-ti schimbe patina si bucsele.....cat despre a V a, incearca cu dublu ambreiaj,daca tot nu vrea e nasol...(intra si sare sau nu intra deloc?)
PS: Cun ai rezolvat-o cu scaunul din dreapta ? blush.gif
Leo_neb1
Mie imi sare din marsarier, si caraie la schimbarile in jos.Are ulei ambreiajul e nou, la fel si patina!!!
Adi_Mircea
Am patit si eu cu o cutie in 5 trepte tot asa si cand m-am dus la service cu ea au vrut sa o demonteze si nu ia-m lasat cereau 2mil. reparatul si un prieten a zis sa ma bag sub ea si in spatele cutiei deasupra unde intra tija de viteze este un surub cu un cauciuc peste si daca e desfacut nu intra in marsalier.Atentie nu se strange tare eventual o contra piulita.
nvp_playboy
Regleaza patina, poate e uzat ciocul la maneta, vezi bucsele de bronz si toate celelalte de la schimbator la cutie.....
Incearca schimbatul "in jos" cu dublu ambreiaj.
Bujor Stefan
90% defectul e din cauza timoneriei.
Eu sunt de parere ca daca faci timoneria bine si e ulei in cutie o sa mearga.
diaconuliviu
QUOTE(alexa @ 18 Apr 2006, 20:48)
De cateva zile nu mai intra in marsarier si nici in a-v-a.Abia  am luat-o.O vand, naibii. Ce mai are ?
*


Ai bieleta "clasica", cu tampoane din cauciuc? Daca da, tampoanele pot fi rupte.
Mai vezi si la "cupa" levierului schimbator daca acele suruburi de prindere in podea sint strinse.

@Leoneb1: la tine ori inelele sincron uzate, ori rulmentul biconic mare are joc.
lord_sith
Si mie mai imi sare din marche-arriere dar nu mereu..1 si a 2-a intra ushor, ce e de vina?? wink.gif
diaconuliviu
De regula pinionul uzat tare..
Roaga-te sa nu fie [si] butucul sincron pe care angreneaza pinionul sau arborele primar.
nvp_playboy
Daca i-ti aduci aminte, spunea fata ca are masina pe injectie, deci nu-i clasica cu tampoane de cauciuc. smile.gif
diaconuliviu
1. Nu IMI amintesc unde spunea asta, nu contest, in profil scrie doar 1310.
2. Nu cred ca e fata-vezi titlul mesajului ..partea cu "p..m.." sau daca e..
3 Apare cu acelasi IP ca dumneata, deci banuiesc o clona.

A, ce spune Klaus mai jos parca facea si "mesterelul-surubelul" radmasa.gif
klaus
Ce topic tare! Belea de belea!
Cred ca am sa-mi fac si eu o clona si deschid cu ea un topic, dupa care dau tot eu raspunsul (dar de data asta cu userul meu obisnuit) ca sa ma lustruiesc oleaca sa arat ce multe stiu...
Ce zici nea playboy, sa fac si eu ca tine?
DragosP
Klaus, doar dacă ai dublă personalitate ca nea pleiboi. Ce semnături tată, filozofie pură...
user posted image
argon
Ce vedeti voi e IP-ul de Proxy, la mine in cartier ies 80 de calculatoare cu acelasi IP, nu-i i-au apararea, dar trebuie luate in calcul toate variantele.
Unele firme de internet de cartie folosesc acelasi IP de proxy la sute de calculatoare

Stie ca e pe injectie de aici

Stie ca e fata de aici

Si stie ca scartaie scaunul de aici

Daca nu stie din locurile de mai sus, la fel de bine poate sti pentru e clona cum se crede, nu se poate demonstra, numai contactand entitatea de care apartine IP-ul respectiv si intrebat acolo...parerea mea.

Nu mi-o luati in nume de rau.
DragosP
Zi "zău" cu limba scoasă!
nvp_playboy
Nu-mi vine sa cred........grazie !

1. L a acest calculator sunt 4 useri
2. Pe acelasi IP suntem 5 sigur (impartim abonamentul )
3. Mai departe nu mai stiu....
DragosP
Pentru ce mulțumești? blink.gif
OK, explicațiile par plauzibile. Da' cum explică domnul/domnișoara ultima, și cea mai cea coincidență cum că alexa și-a creat cont exact, da' exact în ziua în care mata ai încasat un ban?

Pentru cei care se întreabă ce legătură au cele scrise de liviu, klaus și mine aici cu secțiunea CLT: legătura e că userii nvp_playboy și alexa nu există, cel puțin pentru mine, așa că dacă PM nu e, nimic nu e! rolleyes.gif
amc
Ar trebui ultimele posturi sterse!
Si ban la moderator tongue.gif
daciaclub-alexa
Si cand te gandeti ca eu vroiam sa stiu de ce nu intra in marsarier !
Multumesc , acum intra usor in a-V-a , cu dublu ambreiaj., din marsarier tot sare.
Leo_neb1

Pai si pana la urma de ce sare?!?! Ca eu tot nu am inteles!??!A schimbat si bieleta, am pus tipul "nou"!Nici o modificare! sad.gif
eXtenSion
Pentru ca ea nu exista, deci problema nu exista, deci nu sare... Simplu, nu ? Sa stiti ca si eu stau acasa cu duzina de prieteni la o bere si deh, avem un ip, deci ne scuzati ca vorbim intre noi pe forum, ca live ne doare gura. Asa de langa mine scrie, eu ii raspund si tot asa.
diaconuliviu
QUOTE(Leo_neb1 @ 21 Apr 2006, 21:34)
Pai si pana la urma de ce sare?!?! Ca eu tot nu am inteles!??!A schimbat si bieleta, am pus tipul "nou"!Nici o modificare! sad.gif
*


Tie ti-am raspuns mai sus (postul#9)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.