Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arcuri Spate?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cik83
Salut! Masina mea, o dacie din '86, sa cam lasat de spate si as vrea sa stiu daca ii schimb arcurile, pot sa iau de break sau iau normale de berlina? Am avut si inaltatoare, gen farfurie, se mai ridicase putin,dar era cam instabila la drum.
Le-am dat jos, dar este lasata, fata de partea din fata a masinii. Poate sa fie si din altceva? Ce ma sfatuiti?
Multumesc! Paste Fericit!
driverx
Lasa inaltatoarele si alte prostii care iti pun viata in pericol dar si a altora. Degeaba pui inaltatoare, rezolvi problema inaltimii masinii, dar la capitolul stabilitate ai facut fix nimic, deoarece arcul este la fel de incapabil sa tina masina in curbe.

Masina mea a avut arcuri originale de berlina, dupa aia de break si acum are arcuri de fata uzate. Cel mai bun comportament il are cu arcurile de fata. Cu aceste arcuri nu sta in bot cum statea cu alea de break, ci chiar foarte bine, si sta lipita in curbe, atat cat poate sta o berlina. Dar e bine.

Variante ai asa:
- arcuri noi de berlina. Cam 80 RON bucata
- arcuri noi de break. Nu recomand ca fundu va fi prea tare, mai ales daca cari rar.
- arcuri SH de fata. Eu am gasit 2 pereche, egale, in stare buna fara rugina, dar purtate, astfel incat erau mai moi decat arcurile de fata noi.
Dyda
Daca arcurile de fata nu sunt 'obosite', se va taia o spira si jumatate ptyr a putea fi folosite pe spate
cik83
Mulțumesc! smile.gif Dar vroiam sa stiu ce sa aleg intre arcuri de break si de berlina ! Cele de fata sunt bune, nu sunt uzate.
Uncle-Sam
o intrebare si din partea mea: se pot intari cumva arcurile?
cik83
Da! Se trateaza termic. Nu stiu exact procesul, dar la o sectie de tratamente termice. Se calesc, dupa care se face un tratament de revenire. Le-am tratat si eu pe cele de pe fata la tatal meu la servici, dar nu mai lucreaza acolo. Iti spun ca da rezultate. Numai sa fie meserias cel care le trateaza, sa faca operatiile potrivite.
driverx
QUOTE(Dyda @ 21 Apr 2006, 12:42)
Daca arcurile de fata nu sunt 'obosite', se va taia o spira si jumatate ptyr a putea fi folosite pe spate
*



Mai simplu iei niste obosite. Eu exact asta am cautat. Si masina sta excelent. Si ca look si pe drum.
cik83
Hristos a Inviat!

Arcurile de fata de la Dacia 1304(papuc) sunt aceleasi cu cele de Dacie berlina?
Stiu ca partea fata la papuc deriva de la Dacia Berlina.
cik83
Nu stie nimeni daca arcurile de fata, de papuc(1304) sunt bune pe berlina? sad.gif
Ma refer la lungime, diametru. Si daca nu sunt bune, cat trebuie sa tai din ele?
Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.