Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tigari
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
SiloS
Votati va rog !!!

ps : ce plctisit sunt vineri noapte la 1:18

LE : smile.gif
eudin_umarian
lasa mah ca e bine...am inteles ce vrei sa zici...eu vreau sa fumez mai putin sau sa ma las,ma gandesc la sanatate...nu?! da de ce asa sondaj la aceasta ora?!

mah tu ai fost la club si ai fumat prea mult si ai vrut sa vezi ce zic si altii,sa nu cumva sa fumezi mai mult decat ei?! biggrin.gif
pastrama
Fumez ca spartu si vreau sa ma las...si pentru sanatate si pentru bani...mai ales ca se scumpesc tigarile. excl.gif
StefanT
Fumez mult si sunt multumit.
Insa totusi nu fumez mult. Nu am trecut niciodata de 15 tigari pe zi. Media ar fin undeva pe la 5-6.
Oricum nu vreau sa incetez deocamdata. Daca vreodata voi simti nevoia disperata sa fumez, urmatoarea tigara n-o mai aprind ca aia inseamna dependenta. Acum daca nu fumez sunt ok, nu pot spune ca-s disperat sa fumez. Dupa ce manac, beau ceva, etc...
Vorba aia, dup-o masa copioasa, o tigara canceroasa biggrin.gif
radian
Steffyx, la cei 18 ani ai tai inca nu prea poti vorbi de dependenta de tutun, dar stai linistit vine si aia cu timpul...

Daca vrei sa te lasi, mai bine fa-o acum, daca nu, asta e, dar nu-ti fa sperante desarte, dependenta e inevitabila.

P.S. 1: Fumez de cca. 28 de ani (din care vreo 20 de ani de Carpati "fara").
P.S. 2: Stiati ca dupa unele opinii, daca te lasi de fumat, in primii 3 - 5 ani riscul de a face cancer pulmonar e mai mare decat daca continui fumatul?
BlonduGL
Lipseste optiunea "am fumat si m-am lasat/nu mi-a placut". Eu am fumat 2-3 tigari, nu mi-au placut, asa ca nu fumez.
Ma enerveaza fumatorii care nu se pot abtine de la tigari nici la masa. Vreau si eu ca omul sa mananc ceva in restaurant/pizzerie si se mai trezeste cate unu ca vrea el sa fumeze. Sa se duca afara daca vrea sa fumeze..
radian
QUOTE(BlonduGL @ 22 Apr 2006, 12:33)
Lipseste optiunea "am fumat si m-am lasat/nu mi-a placut". Eu am fumat 2-3 tigari, nu mi-au placut, asa ca nu fumez.
Ma enerveaza fumatorii care nu se pot abtine de la tigari nici la masa. Vreau si eu ca omul sa mananc ceva in restaurant/pizzerie si se mai trezeste cate unu ca vrea el sa fumeze. Sa se duca afara daca vrea sa fumeze..
*



Ba sa te duci tu in zona rezervata nefumatorilor.
SYL
QUOTE(radian @ 22 Apr 2006, 10:04)
P.S. 2: Stiati ca dupa unele opinii, daca te lasi de fumat, in primii 3 - 5 ani riscul de a face cancer pulmonar e mai mare decat daca continui fumatul?


Si de unde ma rog ai aceasta afirmatie (a se citi aberatie) ? blink.gif
Te rog frumos, nu mai dezinforma lumea cu asemena afirmatii.
einstein1984
Nu am fumat decat pasiv . Narghileaua se pune? Dar si aia ocazional.
Chiar nu pot sa ma abtin din tuse cand trag fumul de tigara in piept.
Adrian_Solenza
Nu vad ce este intersant la tutun... pe bune! Am fumat si eu de curiozitate de vreo 4-5 ori dar... Pe bune, miroase si urat dupa ....
BlonduGL
QUOTE(radian @ 22 Apr 2006, 13:09)
Ba sa te duci tu in zona rezervata nefumatorilor.
*



Si daca nu este asa ceva? Aici in orasul asta de 3 lei (Galati) nu e nici un local (din cate stiu eu) unde sa fie sectiune pentru nefumatori si pentru fumatori.
Asa ca, sa faca tigarile 10 lei, sa pot sa ies si eu in oras fara sa ma intorc acasa mirosind a fum de tigara.
bobo77
Acum depinde ce intelegeti prin mult eu unul nu stiu, eu fumez 15 tigari pe zi, hai un pachet cind sint meciuri, cred ca este destul ,dar cunosc persoane care ar vrea sa ajunga la aceasta "performanta" .Si eu as vrea sa ma las si nu din cauza banilor, o sa incerc, dar sa treaca 1 mai...
nairam
Uite eu sunt una din persoanele astea de care spui tu .... Am ajuns pe la 2 pachete /1 zi .... si chiar ar fi o performanta sa reduc macar pana la 15 tigari pe zi ..... si nu din cauza banilor ....
clauditza
Nu fumez si nici nu as incerca, fiindca ma simt groaznic atunci cand fumeaza cineva langa mine mad.gif wacko.gif 111.gif
stoianco
Clautita: Bine ai venit pe forum... sa stii ca te apreciez pt capitolul Tigari/Fumat.

Din cate stiu localurile gen restaurant/fast-food, fiind locuri publice, sunt obligate sa fie locuri in care nu se fumeaza sau sa existe spatii special amenajate pentru fumatori (asta inseamna obligativitate nefumatori, optional fumatori). Cu toate astea sunt sute de locuri unde vezi semne mari "fumatul interzis" si toti cei de acolo fumeaza in draci, si cu riscul de a lua warn sau alte alea fac si reclama, de fapt anti-reclama: CORA Pantelimon.

Faptul ca cel care fumeaza nu se gandeste la sanatatea proprie este strict problema lui (si probabil a familiei lui) dar faptul ca viciul lui provoaca neplaceri si de ce nu probleme celor din jur asta nu o pot ierta NICIODATA!

Respect pentru nefumatori, treaba voastra pentru fumatorii cu obraz, pentru restul...

GABY IS BACK !
Lipseste si sectiunea "Am fumat mult dar m-am lasat ".

Azi implinesc 1 an si 4 luni de cand am lasat tigarile. dry.gif
Fumam cel putin doua pachete pe zi, si erau destul de dese zilele in care-l terminam si pe al treilea.
Nu fumam "lights"... si am fumat 18 ani inainte de a ma lasa.... brusc.... cu tigarile in casa.... la indemana.
Nu am prins ura/pica/aversiune/scarba etc fata de fumatori.... ii inteleg perfect.... cool.gif
Nu am devenit un "luptator impotriva fumatului", doar ca, acum inteleg in sfarsit, si ce simte un nefumator cand este nevoit sa stea langa un fumator.
Si ma gandesc acum cu respect, la toti cunoscutii mei nefumatori, care m-au suportat, pe vremea cand imi parea absolut firesc sa aprind tigarea langa ei... blush.gif
stuiberv
Si eu am fumat 10 ani, dupa care m-am lasat (tot cu tigari la indemana).
Nu am nimic impotriva celor care fumeaza (doar stiu cum e smile.gif).
Cel mai mult m-am bucurat cand, la vreo 3 saptamani dupa ce nu fumam, aveam bani de un pachet de tigari, ma uitam pe la chioscuri si in loc de tigari am luat 3 macedonia cu branza. Dupa aia mi-am dat seama ca trecusera muuulllltttti ani de cand nu imi mai cumparasem altceva in afara de tigari smile.gif.

Edit: greseli de viteza la scriere
romulus
Lipseste "fumam dar m-am lasat" . Daca era, ma bagam si eu acolo...
ydaniel
nu fumez,ca in primul rand sunt sportiv..mai nou avem voie numai apa plata:)pe bune.urasc cand se fumeaza mai ales in poli.
asa
cand sunt prin tari cu traditie in fumat la narghilea nu mai stiu cum sa mai mint,sa nu ma duc.cica e ofensa daca te invita si nu te duci:)
Wolfman
Am fumat 18 ani minim 1 pachet pe zi, de trei ani si doua luni m-am lasat la insistentele baiatului meu caruia ii promisesem asta...
St
Nu fumez, n-am fumat(cu cateva exceptii, dar nu m-a atras) si sper ca nu ma voi apuca(n-am de gand).
N-am votat, nefiind optiune pt. mine biggrin.gif
YO4RLP
Nu fumez în casă, nu fumez în mașină.
adostar
ai scapat o rubrica - am fumat mult dar m-am lasat smile.gif
AMW
10 tigari pe zi...nici mult nici putin...n-am de gand sa ma las curand... tongue.gif
marksman
Cate o tigara-doua la chefurile/nuntile unde se fumeaza in draci. Nu fumez atunci cand sunt cu prietena sau fata de parinti. (nu ca nu m-ar lasa, dar ei sunt nefumatori)
Charlton
Fumez de luni pana vineri, intre orele 08.00-16.00, acasa nu-mi vine deloc pofta de fumat, si ocazional pe la chefuri/birt.
CristianH
Fumez un pachet pe zi si de cativa ani tot caut o solutie sa ma las. Inca nu am gasit-o
Slider
Am reusit "performanta" de a fuma 10 tigari pe zi. Si alta performanta...nu mai fumez in masina!
zvasti
Aproape 23 de ani, 2 pachete de tigari/zi (am zis tigari nu paie).Sunt constient ca e mult dar nu sunt multumit, sunt chiar mandru.Nu e inconstienta sau dependenta.E simplu: Viciu.Si e bine.Sunt chiar pasionat de fumat.Fiecare face ce vrea cu sanatatea lui.Nu recomand fumatul altora, doar ca pentru mine e o constanta clara a vietii mele.Orice s-ar intampla langa mine eu tot imi voi aprinde o tigara.
PS.: Si ce buna e aia "de dupa" rolleyes.gif
mikeb
N-am votat. Nu de alta, dar lipseste optiunea "am fumat putintel, dar candva demult, prin armata si studentie, mai mult ca sa ma dau mare". Si nu-s mandru de asta. Sunt contra fumatului. Fumatorii ma deranjeaza in special cand fumeaza langa mine sau altcineva nefumator. Fara macar a-si cere voie. Eu oricum, nu le dau si ii las singuri. Imi place aerul curat. Sper ca toti sa ajunga la concluzia asta si le doresc sa se poata lasa de fumat. Despre cei cu pareri ca cea anterioara ce pot sa spun? Ca se gandesc doar la ei insisi? Daca ei au "dreptul" sa stea in fum eu am dreptul sa NU stau in fumul lor. Nu doresc prin ce-am scris sa supar pe cineva sau sa fac un flame. E doar parerea mea.
mars
Fumez una, doua pe zi asa... de "pamplezir", sa am motiv de frecat menta pe balcon, la firma. Luate de la colegi, nu imi cumpar singur.
In schimb mai trag la pipa, narghilea, astea sunt deja alta viata.
Cr|sTy
am fumat...dar m`am lasat...nu le vad rostul...acum e mai bine fara smile.gif
Mario_b
N-am fumat niciodata serios, doar incercari pe ici pe colo pe la chefuri ( dar nu cred sa fi fumat mai mult de 20 tigari in viata mea), dar acum nu mai pun porcariile alea in gura deloc si ma cam enerveaza ca altii sa fumeze pe langa mine si eu sa le inghit fumul, stiind ca e mai periculos fumatul pasiv decat cel activ!
Jack Daniel's
I-as impusca pe toti fumatorii , bineinteles spun asta in gluma , dar e super deranjant sa fi nefumator si altul sa pufaie langa tine .
DragosP
Mai deranjant ca să nu fii ascultător de manele și altul să te tâmpească cu ele? Nu cred!
THESUN
Mai baieti care v-ati lasat cat de greu a fost ?!..Ceva efecte secundare !?!?
Mario_b
Din cate stiu eu, efectele secundare sunt o pofta de viata crescuta si o vitalitate mai buna.
Chestia e sa ai vointa.
hash
Eu simt fumul de tigara de la o suta de metri. Ma deranjeaza cumplit. N-am facut nimanui observatie ca fumeaza in public - pana acuma ... dar cred ca nu ma mai tine mult.

PS. Sa nu credeti ca n-am pus tigara in gura niciodata, ca nu-i asa.
Jack Daniel's
QUOTE(DragosP @ 19 Jun 2006, 09:30)
Mai deranjant ca să nu fii ascultător de manele și altul să te tâmpească cu ele? Nu cred!
*


Esti sigur de ceea ce afirmi ?... deja e grava situatia , mai deunazi un imbecil punea pe picior de egalitate maneaua cu un tir care dadea peste o Dacie , acum tu zici ca e totuna sa asculti in mod intamplator o manea cu a fuma pasiv , lucru care duce invariabil la cancer . Mai baieti eu inteleg ca aveti ceva cu mine , ca aveti ceva cu manelele , dar nu mai faceti asemenea afirmatii ca o sa deveniti total ridicoli ca sa nu zic altfel .
DragosP
QUOTE(big2003 @ 19 Jun 2006, 16:17)
Esti sigur de ceea ce afirmi ?
...
Mai baieti eu inteleg ca aveti ceva cu mine , ca aveti ceva cu manelele , dar nu mai faceti asemenea afirmatii ca o sa deveniti total ridicoli ca sa nu zic altfel .

Sunt precisă! smile.gif
Atâta timp cât fenomenul s-a întins și este precum un cancer (asta ca să te parafrazez), de data asta un cancer al națiunii, nu văd care-i diferența, filozofic vorbind...
"Mai baieti" ești dumneata! Și da, risc să devin ridicol, decât îndobitocit.
Ontopic, din păcate fumez de la 17 ani, adică de peste 20... sad.gif
Jack Daniel's
Iti doresc sa fumezi cat vrei atata timp cat nu obligi la acelasi tratament si pe oamenii care au ales sa nu isi distruga plamanii cu fumul de tigara . Abia astept sa se dea o lege ca si in Italia , cu amenzi drastice pentru cei care fumeaza in locurile publice .
SYL
Sunt si la noi legi, dar din pacate nu se aplica.
costeniuc
Am votat "fumez mult si vreau sa ma las sauMacarSaFumezMaiPutin [sanatate". Fumez de 15 ani dar cam de 5 ani incoace media este cam de 2 pachete/zi ceea ce mi se pare extrem de mult.

As considera utile niste sfaturi de la cei ce s-au lasat de acest obicei.

P.S. cer scuze nefumatorilor pe care i-am inoportunat vreodata cu viciul meu.
SiloS
Du-te in topicul de la cafenea "Cum sa ne lasam de fumat" . O sa gasesti sfaturi destule . Vointa sa ai .

De exemplu , pentru fiecare pachet cumparat pentru tine imi cumperi si mie unul . Garantat o sa te lasi . Decat sa imi cumperi mie tigari , mai bine te lasi tu radmasa.gif
Liviu
QUOTE(costeniuc @ 20 Jun 2006, 12:05)
As considera utile niste sfaturi de la cei ce s-au lasat de acest obicei.
*



Procedura:
1. trebuie neaparat sa vrei sa te lasi ... nu merge cu amageala
2. intr-o dimineata, la alegere, dar neaparat dimineata cand te trezesti iti spui : "De azi nu mai fumez!" .. si nici nu mai fumezi ...

Problema este ca daca apuci sa tragi si numai un singur fum in ziua aia (si in urmatoarele cateva zile critice), procedura e compromisa.
Daca reusesti sa te abtii cand ii vezi pe altii cum fumeaza, restul vine de la sine.

Eu am un an de cand nu am mai fumat deloc si ma simt excelent smile.gif.

Bafta celor ce vor sa se lase ...

P.S.: Am fumat timp de 10 ani si in ultimii ani fumam foarte mult (cca 1.5 pachete pe zi).
zolygas
va salut!tin sa va anunt ca m-am lasat de fumat exact acum 3 saptamani...fara nici un efort,tratament sau medicament...am 22 de ani si am fumat de la 15 ani...deci am "tras" cam vreo 7 ani...pot sa va spun ca nici eu nu voiam sa aud de chestii de genu:"iti trebuie ambitie..." sau "trebuie sa vrei..." le consideram niste abureli...Eu sunt de principiul :"o viata am..."Nu ma interesa cat fumez,ca nu este sanatos sau ca costa mult marca asta de tigari...
NU pot sa spun ca :M-am lasat definitiv...pt ca nu am decat 3 saptamani decand nu am bagat tigara in gura...dar vreau sa o tin tot asa...
Nu imi permit sa va dau sfaturi pt ca si eu stiu cum ii sa fumezi si altii sa-ti "dea in cap"...dar pot sa va spun ca nici eu nu ma lasam de fumat daca nu se scumpeau tigarile in halul asta...
pastrama
QUOTE(Liviu @ 21 Jun 2006, 16:34)
2. intr-o dimineata, la alegere, dar neaparat dimineata cand te trezesti iti spui : "De azi nu mai fumez!"


*


Pana aici totul merge bine. Poblema e ca dupa ce mananc mor dupa o tigara. Am incercat sa ma las de vreo 5 ori in ultimile 2 luni si cel mai mult "m-am lasat" vreo 8 ore. Si problema e ca fumez cam 2.5 pachete pe zi.
kostake
Tot la 8 ore pauza ma opresc si eu . radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Si cam la fel ma 2,5 pachete pe zi.

VREAU O METODA MINUNE!!!


gun3.gif 111.gif 111.gif 111.gif

PS Mama ! Dupa aprope 25 de ani de fumat am realizat ca fumez in medie 50 de tigari pe zi.
Pana acum socoteam in pachete.

Mai bine nu citeam topicul.
pastrama
100.000 pe zi...intr-o luna...3 milioane minim...o gramada de bani. 1zhelp00.gif
daco06
[quote=THESUN,19 Jun 2006, 12:54]
Mai baieti care v-ati lasat cat de greu a fost ?!..Ceva efecte secundare !?!?


Salut!
Am 31 de ani am fumat de la varsta de 14 ani. La inceput (cam 2 ani) fumam aprox 3-5 tigari/zi apoi 1-1.5 pachete/zi. Din ian 2006 sun NEFUMATOR.
A fost foarte greu. Acum daca voi fuma o tigare nu cred ca voi mai avea vointa necesara pentru a renunta.
Efecte secundare: aprox 2 luni, la intervale orare din ce in ce mai mari, deveneam foarte irascibil, salivam (dupa o tigare evident), mancam foarte des, noaptea visam ca fumez, etc.
Inca mai am momente cand doresc o tigare...
Dar totusi a fi nefumator este un lucru extraordinar
Mult succes celor care vor (cu avevarat) sa devina nefumatori.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.