Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bloc de lumini
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micutu82
Astazi subit....s-a stricat maneta de la lumini. Am o dacie berlina din 94. Adica nu mai sta maneta...la pozitie..dau pe faza scurta si trebuie sa-i gasesc o pozitie ca sa stea acolo, iar pe faza lunga nu mai sta...sta si pe faza lunga si pe scurta in acelasi timp...trebuie sa tin degetul pe maneta in sus sa mearga doar faza lunga. INtrebarea mea este...se poate repara acest bloc? maneta? ma gandesc ca o fi un arc ceva...poate ceva ....o piesa a iesit de pe pozitie. Un bloc de lumini am inteles ca ar fi cam 1 mil. PLus 2-300.000 manopera. UN prieten de-al meu a patit acelasi lucru si spunea ca avea nu stiu ce de plastic rupt iar electricianul i-a spus ca nu sta sa-i desfaca blocul ci doar i-l schimba. Si parca n-as vrea sa dau 1.300.000 cu tot cu manopera sa schimb blocul si poate e ceva minor si se poate repara. Pe unde as gasi si eu pe cineva..sa mi-l desfaca? sau paote m-ar costa mai mult manopera si as ajunge mai bine sa cumpar unul nou
Dreamer
Faptul ca maneta de la blucul de lumini nu mai sta in pozitie se datoreaza faptului ca in bloc este un plastic ( acela care face "click" la schimbarea fazei ) ... la tine acel plastic s-a rupt ... nu poti sa-l repari pt ca nu gasesti nicaieri acea piesa ... dar poti merge la dezmembrari si sa cauti un nou bloc de lumini si in acest mod scapi mai ieftin.
eXtenSion
Si sa ne zici cu cat l`ai luat.

La mine e "reparat" de un destept si daca strang prea tare piulita unde vine +`ul se invarte cu tot nitul si nu mai pot da flashuri.
micutu82
QUOTE(eXtenSion @ 24 Apr 2006, 11:14)
Si sa ne zici cu cat l`ai luat.

La mine e "reparat" de un destept si daca strang prea tare piulita unde vine +`ul se invarte cu tot nitul si nu mai pot da flashuri.
*




La mine oricum era putin "ramolit" blocul ca flash-uri nu puteam da decat daca erau aprinse farurile smile.gif daca farurile nu erau aprinse...nu facea nimica.
micutu82
QUOTE(Dreamer @ 24 Apr 2006, 08:37)
Faptul ca maneta de la blucul de lumini nu mai sta in pozitie se datoreaza faptului ca in bloc este un plastic ( acela care face "click" la schimbarea fazei ) ... la tine acel plastic s-a rupt ... nu poti sa-l repari pt ca nu gasesti nicaieri acea piesa ... dar poti merge la dezmembrari si sa cauti un nou bloc de lumini si in acest mod scapi mai ieftin.
*




Si daca ma duc la dezmembrari cum pot verifica daca si functioneaza? ca blocul nu sta doar in acel click biggrin.gif
eXtenSion
Cu o baterie si un aparat de masura.. Dar trebuie sa stii pe unde is iesirile (faza scurta lunga etc).
micutu82
QUOTE(eXtenSion @ 24 Apr 2006, 12:40)
Cu o baterie si un aparat de masura.. Dar trebuie sa stii pe unde is iesirile (faza scurta lunga etc).
*




Dar eu care nu ma pricep deloc la mecanica si electrica masinii as putea sa-l schimb singur? presupun ca se da jos masca de la volan...si apoi..scot cate un fir si-l leg pe cel bun..adica in capul meu..ar fi ceva simplu..ca toate legaturile sunt.cu papuci, nu de alta dar sa dau si 300.000 pe manopera.... sad.gif( dar daca voi ziceti ca e greu..mai bine platesc pe cineva care stie biggrin.gif
eXtenSion
Tu ai papuci la blocul optic?

La mine sunt nituite toate fierele, inafara de cele de la borna cu piulita. Nu trebuie sa te pricepi ca sa il verifici. Te uiti cum e la cel vechi, iti faci o schema si cand il cumperi rezolvi cu o baterie de la lanterna sau ce ai tu , 2 fire pe care sa le pui la baterie si un multimetru(sau cum ii zice).

La montaj nu stiu daca trebuie sa te stii sau nu, dar daca te decizi sa cumperi de la dezmembrari nu stiu ce faci cu niturile.

Cred ca trebuie scoase, adica distruse cu bormasina (asta ca sa poti scoate firele vechii dacii) si prinse ale tale sau cu suruburi mici cu piulita sau nituite la loc.

Ai mai putea cumpara papuci izolati, tai firele de la masina veche la cam 3-4 cm de bloc, pui papuci mama pe ele, dai jos de pe ale tale cercurile alea care sunt prinse cu nituri si pui papuci tata, iar intr`un final cuplezi papucii si gata. Cred ca asa ar fi cel mai usor. Dar vezi, neaparat sa fie papuci cu invelitoare din`aia de plastic.

Sa nu uiti, te rog, sa postezi cu cat ai luat blocul optic ca si eu sunt interesat de unul nou, desi acuma al meu merge perfect, daca strang piulita aia nu mai vrea.. Totusi, firul ala rosu nu are siguranta pe el, cum am aflat, the hard way, asa ca as vrea sa il pot prinde cum trebuie.
gti98
QUOTE(micutu82 @ 25 Apr 2006, 03:23)
Dar eu care nu ma pricep deloc la mecanica si electrica masinii as putea sa-l schimb singur? presupun ca se da jos masca de la volan...si apoi..scot cate un fir si-l leg pe cel bun..adica in capul meu..ar fi ceva simplu..ca toate legaturile sunt.cu papuci, nu de alta dar sa dau si 300.000 pe manopera.... sad.gif( dar daca voi ziceti ca e greu..mai bine platesc pe cineva care stie biggrin.gif
*


Blocul are un snop de cabluri de vreo 30-40 centimetri,terminate cu un conector. Cand cumperi blocul nou (sau de la dezmembrari) il iei cu tot cu conector. Si mie mi s-a paradit blocul, nu e chiar imposibil de reparat, dar trebuie sa ai, in ordinea asta: un pic de curaj, un pic de indemanare si ceva scule si materiale (sigur vei inlocui niste nituri cu suruburi, s-ar putea sa-i confectionezi vreo piesusoara(!!)..) Solutia cu dezmembrarile e mai simpla, se inlocuieste si gata (Riscul sa nu mearga e ceva mai mare ca la nou, dar nu cu mult!...)
Un alt aspect e acela ca reparatia ar putea imobiliza masina cateva zile; daca e imperios necesar sa se poata circula... dai un ban dar ai masina!
Bafta!!
eXtenSion
A, deci are o mufa? Baiete de ce nu ne`ai spus asta mai repede? 124.gif
argon
QUOTE(micutu82 @ 24 Apr 2006, 11:41)
La mine oricum era putin "ramolit" blocul ca flash-uri nu puteam da decat daca erau aprinse farurile smile.gif daca farurile nu erau aprinse...nu facea nimica.
*



cum sa dai flash cand sunt aprinse? ma tem ca e imposibil...ca sa dai flash, maneta trebuie sa treaca prin pozitie, unde nu pot fi farurile aprinse.
ionut232
poate se referea cand e pe pozitii...


poate smile.gif
micutu82
smile.gif) pai cand erau pe pozitii smile.gif) m-am exprimat gresit smile.gif
3rr0R
si mie mi s-a stricat blocul de lumini
(nu mai cupleaza faza scurta) si am bagat-o pe buton smile.gif
Dany_Arad
Am avut si eu aceeasi problema, si anume: s-a rupt acea piesa din plastic in care este un arc si care ghideaza/fizeaza maneta pe pozitie, faza scurta, faza lunga.
Rezolvarea e super simpla si ieftina:
si eu am fost sa caut alt bloc nou, dar e 1 milion si nu merita.
Am gasit in schimb la Verbita (magazin de piese si dealer Dacia in Arad) un kit de reparatie care costa doar 40.000 lei vechi si in care gasesti acea piesa de plastic, inclusiv suruburi cu care sa inlocuiesti cele 3 nituri care strang blocul de lumini.
Trebuie putina atentie la demontare/montare si in 10 minute ati rezolvat problema.
(apropo... dati si "+" jos de la baterie sa nu faceti vreun scurt ca eu am patit-o smile.gif)) )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.