Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frige roata...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ghiccy
nush ce sa-i mai fac...

am schimbat toate garniturile, la cilindrii receptori, la pistoanele la etrieri, am schimbat placute, saboti etc, cabluri frana de mana siii... surpriza

imi incinge stanga fata, cu toate ca daca o ridic (dupa ce se raceste putin) se invarte f usor ohmy.gif

pistonu' in etrier se impinge usor... chiar nu stiu ce sa-i mai fac

pls help!!! sad.gif
argon
huruie? sa nu fie rulmentii...

Totusi scoate complet pistonasul, si verifica suprafata,sa fie neteda, si eventual schimba garnitura din etrier.(nu aia de protectie ! ma refer la cea interioara)
ghiccy
nu huruie, nu bate, nu nimic...

sigur e de la frana, pt ca o si simt la semafor daca o las libera dupa ce am franat, mai se duce putin si apoi se opreste ca si cand apas eu desi nu fac asta.

cine stie intelege ce zic (poate nu ma exprim cum trebuie)!!!
argon
Am inteles, clar de la frana. fa ce am zis mai sus.
ghiccy
trebuia doar aerisita, cu ocazia asta le-am aerisit pe toate si s-a rezolvat.

e totu' ok acum!

mersi pt sprijin!

bafta all!!!
kta
Cam aceeasi problema si la mine, numai ca pe spate ...

Acu doua zile am luat masina de la mecanic unde a fost sa i se faca franele. Probleme in spate. Schimbat saboti, lichid, aerisit.

A mers totul ok, pana in seara asta cand se aude un zgomot de la roata drepta-spate. E uniform. Cand pun frana dispare. Cand am ajuns acasa, am verificat rotile. Asta din dreapta calda.

Frana merge super-ok, la fel si frana de mana.

Mai pot sa merg cu ea asa poa' isi revine, sau iar imi bag destele io ? wacko.gif

Masina e o Dacie Sport din 88, si sabotii nu sunt cu auto-reglare (parca ei nu sunt, oricum e ceva la frana pe spate care nu e cu auto-reglare icon_mrgreen.gif )

Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.