Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faruri Dacie din 1981
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Dany_Arad
Salut.
Am urmatoarea problema:
Am o Dacie 1300 (sau 1310?) din 1981.
Bordul este de forma o-o-o.
Stopurile spate sunt din acelea mari... nu ca la modelul 1300 initial.
Problema este ca cel de la care am cumparat-o a facut o adaptare si a montat faruri de Oltcit.
Montajul a fost facut in asa fel ca nu pot sa reglez farurile, de asemenea nu pot sa ajung la faruri de la compartimentul motor, este o contraaripa interioara care impiedica accesul.
Intrebarea mea este: ce faruri se potrivesc la masina mea? (adica ce faruri aveau initial masinile de tipul care il am eu: CN1, CN2, 4 ochi?)
Intrebarea 2: se pot regla farurile de tipul "4 ochi"?
In functie de ce faruri trebuie sa pun, voi lua inclusiv masca si "ochelarii" aferenti.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
argon
masina daca e din 1981 avea faruri duble, care se regleaza de sub ochelar de undeva, nu au reglaj din interior
amc
original a fost cu 2 faruri(1300) si stopuri tot 1300
argon
de unde sti?
ciuhapu
QUOTE(argon @ 26 Apr 2006, 13:42)
de unde sti?
*


si eu am avut la fel, 2 faruri si stopuri de 1300, dacia 1300 an 1981.
argon
asa o fi atunci, da eu am vazut Dacie din 81 cu 4 faruri din fabrica, probabil in acel an s-au facut ambele modele !
Dany_Arad
sunt din arad.
Multumesc de raspunsuri.
Daca initial avea faruri dreptughiulare, ca la 1300, pot monta acum modelul cu 4 ochi?
In spatele farurilor exista ca cavitate din plastic rotunjita in partea din spate, prin ea sunt trase firele.
Firele au fost (cred) modificate, pentru ca am doar o mufa care intra in becul de la farul de oltcit, plus firele care intra la becul de pozitie si la semnalizari.
La farul cu 4 ochi alimentarea este separata pe fiecare bec?
(mentionez ca in bara de protectie mai am inca semnalizarile si pozitiile acelea mici, dar nu sunt legate.)
amc
da
bataie de cap si nu merita, doar daca iti place tie!
si nu cred ca se gaseste modelu asta de ochelar (ca cel din poza)
vis-a-vis
In '81, tinand cont ca are stopuri de 1310 pe spate si bord de 1300, s-a fabricat modelul 1301.
1301 era identic cu 1300 in afara farurilor duble (4 faruri) si a stopurilor.

Modelul la care s-au adaptat farurile de Oltcit a fost CN1.

Cu alte cuvinte, dacia ta avea initial 4 faruri.
Ar trebui sa ai cablurile de reglaj pe inaltime pe undeva pe acolo, se prind la partea de jos a suportului celor doua faruri.
amc
tongue.gif
amc
QUOTE(vis-a-vis @ 26 Apr 2006, 13:07)
In '81, tinand cont ca are stopuri de 1310 pe spate si bord de 1300, s-a fabricat modelul 1301.
*



http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=23743
vis-a-vis
Nş!
Aia-i 1310, 1301 avea bare de 1300...
N-am gasit niciuna pe net..
argon
"The Dacia 1301 Lux Super was designed to be a more luxurious version of the standard 1300, for those who were Communist bigwigs or those who could afford the price of one and the bribe to be allowed one. As such, it differs slightly from the cooking 1300: it was listed with extra wing mirrors, a more comprehensive instrumentation, a radio and a heated rear window - the heady heights of Romanian 1970s luxury! There is also some sort of plug into which a fridge or a TV can be inserted if you're in that frame of mind. "
Adrian_pt
Io am scris chestia aia pentru o revista britanica prin 2003.

@ visavis: nu iti dau dreptate, 1301 a fost versiunea de lux in anii 70. Iar in plus CN1 nu are faruri de Oltcit, dar au fost unele serii facute in 1987-89 cu aceste faruri si cu o masca oarecum mai groasa decat cea de CN1. Am poza acasa dar din pacate sunt la facultate pana iulie.
In 79 s-au pus semnalizatoare sub stopuri, a fost prezentat si modelul 1310. Prin toamna anului 81 a iesit pe piata. Problema se punea ca nu mai aveau farurile dreptunghiulare, deci a fost si o serie de 1300 cu 4 faruri dar bara de 1300. Asta prin vara '81. Dacia cu stopuri mari si cu bara de 1310 este cea 1310. Prin '84 s-a si schimbat forma aerisirii din spate. Primele Dacii cu masca groasa au fost facute in 1983 pentru export, iar modelul cu masca subtire a mai fost facut pana 1985 daca tin minte corect.
Deci o Dacia din '81 arata sau ca una din primele 1310 (care are bord scoica), sau ca o 1300, sau ca 1300 cu 4 faruri (care are bord 1300). Totul depinde de luna. Iar complicand treaba pe unele 1300 cu patru faruri s-au folosit capace din sria 1972-1976. Masinile prezentata in poza (prima poza din 1982) arata aceste elemente. Di pacate masina alba nu are oglinda originala, deci sa nu o folosim ca reper.Iar masina albastra era pe Autovit ca fiind din 86, ceea ce nu e corect, masina purtand toate atributele unei 1300 din vara 1981.
Alex G.
Cel mai probabil ai avut faruri rotunde (ca niste ochelari), intocmai cum am si eu la Dacia mea tot din 1981. De fapt in talon ii zice Dacia 1300 cu elemente de 1310.

Alexe
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.