Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce sa ai fac
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
neaga26
din ce cauza poate sa fie am observat ca la masina mea mai de curand nu mai trece de 120 km pina sa ai pun filtru sport mergeam si cu 145-150 in depasire ma gandesc sa il dau jos si sa imi pun un filtru normal masina este pe gpl
madcos
filtrul "sport" este un fel de...bull-shit.are mai mult rolul de a se auzi motorul mai "nervos".nu cumva este si mai mic decat cel original.printr-o sectiune mai mica trebuie sa traga aceeasi cant de aer-CUM?cu cat supraf de filtrare este mai mare,cu atat motorul va "respira" mai usor.
Zaheiu
GPL si filtru sport?
Hotaraste-te ce vrei de la masina aia!
Eu am nova si imi vibreaza cutia de la filtrul de aer la turatie de zici ca am doua turbine!
neaga26
inafara ca are un barait filtru sport mi se pare foarte prost de cand l-am pus am pedala la maxim si nu trece de 120 km si nici nu mai are demarajul de dinainte chiar daca merg pe gpl si mi se pare ca motorul parca sar ineca si cateodata imi da cate un rateu
Zaheiu
Mai ai filtrul sport pe masina?
marius-gabriel
da filtru sport jos si fa o tura cu ea si vezi cum merge!
daca merge la fel.. tine-l pe masina, daca nu, anunt la BURSA ca poate il vrea cineva.
eu presimt ca nu-i din filtru smile.gif
neaga26
l-am dat jos ca am fost la service gpl si mi-au spus baietii de acolo ca imi trebuie filtrul normal pt ca este pe gaz asa ca l-am dat jos si il tin in balcon biggrin.gif
neaga26
si adevarul este ca merge mai bine decat cu filtru sport biggrin.gif
Zaheiu
Cred ca stiu si de ce. Pe GPL masina isi ia gaz prin aspiratie; cu filtru sport trece aer mai usor, asa ca vidul produs de motor trage mai mult aer decat gaz. De retinut pentru cei carora le mai vin astfel de idei.
neaga26
ai 100% dreptate asa mi-au spus si mie baietii de la gpl smile.gif
george_slz
Daca nu iti merge bine cu filtrul sport e din cauza ca a venit canicula si baga aer cald mai abitir ca cel original....de aia...trage o conducta, taie capota, lasa sa respire motorul aer rece prin filtrul ala si e totul ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.