Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare raport cutie viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
radud5
Ma poate ajuta cineva cu un service auto bun in Bucuresti sau Ploiesti?
Mentionez ca am o Dacie 1310Li din 2000 cu 60.000Km.
As dori sa schimb pinionul ptr viteza a V-a (la 3000 ture, viteza V-a = 90Km/h, in rest la celelelte viteze e Ok, verificat cu alte 2 Dacii).
As putea avea la 3000 ture 120Km/h? Ce implica lucrul acesta si cam cat ar trebui sa coste, eu am gasit la 6 mil (manopera + piese in 4 zile) cea ce mi se pare mult si ca timp si ca pret.
marius-gabriel
implica inlocuirea pinionului de a 5-a cu unul de nova.ala e pinion de fuga.
trebuie data cutia jos,desfacuta si inlocuit pinion.
manopera intradevar e cam mult..
pinionul e pana in 1 mil cred
Muttley
In primul rand sunt 2 pinioane, nu unul.
In al 2-lea, nu trebuie data jos cutia, ci doar capacul posterior.
Apoi, trebuie avut grija ce pinioane are cutia actuala. 90 la ora-ntr-a 5-a la 3000 nu este nici 0.86, nici 0.76. Asta daca indicatiile ceasurilor sunt corecte. Am mai citit unele chestii pe forum si am ajuns la concluzia ca rapoartele cutiilor de pe berlinele cu injectie-s mai scurte. De ce spun asta... Daca se recurge la montarea pinioanelor de nova (29x38 - raport 0.76) in locul pinioanelor actuale se risca "lungirea" excesiva a etajarii dintre a 4-a si a 5-a, ceea ce nu poate produce decat neplaceri. Posibil sa trebuiasca pinioane de tipul 31x36 - raport 0.86 - pt o etajare cat de cat corecta.
In concluzie, parerea mea este ca cel mai indicat ar fi sa se demonteze pinioanele, sa se numere dintii, sa se calculeze raportul, si-n functie de acesta sa se aleaga noile pinioane...
Asta daca nu cumva aceste cutii au alt grup conic!
argon
0.76 nu e raport neaparat de Nova, multe Dacii 1310 inclusiv a mea au din fabrica.
Nu am nici o problema la etajarea dintre 4 si 5.
La 3000 rpm in a cincea am cam 115-120 km/h. Se vede la consum, scot 6-6,3 % cool.gif
6 milioane mi se pare enorm, cu 5 milioane cumperi o cutie SH in stare buna cu totul, si nu trebuie sa umbli in ea !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.