Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fiabilitate papuc
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ssilviu
Am nevoie la firma de o masina ieftina de carat oameni si unelte. M-am orientat spre un Double cab cu 1,9 d. Nu stiu insa cat de fiabile sunt? Nu am mai avut pana acum dacie si speram ca modelul acesta sa fi fost cat de cat imbunatatit de cand a venit Renault. Ma tine macar 50.000 de km fara probleme? Sau sa ma astept la probleme de la primii km?
andutzu
Depinde de cum o exploatezi.Am vazut una in service care la fix 50k i-a schimbat pompa de injectie (35mil) si electromotorul (5mil).Astea fara manopera + injectoare.Sunt care au si mai multi km si nu au avut probl.Un avantaj e ca modelul pe motorina consum f putin 5%. In rest la tabla si alte chestii e ca orice dacie, adica nesatisfacatoare...
ssilviu
dar ma gandeam, ce naiba, nu vopsesc caroseria la papuc in acelasi loc cu Loganul? Masina in principiu va merge cu 5 oameni pe ea si vreo 300 kilograme de unelte. In nici un caz nu va fi supraexploatata.
andutzu
Ar fi ceva daca ar avea si papucul aceiasi tabla si acelas tratament anticoroziv ca la Logan. Nu le amesteca... Eu ma refeream la familia din care face parte papucul, adica dacia 1300, 1310.
puiu82
Pick-up 1.9 cu 15k km folosit la curierat in Bucuresti,probleme cu injectia,adica merge normal cand vrea el,cand nu vrea se aprinde un bec care reprezinta preincalzirea bujiilor[cred],merge in suturi si scoate mult fum si nu accelereaza oricat ai apasa pedala.
Masina e in garantie,e din 2005,marti o sa ajung la service si sper ca o sa rezolv.
Voi reveni cu amanunte.
argon
Nu-ti lua ca sunt foarte proaste, mai bine una second pe injectie, ca sunt mai bune.

Astea noi, toate troncane, cutia e tot cea clasica romaneasca, e 4x4 numa cand vrea, o sa fi tot in service cu ea.
Nu are antifonare deloc, face galagie ca un tractor, are numai 62 de cai, adica cat o berlina, dar trebuie sa care dublu, troncane panetara si diferentialul spate, geometria pe fata e varza din fabrica, uzeaza cauciucurile pe exterior, si nu se poate remedia, pentru ca e viciu de fabricatie..si mai pot continua, nu vorbesc din auzite, avem o floata de ele la firma, si sunt numai probleme, in fiecare zii e una in service cu cate o problema mad.gif
einstein1984
Daca zici ca se blocheaza franele pe spate cand e goala si ud pe jos tabloul e complet. Eu ce ti-am zis ssilviule?
ssilviu
Nu ma asteptam sa primesc opinii asa dezamagitoare. Altfel, la 7000 de euro ceva sh ce as putea sa gasesc?
einstein1984
Kangoo sau Doblo la SH merge? Sau un papuc pe benzina si-ti mai raman bani pentru reparatii.
andutzu
Renault Kangoo pe benzina in jur de 5500eur, iar de motorina in jur de 7000eur.Sunt de 1000 de ori mai fiabile decat papucul.
argon


Cel mai ieftin Kangoo e cel de 1,5 dCi la 12 907 euro !
Pe benzina nu se mai fac.
andutzu
QUOTE(argon @ 29 Apr 2006, 16:04)
Cel mai ieftin Kangoo e cel de 1,5 dCi la 12 907 euro !
Pe benzina nu se mai fac.
*


Eu vorbeam de SH. wink.gif
marius-gabriel
e buna si bine inchegata masina, cari cu ea destul de mult, dar ai grija ca peste 90 km/h consuma destul de mult!
ssilviu
e exlus kangoo, asa cum am mai spus, am de carat 5 oameni plus tevi ce pot ajunge pana la 3m...
Am mai vorbit cu doi proprietari si ei erau multumiti... ph34r.gif
einstein1984
Kangoo are loc pt 5 oammeni, iar locul de tevi tot pe acoperis e. Bena de papuc Doka are 1,2 m parca lungime.
ssilviu
aici ai dreptate
cristi_doditoiu
Eu am papuc si cred ca te pot ajuta cu un sfat.Eu zic ca pentru ce vrei tu merita.Ieri am venit de la Fagaras -valcea incarcat cu o tona si 3 pers.E adevarat ca e f.mult dar suporta.A fost o situatie,nu-mi bat joc de ea.Am doar tractiune si inafara de faptul ca e zgomotoasa peste 90Km\h eu sunt multumit de ea.Referitor la fiabilitate,eu zic ca tre sa ai si putin noroc,trebuie sa te pricepi putin la mecanica sa poti anticipa eventualele defectiuni in faza incipienta. toate masinile au probleme.Nu mai comparati piesele de la Logan cu cele de pe papuc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.