Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese de schimb de NE-origine :)
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3
kant
Stie cineva ce cod are pompa electro-hidraulica de la dci-urile laureate si ambition?
De unde s-ar putea procura la un pret mai omenesc fata de cele practicate in service Dacia?
bgdrenault
Un cod pentru "garnitura capac culbutori" motor 1.4 mpi are cineva? Eventual si un pret daca se poate? Multumesc!
IRONICK
bogdanbiciusca, 7701471719 garnitura si 7703009233 suruburile
bgdrenault
Multumesc mult, IronicK

12 Jan 2008, 13:35:
Multumesc mult, IronicK

12 Jan 2008, 13:36:
Multumesc mult, IronicK, dar pentru reglajul culbutorilor in afara de garnitura trebuiesc schimbate si suruburile?
YRX
@bogdanbiciusca - mai sus am atasat un catalog Bardi Auto pentru Logan. Vezi ca au si garnituri de capac (a doua poza). Sau mai poti intreba de PAYEN JN789 (facuta de Federal Mogul).


Cat despre pompa electro-hidraulica de DCI, n-am dat de nimic. Are cineva idee cine o fabrica?
IRONICK
bogdanbiciusca, eu ti-am dat codul sa il ai in caz de nevoie.
catala2k
o lista si pt renault megane/laguna? sau gasesc asa ceva pe celalat forum ?
catalin1paul
QUOTE(bogdanbiciusca @ 12 Jan 2008, 14:35)
Multumesc mult, IronicK, dar pentru reglajul culbutorilor in afara de garnitura trebuiesc schimbate si suruburile?
*


... am o intrebare... ce ai reglat la colbutori? blush.gif
bgdrenault
inca nu am reglat culbutorii, astept o zi mai calduroasa pentru a face acest lucru cu un mecanic de la Dacia care mi-a spus ca ar trebui reglati( am 45000 km) si pana acum la revizii nu au facut acest lucru. Mi s-a spus sa cumpar si garnitura pentru capacul la culbutori, care am gasit-o foarte greu. La magazinele Dacia sunt ca " piese de origine " intre 65 si 80 lei. Am gasit-o intr-un magazin de piese auto import carora le-am dat codul luat de pe forum si mi-au adus-o la comanda cu 12 lei.sper sa fie buna.
aRIPeL
QUOTE(zmieu2go @ 29 Apr 2006, 01:01)
Pai io stiu doar codul de la filtrul de polen care am reusit pana la urma sa il montez
77 01 059 997 - este de renault modus
77 01 062 227 -cel de Renault clio III
*


Cum adica ai reusit sa montezi filtru polen? Se poate monta asa ceva pe Logan?
YRX
Buna dimineata laugh.gif
Uite aici mai pe larg.
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=168275
JJY
e de praf, nu de polen.
o mica, mare diferenta........
aRIPeL
mda, am mai citit odata topic-ul respectiv.
YRX
Cablu frana de mana Logan Berlina Bosch:

1.987.477.955 pentru vehiculele cu servodirectie
1.987.477.956 pentru vehiculele fara servodirectie

1.987.479.060 lichid de frana DOT4 HP (pentru sistemele cu ABS, ESP etc) 0,5l 20,99 lei (eu zic ca este un pret bun)
vsebas
Intrebare: pentru canistra de carbon <=> canistra purjare <=> absorbant vapori de benzina este corect codul 7700418166 sau codul 7700423934 ?
Alex 23
Citeam mai sus cum ca Mahle face filtre, total gresit! Mahle face doar pistoane, segmenti, cuzineti, supape!
Knecht este producator specializat in filtre!!
As dori sa fac cateva rectificari de coduri KNECHT:
Filtru ulei OC 309
Filtru aer LX 1258
Filtru combustibil(benzina) KL 72
Filtru combustibil(motorina) KL 430 fara senzor de apa!
YRX
Cred ca la postul meu te referi...
Sa stii ca Mahle face filtre, eu tocmai am folosit unul luat de la Augsburg, am relatat mai sus.

De ex acum au o promotie la filtrul de aer Mahle pentru Opel Corsa
http://www.augsburg.ro/index.php/online/produse/1/2/2

Si daca tot postezi coduri, spune si de la ce motor/masina/marca sunt (sau se potrivesc).
YRX
Cine are nevoie de radiatoare, la Bardi sunt unele fabricate pentru ei (sub marca BardiAuto) destul de ieftine.
Totodata spray pentru curatarea aerului conditionat (cu spuma) 20 lei
http://www.bardiauto.ro/35.php
YRX
QUOTE(YRX @ 10 Apr 2008, 09:06)
Le-am gasit pana la urma.
Avem asa:
PG T1345 Pagid
13.0460-7141.2  607141  ATE
0986424554  Bosch
Partea frumoasa este ca Renault nu le foloseste pe nici o masina. Mai merg pe Fiat Doblo, Palio etc.
*



Coduri pentru placutele de frana Logan MCV 1.6 16V.
Arata cam asa: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=1328664
michou
Salutare,

Bobine de inductie Denso sau Beru pentru motorul K4M-A6 benzina 1.6 16v? Stie cineva coduri? Multumesc pentru ajutor...
YRX
Bobina inductie 1.6 16V
0 986 221 001 Bosch
ZS052 / 0 040 100 052 Beru (cod scurt / cod lung)
BAE409A Champion
Denso le tine la "secret".
YRX
Am luat astazi materiale pentru revizia lu' MCV de la un magazin mic din Militari, dealer Meteor. La Radacini (de unde luam in general) n-au mai vrut sa vanda piese fara montaj, asa ca le-am zis pas.
- filtru aer Bosch 50 lei
- filtru ulei Bosch 25 lei
- bujii Bosch super4 60 lei
Toate "Made in Germany".
mic&rau
YRX da-mi si mie te rog frumos un pm cu locatia magazinului de unde ai luat bujiile bosch super4.Mersi mult
dacialoganmcv
intrebare: cum se recunosc turbinele de K9K , MADE IN PRC?
YRX
Nu scrie pe ele "Made in China / PRC"?
Oricum, majoritatea se fac in China.
YRX
Am luat de la Augsburg filtre aer si ulei Technocar, pentru 1,6 MPI.
aer - A602 - 30 lei
ulei - R100 - 20 lei
Pe cel de ulei am vazut pentru prima oara capacitatea de filtrare citez " retine particule pana la 15 microni". Din cate stiu eu parca nu este stralucit, dar macar recunosc cinstit smile.gif
Rebox
filtrul de aer si de ulei la varianta de 1,6 nu sunt la fel ca la 1,4 ???
YRX
Ba da, cel de ulei este similar la 1.4, 1.6, 1.6 16V iar cel de aer la 1.4, 1.6
YRX
Prietenii mei de la Augsburg s-au decis sa faca promotii la piese de Logan exact cand am eu nevoie biggrin.gif
Am luat filtre Technocar (aproximativ, ca n-am factura la indemana - aer - 20 lei, ulei -10 lei fara TVA). Cel de ulei este in continuare cu codul R100 dar cel de aer are indicativul schimbat in A898
In continuare scrie pe ele capacitatile de filtrare, la ulei particule pana la 15 microni, la aer particule pana la 20 de microni.
De asemenea, in perioada asta au promotii la mai multe piese Logan, vedeti pliantul de pe site-ul lor.
george_scala_2004
http://www.orgparts.com/eng/index.htm
YRX
Dintr-un catalog Bardi Auto, mi s-a parut interesanta ideea. Cine a schimbat burdufuri de planetara stie ce greu este.

[attachmentid=1627608868]
george_scala_2004
burdufe de schimb aveau si cei de la rune [attachmentid=1627608882] si cei de la meteor [attachmentid=1627608883]

dar bardi prin inventia celor de la qh cred ca va da lovitura !
ydaniel
am vazut pt un nissan burduf de planetara care avea un fel de ''fermoar'' pe mijloc.
YRX
Un newsletter de la Rune. Paginile 8-11 sunt numai coduri Logan de la faruri la injectie.
[attachmentid=1627622822]
fapopei
salutare
YRX
Discuri de frana fata Brembo Logan benzina 1.6 MPI - 08.A268.10
Dimensiuni: 259mm / 12mm

Placute de frana Brembo:
-Logan 1,4-1,6-1,5 (sistem Lucas) - P 68 037
-Berlina / Nova / Supernova - P 68 002

Discuri mi-am luat eu, placutele inca nu le-am vazut (e timpul sa stresati vanzatorii de piese biggrin.gif )
ioonell
de unde ai luat discurile brembo si la ce pret?sunt ventilate?
YRX
Sunt neventilate, cele standard pentru 1.6 MPI (12 mm grosime), 200 de lei setul.
YRX
De la Valeo pentru popor... biggrin.gif
[attachmentid=1627638596]
YRX
Garnitura capac culbutori 1,4 - 1,6 MPI - OE - 77 00 739 165
Ajusa - 11022700
Victor Reinz - 71-31622-20 (cauciuc) 71-31622-10 (otel)
Glaser - 04731
Goetze - 31-026584-00
Elring - 486.770
kamimura
Apropo de filtru de polen, a "profitat" cineva de oferta?


http://www.dacia.ro/oferte-speciale/promot...rte-motrio.html
einstein1984
E 20 de lei ala de romcarbon si se monteaza in 15 secunde.
YRX
Dintr-un newsletter Autototal - agrafe, clipsuri, braduti de plastic pentru Renault.
Multe din ele sunt comune cu Logan.
[attachmentid=1627661697]
IRONICK
QUOTE(einstein1984 @ 4 Sep 2010, 22:50)
E 20 de lei ala de romcarbon si se monteaza in 15 secunde
Eu la ala am zis pas. L-am rupt si l-am aruncat,
einstein1984
De ce? Am luat pentru vreo 3 colegi de la birou si nici unul nu a avut probleme.
IRONICK
Pai in primul rand cand l-am strans de proba a ramas asa ...
einstein1984
Era fals tongue.gif, eu deja l-am montat pe al doilea si nu am avut problema asta, e chiar f elastic plasticul ala.. Sau l-ai strans prea tare.
YRX
Au aparut doua noi chestii prin catalogul Bosch

1,4 , 1,6 MPI

- kit distributie cu pompa de apa - 1 987 948 515
- pompa de apa - 1 987 949 746 - care deocamdata nu se vinde separat, dar daca i-au dat cod va fi disponibila in curand

1,6 16v

- kit distributie cu pompa de apa - 1 987 948 765
- pompa de apa - 1 987 949 722 - la fel, deocamdata doar in set
evali22
daca ar fi sa scriu aici citi producatori de piese de Logan sunt si toate reperele
as umple foarte multe pagini, ca sa va faceti o idee va pun o poza cu cati producatori de filtre de ulei sunt, fara cod, si programul acesta scoate repere doar pe producator, nu pe original
ramsen
este ceva corect...pe un logan niciodata nu o sa gasesti piese made in RENAULT sau in DACIA Mioveni pentru ca nu la uzina se produc piesele ci sint firme autorizate de Renault si Dacia sa le produca la cotele si STAS-urile cerute de ei...scaunele sint de exemplu facute de o firma din Pitesti Johson parca,injectoarele de motorina,filtrele de motorina si altele de DELPHI...si uite asa sint en firme care produc piesele pentru asamblarea unui logan...din aceasta cauza apar si diferentele de preturi in magazine...de exemplu filtrul de motorina la logan fabricat de DELPHI in cutie de uzina este sa zicem vreo 200 lei iar DELPHI in cutia lor il au la 100 lei...deci practic platim numele de uzina la acelasi produs...exista prin magazine si alte firme fantoma care produc piese logan ieftine si proaste de aia este bine stiut care sint firmele care produc pentru uzina...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.