Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bataie suspecta pe partea stanga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
FLP
Salut !

In timpul mersului (drept, nu in curbe) am o bataie pe partea stanga. Se poate sa fie de la planetara? Sau cand e de la planetara se aude doar in curbe ? Suna de parca as avea pana... sau ceva de genu asta
EUROPE_
Si eu am avut astfel de probleme, si inca am la viteze mari, sunt pneurile. Sau ar putea fi discul ovalizat, ph34r.gif
FLP
Care disc ? S-ar rezolva daca m-as duce la o vulcanizare sa imi faca si mie presiunea la roti ? Ce ar trebui sa fac ?
EUROPE_
Pai depinde, daca sunt pneurile, trebuie sa le schimbi, daca presiunea nu este buna in ele, te duci la vulcanizare. Discul de frana, daca e ovalizat apar batai, parca si la franare...nu mai stiu. sad.gif
cristigeo69
daca discurile sunt ovalizate masina franeaza in hopuri la viteze mici...planetara daca este uzata rau poate sa bata si in linie dreapta(eu am patit-o)doar cand accelerezi si pe frana de motor puterninca...poate sa fie multe cauze verfica si tu pivotii...bieletele de directie
FLP
Dap, masina merge in hopuri cand franez, chiar si la viteze mici, despre ce discuri este vorba ?
andrei_radu
E vorba de discurile de frana. Dar atunci cand sunt ovalizate nu se aud batai, se aude cum "freaca" placuta de disc. Si asta la viteze mici. Daca se aud batai, si la viteze mari, cel mai probabil sunt pivotii sau bieleta antiruliu. Eu am discurile ovalizate si atunci cand franez, daca nu tin mana deloc pe volan, face usor stanga-dreapta si franeaza cu hopuri. Dar asta la viteza mica, cand e aproape sa se opreasca. Planetara e foarte putin probabil sa bata si cand mergi in linie dreapta.
FLP
Ok, multumesc de informatii, I`ll kepp you posted cum am rezolvat problema !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.