Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rateuri la decelerare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
icsu
Salut, la dacia mea 1300 am patit beleaua cu un scaun de la o supapa care a sarit de la locul lui, am schimbat chiuloasa cu una sh care a fost planata si rectificata la supape.Am montat chiuloasa, reglat tacheti, toate bune si frumoase, motorul merge bine, trage dar daca la viteza, treptele 3,4 (ca 5 nu am smile.gif ) daca iau piciorul de pe acceleratie, in frana de motor deci, masina se zbuciuma violent, ca si cum as apasa pe frane brusc si i-as da drumul la fel de brusc.Chestia e destul de suparatoare asa ca va rog ajutati-ma ca la problema asta chiar sunt in ceata!! blink.gif
argon
Avansul vacumatic poate fi .
-Scorpio-
faptul ca lucreaza bine frana de motor e semn ca motorul are compresie, iar rateurile in frana de motor sunt normale deoarece fortezi sa mearga motorul cu un amestec sarac.
argon
da de unde, in decelerare trebuie sa mearga lin motorul chiar si cu benzina taiata complet !!!(cazul teu economizor la carburatie, sau toate motoarele pe injectie)
icsu
QUOTE(argon @ 1 May 2006, 13:47)
Avansul vacumatic poate fi .
*


La asta chiar nu m-am gandit.O sa incerc sa ma joc putin la el sa vedem cum e...dar de ce cu chiloasa veche nu am avut problema asta?Avansul static l-am reglat dupa reparatie, dar la cel vacumatic nu am umblat.Este necesar ca dupa operatia care am facut-o eu sa trebuiasca reglat iar?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.