Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait probabil de la ambreiaj....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dantes
Desi am gasit cate ceva prin topicurile de pa' acilea, sunt la fel de in ceatza, asa ca am sa pun exact povestea mea si poate este cineva sa ma ajute...



Masina e din '84, motoru' e facut RK la el si are pana acum 3.000 km. Cand am facut motoru', mecanicu' mi-a zis ca nu sunt probleme la ambreiaj, ca altfel umblam si la ele.



Acu' vre-o 3 zile a inceput sa intre greu in viteze, si am obsrvat ca jocu la cablu de ambreiaj e cam mare (imi place pedala la podea ptr. debreiere)...drept urmare l-am mai strans, iar odata cu aceasta au aparut fenomenele urmatoare:

1. Intra cu destu' mic in viteze, si chiar imi place...

2. Cand apas pedala si stau cu ea apasata, imi chitzaie (scartzaie, nusht cum sa descriu exact...). La fel e cand apas de la un punct incolo, pana cand sunt aproape de a lua piciorul de pe pedala...



Explicatii gasite cat de cat pe aici, erau ca ori rulmentul, ori scutul care scartzaia...desi la mine e ca un chitzait...problemele erau pe undeva pe la SN, SLZ, ceva de genu'....



Poate un sfat ceva.....10x
marius-gabriel
dantes, mai mult ca sigur e rulmentul de presiune daca iti face asta numai la debreiere
SGN_1310
Eu zic ca ar trebui sa pui otrava de sobolani in cutie. Daca nu o pisica la purtator. Cum chitzaie cum il inhatza.

LolLolLo.gif

Miau!
dantes
cand e la lucru, in viteza frumos, totul e OK, doar cand incep sa apas pedala de la un punct, pana ii dau drumu' tot de la un punct!...



Apropos...daca stiti cumva cam cat face o reparatie ca asta?
marius-gabriel
rulmentul de presiune nu e chiar scum dar mai mult e manopera ca trebuie sa dai cutia jos ..sau motorul...

eu zic ca , cu tot cu rulment minim 500.000 si maxim 1.000.000
bogdan_o
Cutia data jos mai degraba. Rulmentul ca valoare e o nimica toata. Manopera te indoaie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.