Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Volanta. 1.3 PN
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andutzu
Am nevoie neaparat de o volanta de 180mm diamentru, pentru motor de 1.3 cu palier normal. Am gasit una de 180 dar nu se potrivea la gauri deoarece era pentru palier marit.
Aveti idee cam cat costa si unde s-ar putea gasi?Am nevoie de ea cu tot cu coroana. Poate sa fie si SH (daca are cineva pe-aici). sad.gif
andutzu
Revin cu inca o intrebare... este mare diferenta de cuplu intr un ambreiaj de 170mm (tip vechi dacia 1300) fata de cel de 180mm, pierd ceva putere, cuplu sau nu e sesizabil? Am un ambreiaj de 170 si nu stiu daca se merita sa fac acest compromis, sa il montez pe masina mea (cel vechi era de 180 dar din pacate a fost subtilizat de un bine voitor).Avand in vedere ca o volanta de 180mm costa cam 2mil de lei nu prea as vrea sa dau atatia bani.
Multumesc.
AC
QUOTE(andutzu @ 5 May 2006, 17:55)
Am nevoie neaparat de o volanta de 180mm diamentru, pentru motor de 1.3 cu palier normal. Am gasit una de 180 dar nu se potrivea la gauri deoarece era pentru palier marit.
Aveti idee cam cat costa si unde s-ar putea gasi?Am nevoie de ea cu tot cu coroana.  Poate sa fie si SH (daca are cineva pe-aici). sad.gif
*


Daca ai probleme cu coroana volantei, sfatul meu e sa folosesti volanta veche si sa pui doar o coroana noua (daca gasesti in magazin de cumparat).
andutzu
Problema e ca nu o mai am deloc.. nici volanta, nici coroana, nici placa de presiune.In schimb le am pe toate de la alta masina dar sunt de 170mm.Vroiam sa stiu daca e vreo diferenta in "performanta" (concreta) intre cele doua.
amc
Pai este o diferenta, ca volanta de 180 este mai usoara decat cea de 170.
Gasesti volanta de 180 la dezmembrari intre 30 si 40ron
andutzu
Si in ce se traduce asta mai concret?
andutzu
S-a rezolvat! Am gasit la un magazin volanta hibrid de care aveam nevoie.55ron cu tot cu coroana, la toate magazinele costa peste 2mil. Noroc chior...
einstein1984
De ce alinti piesele masinii?
VOLÁNT1, volanți, s.m. 1. Piesă mare în formă de roată, de obicei foarte grea, montată pe arborele motor al unor mașini cu piston, care servește ca element de reglare a mișcării și de uniformizare a turației. Din fr. volant.

Trimis de bogdanrsb, 26/07/2002. Sursa: DEX '98
einstein1984
Oki, uite acum incep!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.