Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: este necesar sa rafac unghiurile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristyans24
Este necesar sa rafac unghiurile la roti,pt ca am schimbat semilonjeronul stang de curand,ultima data cand am facut unghiurile la masina a fost acum 6 luni,cand mi-am cumparat si cauciucuri noi.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac,in ideea de a proteja cauciucurile
tarzy
pai ... e cam obligatorie refacerea geometriei

makabudu
QUOTE(tarzy @ 5 May 2006, 21:31)
pai ... e cam obligatorie refacerea geometriei
*


Eu am o problema. Cauciucurile mi se tocesc excesiv pe exterior. Ce sa fac cu unghiul de cadere?
andutzu
QUOTE(makabudu @ 5 May 2006, 22:07)
Eu am o problema. Cauciucurile mi se tocesc excesiv pe exterior. Ce sa fac cu unghiul de cadere?
*


Cumperi o bascula cu "+" (1,2,3), depinde cat de pronuntat e.
makabudu
QUOTE(andutzu @ 5 May 2006, 23:01)
Cumperi o bascula cu "+" (1,2,3), depinde cat de pronuntat e.
*

si "pronuntarea" asta mi-o spun aia de la service sau o aflu eu?
cristyans24
daca nu am pune in calcul faptul ca ma schimbat lonjeronul,la cat timp se fac unghiurile???
tarzy
pai .... cam 1 data la 2 ani, sau .... daca vezi tu ca-ti roade cauciucurile, daratunci trebuiesc si gume noi
argon
1-2 ani? radmasa.gif ce vorbesti...astea sunt basme, eu nu le-am facut niciodata..in 10 ani..merge perfect...
tarzy
mda .... banuiesc ca totusi placutelede frana le mai schimbi din cand in cand ....

in orice manual de intretinere auto sunt prevazute aceste operatiunii, ca tot romanul secrede destept si face dupa cum iltaie capul este cu totutl si cu totul altceva.
argon
Nu scrie in nici un manual ce zici tu, se refac unghiurile dupa ce se schimba bucsarie/pivoti/etc, dar daca nu schimbi nimic, nu trebuie facute unghiurile.
cristyans24
deci in cazul meu,sa merg sa le refac?,daca tot am schimbat semilonjeronul ,
-tin sa mentionez ca eu am facut unghiurile acum 6 luni,iar semilonjeronul e schimbat de 2 saptamani
electric
in momentul in care se schimba semilonjeronul trebuie sa refaci geometria.
argon
da..neaparat...trebuie refacute si atunci cand se schimba un pivot superior..la inferior nu e cazul..cel putin asa zice manualul...
TanoG
Imi poti spune si mie cat te-a costat schimbul semilonjeronului?????
cristyans24
pai 1.5mil manopera,600mii semilonjeron stang,si a fost remediat si semilonjeronul drept,deci cu un total de 2.1 am rezolvat problema
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.