Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: curge ulei pe la capacul axului cu came
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
licrimon2002
La viteze mari, imi curge ulei pe la capacul arborelui cu came, din bloc.
Am inteles ca acel capac este presat, dar si ca inchiderea tuturor porilor se face cu vopsea. Sunt curios ce vopsea rezista la temperaturile ridicate pe care le dezvolta blocul motor in timpul mersului, pentru a remedia aceste pierderi ?
Mersi anticipat de ajutor.
madcos
nu cred ca se face cu vopsea,dar ma rog...
du-te prin supermarketuri si este vopsea ptr esapamente...la spray.oricum,mai mult de 90 de grade nu cred sa ai.
andutzu
sau mai bine incerci cu silcon rosu.
licrimon2002
Mersi de idei. Siliconul rosu e ceea ce numesc mecanicii "pasta rosie"? Pasta rosie stiu ca se pune la garnituri si cred ca tine si la temperaturi crescute.
argon
ce motor e ala din poza? ca de Dacie normala nu e, numai daca e in oglinda...
andutzu
QUOTE(licrimon2002 @ 6 May 2006, 23:32)
Mersi de idei. Siliconul rosu e ceea ce numesc mecanicii "pasta rosie"? Pasta rosie stiu ca se pune la garnituri si cred ca tine si la temperaturi crescute.
*


Siliconul rosu (pt. auto) rezista la 350C.Se gaseste la orice magazin de piese auto si costa 5ron un tub.
licrimon2002
andutzu, mersi inca o data de precizare.
argon, nu stiu ce motor e. L-am gasit pe net si l-am folosit doar pentru precizarea pozitiei (aproximativ smile.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.