Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cresterea vitezei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ciapsacrinelsilviu
Inainte sa observ o schimbare masina a fost la un service, a fost arsa garnitura de chiuloasa, si a fost schimbata si dupa o saptamana-doua am observat: la 3000 de turatii/min merge mai tare cam cu 20-30 Km/h decat innainte, nu ca m-ar dezavantaja numai ca habar nu am ce s-a intamplat, una-doua ajunge la 140, fiind o dacie berlina din '98. Si mai vreau sa spun ca nu consuma ulei absolut deloc, si are mai 70.000 Km, ar putea avea ceva grav sau sa ma bucur ca a mai "inviat" masina smile.gif ? Consumul nu a crescut, mai degraba pare a consuma mai putin, si ce imi place cel mai mult ca la 90 Km/h nici nu se simte cat de rotund merge, pe cand innainte la 90 "urla" motorul, iar la 3000 rot/min are 115-120 Km/h, pe cand innainte dadea catre 4000 si deja era deranjant zgomotul MULTUMESC. CRINEL
gheghe
Asta e chiar tare! I-a vezi, nu ti-au schimbat-o?
pastrama
Sigur nu ti-au mai facut si altceva aia de la service?
SJ-03-WEN
Viteza la 3000 de rotatii pe minut sigur nu ti-a crescut fata de viteza anterioara, decat daca ti-au schimbat prin cutia de viteze cate ceva, sau chiar cu totul.
Eventual ajungi mai repede la viteza respectiva, sau creste mai usor in turatii, ceea ce pana la urma e o chestiune de reglaj si si de consum.
Nu ai observat in acelsi timp ca ti-a crescut si consumul?
darius
O fi defect kilometrajul si tu te bucuri degeaba radmasa.gif
ciapsacrinelsilviu
QUOTE(SJ-03-WEN @ 8 May 2006, 19:59)
Viteza la 3000 de rotatii pe minut sigur nu ti-a crescut fata de viteza anterioara, decat daca ti-au schimbat prin cutia de viteze cate ceva, sau chiar cu totul.
Eventual ajungi mai repede la viteza respectiva, sau creste mai usor in turatii, ceea ce pana la urma e o chestiune de reglaj si si de consum.
Nu ai observat in acelsi timp ca ti-a crescut si consumul?
*


Aici ii si mai ciudat am bagat benzina de la OMV (fara sa fac reklama) si am scos un consum de nu-mi vine sa cred, aprox 5,5, cand ma duc cam la 2000 de ture si vb pe bune ca nu vb aici la bascalie, la service am un prieten de familie si nu a umblat la altceva, am mai auzit expresia "si-a dat drumul", si faza cu cresterea vitezei ii urmatoarea, sa fiu mai explicit : innainte la 3000 de turatii,(mai sus nu am precizat ca in a V-a ) aveam cam 90 Km/h iar acum cam 115, si merge mai rotund, si am luat o alta masina in fata mea si kilometrajul merge bine iar turometrul merge bine dupa zgomotul care il face motorul, la 90 innainte facea urat iar acum la 115-120 ii asemanator cu cel ce-l facea innainte la 90, iar la 140 ca mai tare "inca" nu am mers face cam cum facea innainte la 110-120, poate asa sunt mai inteles, . Multumesc
argon
e trasa de par treaba, ca sa fie cum zici tu ar fi trebuit sa-ti schimbe niste rapoarte prin cutie...sau inainte iti patina ambreajul si acuma nu...in rest sunt povesti !
Mai e posibilitatea sa-ti fi dereglat aia vitezometrul radmasa.gif
pastrama
Nu ti-au umblat cumva si la ambreiaj? Sau cutia de viteze...altfel...X files.

LE: mi-a luat-o Argonu inainte! biggrin.gif

ciapsacrinelsilviu
QUOTE(pastrama_stelistu @ 8 May 2006, 20:35)
Nu ti-au umblat cumva si la ambreiaj? Sau cutia de viteze...altfel...X files.

LE: mi-a luat-o Argonu inainte! biggrin.gif
*



La altceva ... doar ceva garnituri au mai fost ... discul de ambreiaj s-a schimbat anu trecut , planetare originale, habar nu am ce are, mai vroiam sa va intreb pe careva ... o dacie in a 5-a la 3000 de ture cam cat are, din '98, poate varia viteza?
argon
depinde ce raport ai la treapta 5..poti avea de 0.86 sau de 0.76.

Cu 0.76 la 80 km/h ai 2000 rpm, si la 3000 115-120 km/h
Cu 0.86 habar nu am , in tot cazul mai putin.
ydaniel
cu 0.76 3000 rpm 120 km/h.asta am vazut pe o dacie la care mai e doar cutia buna din ea:) sa o iau eu?smile.gif
einstein1984
Poate au facut la service si presiunea pe pneurile din fata? Dar au facut-o 2,5 bari, nu gluma.
Muttley
QUOTE(ciapsacrinelsilviu @ 8 May 2006, 20:32)
am mai auzit expresia "si-a dat drumul"
*



Poate trecuse mult timp... radmasa.gif
EUROPE_
Nu am mai auzit asa ceva... blink.gif Fara sa umbli prin cutie si/sau ambreiaj, nu cred ca este posibil.
QUOTE
la service am un prieten de familie si nu a umblat la altceva,
Poate nu ti-a spus... intreaba-l...!!!
ciapsacrinelsilviu
QUOTE(argon @ 8 May 2006, 21:02)
depinde ce raport ai la treapta 5..poti avea de 0.86 sau de 0.76.

Cu 0.76 la 80 km/h ai 2000 rpm, si la 3000 115-120 km/h
Cu 0.86 habar nu am , in tot cazul mai putin.
*



si asta dor daca desfaci cutia, se poate schimba raportul ... nu?
EUROPE_
QUOTE(ciapsacrinelsilviu @ 9 May 2006, 17:46)
si asta dor daca desfaci cutia, se poate schimba raportul ... nu?
*


Normal...tu ce credeai ca iti poate schimba raportul fara sa demonteze cutia? dry.gif
As vrea si eu sa stiu secretul tau in cresterea vitezei fara sa umbli la cutie huh.gif .
Inteaba-l pe cel care s-a ocupat de masina ta in service.
gheghe
QUOTE(einstein1984 @ 8 May 2006, 21:48)
Poate au facut la service si presiunea pe pneurile din fata? Dar au facut-o 2,5 bari, nu gluma.
*


Chiar daca se modifica diametrul rotilor, raportul intre viteza aratata de vitezometru si turatia motorului nu se modifica. Poti sa pui si roti de roaba si de tractor, la aceeasi turatie a motorului si treapta de viteza, vitezometrul va arata la fel, aceeasi viteza.
Privitor la topic, mi se pare o gluma proasta.
axabrt
pai sa ne zica si noua la ce service a fost...
vrem si noi.
Apoi propun mutarea topicului la cafenea

Mie dupa Rk mergea tot la fel...A ca nu se mai auzea motorul,da.
Dar cum dracu sa mearga mai repede???
ciapsacrinelsilviu
QUOTE(gheghe @ 10 May 2006, 20:38)
Chiar daca se modifica diametrul rotilor, raportul intre viteza aratata de vitezometru si turatia motorului nu se modifica. Poti sa pui si roti de roaba si de tractor, la aceeasi turatie a motorului si treapta de viteza, vitezometrul va arata la fel, aceeasi viteza.
Privitor la topic, mi se pare o gluma proasta.
*



Hey eu am apelat la voi avand incredere si nu am chef de glume dar asa mi se pare si mie de ciudat ... intr-un fel ma si bucur, cand am vazut ca merge si cu 140 pe cand innainte de abia ajungeam la 130, doar sa o testez, nu ca-mi place sportul dar vreau o data sa vad cat merge ... biggrin.gif smile.gif Service-ul ii in Zalau, de unde sunt si eu, daca va intereseaza ...
EUROPE_
QUOTE(ciapsacrinelsilviu @ 11 May 2006, 21:11)
cand am vazut ca merge si cu 140 pe cand innainte de abia ajungeam la 130,

Pai..l-ai intrebat pe cel care s-a ocupat de ea in service??? blink.gif Sau poate motorul nu mai tragea din cauza garniturii de chiulasa, iar acum daca ai schimbat-o motorul e ca nou ( sau pe aproape... icon_mrgreen.gif )
diaconuliviu
Eu cred ca cineva ne ia "la misto". Ori discul ii patina si aia i-au reglat "garda", ori avea ceva defect-turometru sau vitezometru; altfel nu vad, doar o asemanare cu intrebarile lui surubel.
Inchid.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.