Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rugina cea de toate daciile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
blade
ba fratilor ca orice alta dacie si a mea a inceput sa aiba rugina si nu ar fi o problema dar masina are 4 ani si are pe aripi in fata niste 'mancaturi' de rugina cum putem scapa de ele si sai dam si un mic spray cu vopsea sa nu se vada.ia zicetimi si mie cum se scapa cu smirghel , cu ce
ct03nut
smirgheruiesti pana scoti TOATA "gangrena", dupa aceea e un spray special care impiedica oxidarea si aparitia ruginei din nou...chituiesti daca nu mai e neteda suprafata..etc etc..vopsesti.
argon
trebuia sa o terosonezi peste tot dupa cumparare, eu asa am facut, inclusiv vaselina si ulei in praguri, usi, si stalpii usilor, dupa 10 ani, daca gasesti o pata de rugina la mine pe masina o mananc biggrin.gif
EUROPE_
Daca rugina a intrat rau in tabla nu prea mai ai ce sa-i faci , unica sansa polizorul mobil. biggrin.gif
QUOTE
daca gasesti o pata de rugina la mine pe masina o mananc
blink.gif [COLOR=blue] spune-mi si mie secretul tau mai amanuntit, eventual cu poze blink.gif
argon
Ce poze? zimi zona predispusa la rugina si fac poza biggrin.gif
sddragos
QUOTE(argon @ 10 May 2006, 18:58)
trebuia sa o terosonezi peste tot dupa cumparare, eu asa am facut, inclusiv vaselina si ulei in praguri, usi, si stalpii usilor, dupa 10 ani, daca gasesti o pata de rugina la mine pe masina o mananc biggrin.gif
*



Nici la aripile fata, acolo sus langa usa? Aia e zona cea mai predispusa la rugina, deoarece acolo ramane pamant umed si mananca tabla. Niste aparatoare din alea de plastic sau fibra (cu vaselina sub ele) rezolva problema. Si mai e o zona vulnerabila (zona de contact a chederelor de parbriz/luneta cu caroseria).
argon
niciunde, nu am aparatori dealea..adica am..da asteapta sa le montez...acolo unde zici tu am pus vaselina 2 degete pe interior si s-a acoperit cu mizerie...bag seama ca proteteaja..

Am avut o problema pe aripa dreapta, dar s-a dovedit a fi de la exterior , nu a mancat dinauntru...pur si simplu s-a umflat putin vopseaua, si cand am dat umfatura jos tabla era luna, nici cea mai mica urma de gaurire.
Uncle-Sam
intrebare: daca pe o bucata de tabla a inceput sa apara rugina si dau cu vaselina/ulei peste mai avanseaza rugina sau ramane asa?
EUROPE_
QUOTE(argon @ 11 May 2006, 07:59)
Ce poze? zimi zona predispusa la rugina si fac poza biggrin.gif
*


Contraaripa, si la masca in fata jos.Eu cam pe acolo am rugina...si cam care ar fi remediul sa o indepartez???
ciapsacrinelsilviu
Ce-a mai pacatoasa este aparitia ruginii pe aripile din fata, in primavara mi-am izolat si vopsit masina, orice ridicatura de vopsea, pata f mica de rugina aparuta pe aripi iti spune sigur ca tabla este patrunsa (cu exceptia zgarieturilor superficiale) - recomandare:cumpara altele noi de uzina (nu din orice mag. auto) si le vopsesti calumea, nu are rost sa le cureti ca iara iese in 1 an rugina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.