Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prelucrarea usilor pentru un sunet mai bun
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
free_fiber
Salutare.
As vrea sa va prezint ce am facut eu usilor de la Solenza mea pentru a obtine un sunet cat mai bun de la boxele din ele.
Ca boxe, al JBL GTO-506ce (componente). Initial, au fost montate pe fata usii, direct pe plastic (cum erau si alea din fabrica).
Ca material de izolat am folosit Aluband de la Den Braven.

1. Am aplicat un strat de aluband pe ambii pereti interiori ai usii, astupand totodata si acele gauri din tabla ce permiteau accesul la macaraua geamului. (vezi poze);
2. Am creat din chit de reparatii cu fibra de sticla un lacas pentru difuzor direct pe tabla. Intre difuzor si lacas, am pus un inel de material textil. (vezi poze);
3. Am recablat totul cu un cablu mult mai gros decat cel al masinii. Am schimbat papuceii de la difuzoare. (vezi poze);
4. Tweeterele, fiind montate pe stalp, le-am mutat pe bord, astfel incat sunetul produs sa se reflecte in parbriz si pe urma sa vina inspre ascultatori (inaltele de la JBL sunt cam tipatoare).

Pozele sunt pe FTP .
http://solenzamea.xhost.ro/project_sound.html

Astfel, am creat o oarecare incinta difuzoarelor din usa. Calitatea sunetului s-a imbunatatit cu aprox. 60%. Acuma sunetul e mai dinamic, mai puternic. Pacat ca difurile din usi sunt de 13cm, daca erau de 16,5cm, era si mai bine.

Toate bune
shokaliptiku
felicitari !!!

ai facut treaba buna ... si io ma gendesc la antofonarea usilor din acelasi motiv ( sunet mai bun dar si micsorarea vibratiilor ) !!!
cat tea costat alubandul ?
si cum lai lipit ?! excl.gif
numai bine !!!


free_fiber
o rola pe usa.... 57ron rola.
l-am lipit normal, cu mana; nu inteleg la ce te referi.
Gabriel_82_XXL
Salut!
Misto treaba!Te felicit si eu!Tare as vrea sa imi faci si mie lucrare ca asta,dar sunt din Focsani si nu cred ca e posibil.
Te rog sa-mi spui si mie de la ce fel de magazin se gaseste aluband?Ce vinde magazinul ala care are si aluband?Ca am caut in oras la mine si nici o sansa,toti ramin cu gura cascata.Toata lumea ma intreaba ce e ala.
Multumesc anticipat!
free_fiber
Alubandul il gasesti la Den Braven. Este o firma care se ocupa cu izolatii d-astea. In Brasov stiam ca au un mare sediu (sper sa nu ma insel).
Slabe sanse sa il gasesti la un magazin d-asta de faianta, gresie, ciment, ipsos....
In Praktiker am mai vazut asa ceva.
shokaliptiku
m-am referit daca ai folosit prenandez pt al lipi sau .. alubandul este pregatit cu o astfel de suprafata care se lipeste !
free_fiber
este autoadeziv smile.gif

rog un moderator sa mute toate posturile de aici la "audio pe slz" ca am ajuns la concluzia ca nu-si are rostul acest topic in plus.
IulianP
QUOTE(free_fiber @ 10 May 2006, 20:40)
Astfel, am creat o oarecare incinta difuzoarelor din usa. Calitatea sunetului s-a imbunatatit cu aprox. 60%. Acuma sunetul e mai dinamic, mai puternic.
*



Ma bucur ca ai obtinut asemenea rezultate.
Te intreb, desi e posibil sa nu fi avut timp sa "experimentezi" ameliorarea izolarii fonice la viteza mai mare... care sunt impresiile ?
Merci anticipat.

Si felicitari: ai facut un lucru foarte "curat" si bine lucrat excl.gif
free_fiber
IulianP, daca te referi la zgomotul de fond al masinii, imbunatatirile sunt 0. smile.gif
shokaliptiku

free_fiber - ce alte variante mai aveai pt optimizarea sunetului ... inafara aluband-ului !?
Reed
Aici se intra cu subiectul in teoria si proiectarea incintelor acustice unde realizarea acestora se face tinind seama de tipul difuzoarelor (putere, mod de lucru - cu sau fara bass reflex) si litrajul boxei care in acest caz e fix adica ~ 8 litri. Rezulta astfel o putere de maxim 80W si obilgatoriu ca de la puteri de peste 6 W sa se foloseasca izolarea incintei fie cu aluband (desi mie mi se pare cam subtire si din pacate partea dinspre extern e tocmai folia de aluminiu ce e reflexiva nu absorbanta fonic) fie cu materiale gen pisla groasa de 10 mm sau ceva asemanator. Intr-adevar la puteri mari trebuie sa prindeti difuzorul printr-o solutie oarecare, de tabla usii (folosind niste rondele izolatoare din cauciuc), pentru ca daca il lasati pe plasticul usii va vibra puternic - puteti incerca si solutia de bass reflex decupind in plastic o iesire pt acesta.
In rest solutii si modalitati de realizare le puteti gasi pe net pe siteurile ce se ocupa de incintele acustice.
Enjoy.
free_fiber
Reed, peste aluband am pus si un strat de pasla destul de subtirica dar datorita faptului ca la prima ploaie, toata era fleasca, am dat-o jos. Asta nu a influientat cu nimic negativ calitatea sunetului.

Sunt de acord ca incinta unui difuzor trebuie calculata dupa parametrii acestuia, dar in cazsul de fata, alta solutie mai buna nu prea exista, incinta fiind deja creata (usa).

shokaliptiku, alternativa alubandului este dynamatul, acesta din urma fiind, teoretic, ceva mai bun; dar si pretul este pe masura.

george_slz
Am pus de mult aluband pe suparafata interioara a usilor si pot spune ca intra fix o rola de 10 cm grosime in cele doua usi din fata. Nu vad rostul alubandului si pe restul de tabla, de asemnea mai pot sa spun ca usa se ingreuneaza prea mult si va duce, in timp desigur, la ruperea prematura a bolturilor.
Reed
Din pacate tocmai din cauza intarii precipitatilor pe la geamuri nu se poate pune un absorbant fonic mai ca lumea deci ar mai ramine solutia unor labirinte acustice dar care sunt greu de creat in mediul strimt al usii. Oricum izolarea cu Aluband ar trebui sa se faca pe fetele INTERNE ale usii si nu pe fata interna si pe cea dinspre captuseala de plastic.
free_fiber
QUOTE(Reed @ 13 May 2006, 21:52)
izolarea cu Aluband ar trebui sa se faca pe fetele INTERNE ale usii si nu pe fata interna si pe cea dinspre captuseala de plastic.
*



Daca te uitai la poze, vedeai ca exact asa am facut. Aluband-ul este aplicat si pe peretii interiori ai usii.
Reed
OK numai ma intrebam daca nu exista o metoda mai ieftina si mai usoara (ca greutate) sa se faca izolarea fonica. Partea neplacuta e ca pe acolo curge apa si astfel orice material poros se imbiba si cauzeaza neplaceri pt ca altfel se putea pune material de tip filtru de hota ce e mult mai bun izolant fonic
marius80_eugen
Eu nu am intalnit alt material mai bun ca izolator fonic si pentru reducere a vibratiilor . Am vazut si Dynamat si sa stiti ca are aceeasi greutate ca si Alubandul . La o usa de aprox 20 -25 kg nu cred ca se vede chiar atat de mult un 0.8 - 1.3 kg de Aluband , mai ales ca este distribuit uniform si in principiu este mai greu difuzorul decat izolarea !
Eu in total pana acum am bagat cam 4 role de Aluband in masina si sunt multumit de rezultat . Mai am de lucrat la capota putin si la peretele antifoc , iar pe exterior voi incerca inca o antifonare cu pensula si cu spray mai mult pentru rugina si zgomot .

Fata de alte prostii care se baga in usi si masina , ca greutate si eficienta , eu zic , ca Alubandul este cea mai buna alegere . In anumite zone ( ca de exemplu in spatele difuzorului ) este bine sa se lipeasca o bucata de folie PEE ( este un fel de burete presat , in care nu intra apa !!! ) .
Ciochy
Cum rezista la temperaturi scazute ?
Banu1974
subscriu la ce -a spus marius80_eugen.
stiti care este insa problema?
acest aluband este foarte greu de gasit.
ca sa-l gasiti trebuie o relatie la distribuitorii de la ,,den braven".
BoomPunk
Sau mergi matale frumușel in cartierul Bucureștii noi,găsești adresa pe site la Den Braven și-ți iei direct de la ei,fără relații si la preț de producător. wink.gif
Banu1974
multumesc BoomPunk.
BoomPunk
Cu placere! rolleyes.gif
psychoo
eu cred ca aluminiul nu are nici un rol in izolarea fonica. nu este mai usor oare sa se dea peste tot pe tabla cu autovapant? exact cum este pe "burta" masinii...este si poros si anticoroziv si cred ca este si mai usor de gasit (cred ca si mai ieftin)
eu m`am gandit sa dau cu autovapant. daca stiti vreun motiv pentru care nu e bine sa dau cu asa ceva va rog spuneti`mi pana sa fac greseala smile.gif
multumiri anticipate
mikemaniack
eu am pus stp pe tabla exterioara a usii si pe panoul cu usa am pus aluband 1 rola de 10cm latime.iar acum am mai dat si panoul cu antifon si am pus 2 straturi de pee pe el.
rezultat bassul se aude mult mai puternic si am niste porcarii de boxe sony 2 x 40 w.

dezavantaje . usa e cam cracanata am bagat cam multe acolo tongue.gif
tot nu se aude sunetul de inchidere frumos ca "la strainez" pana la urma orice i-ai face tot dacie ramane.

eu am izolat fonic tot ce se putea in masina asta si ca rezultat zgomotul s-a diminuat foarte putin.N-am avut ocazia sa merg cu o solenza neinsonorizata.
ramsen
salut
la usile mele de pe SLZ am bagat sau mai bine zis am intins pe interiorul usi acea populara vaselina,la fel cum faceam si la berline,pina acum se prezinta f bine, m-am zgiriat eu pe la brate sa ajung prin locurile strimte dar merita efortul.
acum sau la vara ma bate gindul sa topesc vaselina cu ulei de motor ars si sa mai bag si prin praguri si sprincene spate(chiar daca aici am ceara).
waw..... mi-a venit acum o idee la mioveni se baga ceara calda pe unde vrei tu si ma duc sa bag acum ca tot este frig afara si se intareste repede,bine nu asa de repede.ma duc sa aflu cit ma costa si o sa bag ca este mai buna ceara prin praguri decit vaselina
alexandrusiri
sa ne spui si noua ce ai facut si cat a costat.as vrea sa fac si eu o peratiune de genul asta. spor
ramsen
va anunt ,daca la mine te-ai referit
alexandrusiri
da ramsen, de tine era vorba.imi cer scuze ca nu am precizat de la inceput.
mikemaniack
eu am bagat un pic de ulei cu seringa nu stiu daca am facut bine sau nu.
ramsen
ma puteti contacta si pe mess, yd-ul meu este... nissan_nav74
metrix4you
am si eu o problema foarte simpla ...
cine imi poate spune cum scap de "zbarnaituri si zdranganeli" in usa ca pe mine m-au scos din sarite.Am bagat tot felul de prostii pe la tija de la descjidere usii , pe la macara , tot zdrangane cand merg pe drum cu denivelari mici si intra in vibratie.
fac cinste mareeeee cui ma scapa de sunetele astea pentru ca m-au scos din sarite smile.gif
Dupa toate astea rezolvate vine si randul unor boxe mai bunicele pe fata , sa scap de cele de uzina

PS: daca scap de sunetele astea vine randul politei din spate pe care am boxele montate si s-a cam barcuit , iar acum face urat smile.gif
psychoo
eu am descoperit actuatorul care zdranganea si tot mecanismul acela din interior pe care se monteaza actuatorul scotea fel de fel de zgomote si cand l`am dat jos am vazut multe jocuri pe la niturile respective. cel mai simplu e sa schimbi actuatorul. eu l`am desfacut si avea dintii de pe tija (care sunt de plastic) tocati si am incercat sa schimb pozitia rotitei ca sa calce mai mult cu dintii buni, + ingropat in vaselina dar am pus actuatorul la portbagaj, iar la usa unul nou.
in prvinta jocurilor mecanismului...am incercat sa stramb de table pe acolo, am strans niturile ca sa mai micsorez din jocuri si la fel, ingropat in vaselina. am scapat de zgomote pana acum cand a dat frigul si cred ca data viitoare cand mai umblu acolo schimb cu totul mecanismul doar sa se gaseasca pe la magazine.
bafta!
metrix4you
si crezi ca modulul nou nu va zdrangani ? cred ca este el prost realizat si de-aia zdrangane in tot felul.
actuatorul nu are nici-o problema
Poate cand o sa am timp o sa ma gandesc la ceva electronic si gata , sa scap de toate tijele si alte prostii: un intrerupator pe usa care o deblocheaza smile.gif si cu un arc sa o impinga afara sa se deschida singura smile.gif)
cred ca nu mai are nimeni asa ceva
marius80_eugen
Da , crezi ca nu mai are nimeni ... ca idee , oricine si-a facut shaved doors are asa ceva si oricine are un porbagaj care sare singur asa asa ceva . Problema este ca te complici prea mult si fara rost . Una e sa faci o insonorizare a usilor si o izolare a posibilelor cauze care pot face scandal prin masina si alta sa-ti faci usa sa sara singura , atunci cand unii au probleme cu inchiderea lor si izolarea chederelor , a frigului , a apei si a multor alte probleme .
In hayon , NU actuatorul zdrangane , ci tijele si butucul hayonului ! Problema este ca acum vine iarna , inghetul , deci vedeti ce idei de izolare a deschiderii hayonului va mai vin , ca butucul si actuatoarele ingheata primele din cauza condensului !

QUOTE(ramsen @ 12 Nov 2008, 16:40)
salut
la usile mele de pe SLZ am bagat sau mai bine zis am intins pe interiorul usi acea populara vaselina,la fel cum faceam si la berline,pina acum se prezinta f bine, m-am zgiriat eu pe la brate sa ajung prin locurile strimte dar merita efortul.
acum sau la vara ma bate gindul sa topesc vaselina cu ulei de motor ars si sa mai bag si prin praguri si sprincene spate(chiar daca aici am ceara).
waw..... mi-a venit acum o idee la mioveni se baga ceara calda pe unde vrei tu si ma duc sa bag acum ca tot este frig afara si se intareste repede,bine nu asa de repede.ma duc sa aflu cit ma costa si o sa bag ca este mai buna ceara prin praguri decit vaselina
*


QUOTE(alexandrusiri @ 12 Nov 2008, 17:10)
sa ne spui si noua ce ai facut si cat a costat.as vrea sa fac si eu o peratiune de genul asta.  spor
*


QUOTE(ramsen @ 12 Nov 2008, 19:56)
va anunt ,daca la mine te-ai referit
*


QUOTE(alexandrusiri @ 12 Nov 2008, 23:26)
da ramsen, de tine era vorba.imi cer scuze ca nu am precizat de la inceput.
*


QUOTE(mikemaniack @ 13 Nov 2008, 13:31)
eu am bagat un pic de ulei cu seringa nu stiu daca am facut bine sau nu.
*


QUOTE(ramsen @ 13 Nov 2008, 16:08)
ma puteti contacta si pe mess, yd-ul meu este... nissan_nav74
*


Deci voi sunteti off-topic cu vaselina , ulei si ceara !!! Aici este vb de prelucrare usi si insonorizare !

P.S. Daca tot puneti ceara , macar puneti din aia aromatizata , sa miroasa frumos si sa nu uitati si un fitil , pt a crea o atmosfera romantica si aromoterapie pt reducerea stresului in timpul conducerii ! radmasa.gif
TheSomeone
Salut.
Am si eu o intrebare...
Ce as putea face la o supernova ca sa nu mai ating cu maneta pentru deschiderea geamului, marginea boxei?
De mutat boxa nu cred ca o pot face decat daca confectionez din fibra alta fata de usa...
Alte idei?
Multumesc
marius80_eugen
Pune o poza cu fata ta de usa , pentru ca aici avem Solenze si avem altfel asezarea , iar unii nu avem nici macar maneta pentru geamuri .
Prima idee ar fi sa-ti pui geamuri electrice . Mai departe sa vedem poza si discutam !
ramsen
Editat de Gabi: Se ataca idei si nu persoane. Atentie la limbaj.

ON_TOPIC...nu il ascultati ce zice si faceti ce va este mai bine pentru voi,eu o sa ma duc sa ma interesez si va anunt
TheSomeone
QUOTE(marius80_eugen @ 16 Nov 2008, 23:29)
Pune o poza cu fata ta de usa , pentru ca aici avem Solenze si avem altfel asezarea , iar unii nu avem nici macar maneta pentru geamuri .
Prima idee ar fi sa-ti pui geamuri electrice . Mai departe sa vedem poza si discutam !
*


Am sa iti trimit un pm cu poza, pentru ca nu vreau sa stric topicul omului...mai ales ca sunt in aria solenza si nu supernova.
Imi cer scuze pentru offtopic.
mikemaniack
QUOTE
eu am pus stp pe tabla exterioara a usii si pe panoul cu usa am pus aluband 1 rola de 10cm latime.iar acum am mai dat si panoul cu antifon si am pus 2 straturi de pee pe el.
rezultat bassul se aude mult mai puternic si am niste porcarii de boxe sony 2 x 40 w.


s-a creat o incinta acustica destul de ok acolo se aude un bass mai puternic.
birkof
Bun, si cu apa care se infiltreaza in interior ce faceti? Cum se protejeaza boxa? Firele de pe acolo?

Toate bune.
mikemaniack
tot aud de apa ce apa fratilor?
eu pot sa spal masina si cu furtunul de pompieri sa fiu al dreaqu daca intra un pic de apa!!
niciodata n-am avut probleme cu apa decat anul trecut cand luasem masina nu stiam de scurgerile alea si erau infundate de frunze si mi-a intrat prin aeroterma apa la picioare atat.! in rest cand ploua nu imi intra apa pe nicaieri!

- si in boxe niciodata n-am avut apa.
marius80_eugen
QUOTE(TheSomeone @ 18 Nov 2008, 11:32)
Am sa iti trimit un pm cu poza, pentru ca nu vreau sa stric topicul omului...mai ales ca sunt in aria solenza si nu supernova.
Imi cer scuze pentru offtopic.
*



Topicul nu este personal , deci pune aici poza , pentru ca pe privat oricum nu poti trimite poze ! Pune poza si ne dam mai multi cu parerea !

QUOTE(birkof @ 19 Nov 2008, 10:51)
Bun, si cu apa care se infiltreaza in interior ce faceti? Cum se protejeaza boxa? Firele de pe acolo?

Toate bune.
*



Eu nu am astfel de probleme cu apa , la mine magnetul este imbracat in cauciuc complet , apoi difuzoarele mele sunt tratate galvanic si vopsite . Daca lasati plasticul si insonorizati corect nu veti avea probleme cu difuzoarele si cu apa . Firele de pe acolo ? Ce treaba au cele doua polaritati ale difuzoarelor cu apa ? Nu e nici torentiala direct pe difuzor apoi cablurile sunt izolate .
Ciochy
totusi alubandul cum rezista la temperaturi - (negative) ?
Banu1974
eu am pus o portiune de aluband sub capota motorului,sa-l testez,cred ca acolo e cea mai mare temperatura,si e ok.cred ca nici la frig nu are probleme.el se foloseste la izolarea rosturilor in constructii,atat pe afara cat si prin interior.
Brambus
Alubandul rezista destul de bine si la temperaturi - si la + am peretele de foc imbracat de aproape 1,5 ani si nu s-a scurs o picatura, iar pe usi sau portbagaj sta fara probleme.
psychoo

adaug niste poze cu o usa de fiat stilo. se observa clar ca difuzorul este inchis ermetic si in interiorul usii nu exista nici un fel de material insonorizant. cand o sa dea caldura o sa incerc sa aduc si solenza la acelasi nivel. nu mai trebuie sa zic ca muzica se aude foarte bine in masina,nu? smile.gif si asta cu rahat(z)elul ala de difuzor.
marius80_eugen
QUOTE(psychoo @ 1 Dec 2008, 14:44)
adaug niste poze cu o usa de fiat stilo. se observa clar ca difuzorul este inchis ermetic si in interiorul usii nu exista nici un fel de material insonorizant. cand o sa dea caldura o sa incerc sa aduc si solenza la acelasi nivel. nu mai trebuie sa zic ca muzica se aude foarte  bine in masina,nu? smile.gif si asta cu rahat(z)elul ala de difuzor.
*



psychoo - chiar nu se compara ce ai tu acolo cu ce este in usa de Solenza . Acea usa prezentata de tine este mai buna decat a majoritatii masinilor de pe piata si e normal sa fie usor de prelucrat . Parca ai pe spatele fetei de usi dat cu ceva insonorizant din fabrica ... deci chiar si producatorul a fost preocupat de acest lucru .
psychoo
benkenobi intr`adevar tabla este ceva mai groasa dar cred ca si astuparea decuparilor din usa de la solenza vor avea rezultate semnificative. mie sincer imi este cam frica sa plic materiale insonorizante pe usa din cauza ca o sa se produca condens...chiar pe forum vazusem la un logan cum a dat rugina exact la imbinarea tablei cu folia de dynamat (sau ceva de genul) si a iesit pana pe partea cealalta. os a incerc sa astup gaurile cand o sa fie mai cald sa vad in ce masura se imbunatateste calitatea sunetului, si in ultima instanta voi recurge la material insonorizant...incercarea moarte n`are smile.gif

marius80_eugen pe spatele fetei de usi nu este material insonorizant, ci partea care contine tesatura este facuta din carton presat si nu plastic. practic fata de usa este compusa din 3 bucati, 2 de plastic si una din carton presat.

usa este foarte frumos lucrata. la noi apa care ajunge in interiorul usii curge pe unde vrea ea, in schimb la fiat are canal de scurgere si nu intra in "incinta acustica". sper doar sa fie o oarecare imbunatatire dupa ce o sa aplic tratamentul ca sa nu fie munca in zadar. astfel sper sa scap si de folia aia care mi se pare o cârpeala tipic romaneasca
benkenobi
psychoo- ca s anu ai grija condensului in usi dai cu antifon cauciucat peste dynamta sau aluband ( depinde ce pune fiecare prin usa) . eu am dat doua si in unele locuri chiar trei straturi de antifon peste materialele de insonorizare.
condens poate (datorat diferentei de temperatura dintre peretele exterior si interiorul usii)- rugina insa....zero.
Banu1974
benkenobi,se poate da cu antifon peste aluband?ce fel de?si acum cand e frig?multumesc anticipat dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.