Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: de la 2500 rpm mortorul cu carburatie devine cu REACTIE.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
beby1300
de o saptamana am pus si eu turometru pe bordul de 1300 de la dacie.



imediat am inceput sa fac teste si am ramas un pic dezamagit cand am vazut ca motorul incepe sa faca zgomot si sa trepideze de la 2500 de ture in sus. ma gandeam eu ca abia dupa 3500 rpm motorul trebuie sa faca mai urat si sa scoata zgomote de F1.



nu stiu precis cat inseamna 2500 rpm in a 4-a (acum am vitezometru stricat) dar nu cred ca sare de 70 Km/h ceeace la drum lung inseamna ca ori dau muzica la maxim ori plec cu o zi mai devreme.



ce solutie ar exista la aceasta problema, in afara de schimbat "garniturile" de sustinere ale motorului (este in plan aceasta manevra)?
marius-gabriel
la cutia in 4trepte la 3000 de ture trebuie sa ai 80-90
livicu'
aici are dreptate omul cam pe acolo bate viteza la 4 trepte
daciaclub-Stef
Eu n-as baga mana in foc ca turometrul functioneaza perfect.Poate la 2500-3000 cand spui tu ca e F1 poate ai in realitate cu mult mai mult.Repara vitezometrul si dupa aia mai vedem...
oly
la mine am 110 la 4200(daca imi merg bine turometru si vitezometru)insa pe la 90 nu mai aud motoru ci masina (table, scartaituri, vantu...) :cry:
SGN_1310
Poti scapa de vajait la viteza mai mare daca o izlolezi la usi, in special pe la rama geamului lateral.
Bogdy
Eu am cu 5 si pana la 90 in a 5-a nu suna dar in a 4-a suna de pe la 70.Am fost si cu dacii cu 4 viteze care in a 4-a de pe la 80 urlau ca dracu.Deci schimba cutia. 022.gif .Glumeam, eu zic ca e aproximativ normal.Repet a mea are 5 viteze deci nu ma prea pricep.
Raziel
a mea pana sa'i fac motorul "decola" de pe la 60 km/h... acuma... cu motorul nou.. e mai silentioasa... daca vrei si mai silentios... antifoneaz'o.. da'o cu vopsea d'aia pe dedesubt, baga niste pasla pe sub mocheta si pe peretele despartitor de la motor... asta as vrea sa fc si eu.. intr'o zi cu soare si doua dimineti.... :cry: oriocum.. deocamdata sunt very happy ca am fost inspirat si am reparat electromotorul ieri..ca azi... uhaaaaaa.... :shock:
paulp
Beby, chestia cu silentiozitatea daciei intra la categoria "asa face toate".

Rezolvari:

1. Set motor Kolbenschmidt (sau Perfect Circe) reglat beton.

2. Revizie cutie.

3. Antifonare si insonorizare serioasa.



Paleative (pina ajungi la rezolvari sint bune si astea, macar auditiv :wink: ):

1. Aditiv ulei cu teflon (costa 200K)

2. Aditiv ulei cutie (costa vreo 150K)

3. Purfix plasticat pentru usi, capote.
beby1300
probabil singura solutie este o antifonare serioasa a masinii.



ar mai fi de vazut, cum s-a subliniat mai sus, si verificarea cutiei de viteve care nu se aude prea frumos nici la turatii mici si adaugarea de aditivi.



am uitat sa specific ca uleiul din motor este de calitate, OMV 20W50, iar de completat nu este cazul, motorul nu papa de loc ulei.

cel din cutie nu stiu de care este.... daca o mai fi.....



cat despre turometru eu zic ca fct. bine, este stabil la variatii de tensiune si pare a fi facut cu simt de raspundere... oricum am sa revin cu detalii dupa ce repar vitezometrul... acum doar tzacane si acul indicator sa indragostit de cifra 0 (zero). nu cred ca arata mai putzin pentru ca i-am dat la motor 6000 rpm.....



am gasit pe web urmatoarea chestie: http://www.primchim.de/romania/masticauto.htm , a incercat cineva?



de invelit motorul intr-o husa a mai auzit cineva? a mai facut cineva o asemenea chestie?
johnsws
vreau sa spun ca nu conteaza prea mult ca de la 2500 rpm urla ca in continuare pana la 4000 rpm nu mai creste zgomotul prea mult.
Al Cap0nE
Am si eu o intrebare oarecum legata de topic. Am tot 4 trepte. Pana la 90 merge frumos, nu face galagie mai mult decat trebuie. Intre 90 si 110 este destul de galagioasa dar dupa 110 pana la 140 (atat fuge max) merge mai frumos ca la 90. Ce naiba se intampla ? Ramane zgomotul in urma ? biggrin.gif Asta asa ca fapt pentru ca rareori trec de suta la drum intins.

PS
Nu am turometru
johnsws
asa fac cele cu 4 trepte, cred eu. exact asa se manifesta si la mine. dacia 1300 /1976 wink.gif , numai ca de cate ori merge in afara localitatii merge cu 110. eventual la depasiri urca si mai mult, dar 110 a fost viteza ei de croaziera de cand o am(1998).
Dsign
intre 90 si 110 intra in rezonanta toata caroseria, in special panourile mari (plafonul, capotele, usile) si toba de easpament. este o plaja de turatie in care se intimpla treaba asta... stiu ca inca mai am o dacia 1310 din 88 in 5 trepte si fac e la fel... ca solutie temporara (se urca plaja de turatii in care intra in rezonante) este ingreunarea panourilor, antifonare etc... se lipeste folie btuminoasa + folie parchet prin usi si pe plafon, se face blana la capota... etc.

bafta !
cristi_21us
eu sunt fff multumit de cum se motorul si cutia cu toate ca cutia are un fluierat pe la vre-o 100 km/h.motorul are 10000km.terosonata toata masina,si in usi,capota tot.folie PEE (dinaia de parchet numai pe podea).
am un sunet ciudat intre 90 - 95 km/h mai bine zis niste vibrati (3200 - 3400 rpm).dupaia nu se mai aude nimc iar de la 120 km/h nu se mai aude in masina decat un pic de vant si sunet dinala ca de motoras de la o masinuta electrica.

disaster
QUOTE(beby1300 @ 12 Feb 2004, 15:34)

de invelit motorul intr-o husa a mai auzit cineva? a mai facut cineva o asemenea chestie?
*





trabantul are asa ceva pe motor,dar motorul de trabant nu se incalzeste ca cel de dacie.deci exista husa dar pe dacie nu stiu daca e indicat si nu am auzit pe nimeni sa fi incercat.
aly
verifica bobina de inductie.
eu am mers vreo luna cu firele inversate si din cauza asta relantiul era la 1000 pe turometru iar cand o turam in gol pe la 2500 facea ca toti dracii.
Dupa ce am corectat firele ca prin minune fara alte reglaje relantiul arata 750 iar acel zgomot era de fapt la 4000 de ture asa ca atentie.
Ma mir cum de mi-a mers masina atata timp si nu am luat foc, doamne fereste.
Pana nu le-am aratat, nici unul dintre prietenii mei nu m-a crezut ba chiar au spus ca imi bat joc de ei.
Cred ca numai la dacie se poate asa ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.