Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu are putere
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Claude76
Acum 2 ani am cumparat un Break din 98 care, de la un timp nu mai merge cum obisnuia in sensul ca parca as avea o treapta de viteza in minus, astfel incat cu greu prin 90km/h la aproape 3000 turatii. drept urmare am schimbat ambreiajul (cu totul) dar nu exista nici o imbunatatire. In plus de la 70 la 80 km/h masina vibreaza puternic. Ce ar putea sa fie?
argon
patineaza ambreajul..
amc
sigur ai schimbat si placa de presiune?
Claude76
QUOTE(amc @ 18 May 2006, 22:25)
sigur ai schimbat si placa de presiune?
*


Bineinteles! Nu cred sa fie ceva de la transmisie. Cutia de viteze merge normal. Trebuie sa fie altceva. O sa ma uit de vreo roata infranata sa vedem ce o iesi!
Buyaka
Ambreiajul s-a montat sigur asa cum trebuie... 90 intr-a 5 a ca daca ii prinzi intr-a 4 a e normal zic eu... iar problema e din alta parte...
sharp
Dau si eu cu parul, poate cine stie... stiu putine lucruri dar poate se aplica. Dupa principiul ca daca ai un ciocan tot ce e in jur iti seamana a cuie.
Am avut si eu o problema asemanatoare cu dacia berlina din 98: de la un moment dat, atingea greu 110 km/h si mai sus nu se ducea decat daca era panta mare.
Am mers cu ea asa un an, pana cand un coleg forumist - dkrysty - a deschis un topic exact pe chestia asta si tot el a gasit rezolvarea pana la urma - tachetii erau reglati aiurea, si la el si la mine. La mine a constatat mecanicul ca sunt prea stransi (nu aveau acel 0.15 si 0.20 parca ci mai putin). In rest masina se tura, era ok; insa in treapta a 5-a se cunostea limitarea. A si sarit de la punct din cauza asta.
Daca ai chef, verifica si chestia asta.
marius-gabriel
e in 5 cutia desi nu a specificat.
la 3000 nu ai 90 in treapta a 4-a.
patineaza ambreiajul.
verifica cursa libera a ambreiajului sa nu fie prea intins cablul!
argon
QUOTE(marius-gabriel @ 21 May 2006, 21:34)

la 3000 nu ai 90 in treapta a 4-a.

*




De ce nu? eu fix atat am in a patra !
marius-gabriel
n-as crede ca, cutiile in 5 sa aiba a 4-a mai lunga decat cele in 4.
eu unul la a mea am cam 80 si ceva la 3000.(86-87).
bine, acum difera si grupul, cauciucuri,mai multe.
argon
Sunt multe feluri de cutii in 4, la fel si cutii in 5.

Sigur iti spun ca la 3000 rpm am 90 km/h in a patra. In a cincea la 3000 rpm am 120.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.