Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema scartait frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gigaalex
Salut,

am schimbat de 1 sapt. placutele de frana. Am o berlina din 95. Placutele vechi erau praf, foarte subtiri. Discurile sunt bue doar ca intr/o parte unul avea niste zgarieturi parca. Am schimbat placutele si acum franeaza ok dar scartaia cand franez si uneori cand merg mai incet si in curbe lente. E foarte foarte enervand.
Cel ce a schimbat placutele a spus ca pana isi faca discul luciul inapoi o sa scartaie. E adevarat? Merci
P.S. / Garniturile la etrier sunt noi si nu pare sa ramana cilindrul blocat.

Tropy
La mine, cand am schimbat placutele, pe marginea discului a ramas o bavura, un mic "umar", toceala de la placutele vechi. E, aia scartaie, trebuie curatate discurile cu o panza de bomfaier, o pila, ceva.
Buyaka
De obicei placutele de dacia sunt de textura tare... dupa ce iau foma discului incep sa scartaie... si nu se mai opresc, decat daca le schimbi dar nici asa nu tine prea mult... bineinteles ca poate fi si ceea ce a zis Tropy mai sus.
b77csd
QUOTE(gigaalex @ 18 May 2006, 20:09)
Am schimbat placutele si acum franeaza ok dar scartaia cand franez si uneori cand merg mai incet si in curbe lente. E foarte foarte enervand.

Cand se schimba placutele se pune unsoare pe spatele lor. Eu nu am pomenit ca vreun mecanic sa stie treaba asta. Demonteaza una si unge placuta pe spate (nu partea care calca pe disc ci verso). Poti sa ungi un pic si alte parti ale placutei care ating altceva decat discul. Operatia e simpla si poti s-o faci singur (daca am putut eu, poate oricine biggrin.gif )
Succes!
gigaalex
QUOTE(b77csd @ 19 May 2006, 23:24)
Cand se schimba placutele se pune unsoare pe spatele lor. Eu nu am pomenit ca vreun mecanic sa stie treaba asta. Demonteaza una si unge placuta pe spate (nu partea care calca pe disc ci verso). Poti sa ungi un pic si alte parti ale placutei care ating altceva decat discul. Operatia e simpla si poti s-o faci singur (daca am putut eu, poate oricine biggrin.gif )
Succes!
*


aha, ok am sa incerc, dar care e rostul? nu zic ca nu e asa doar intreb. scartaie cand franez deci cand calca pe disc, nu? deci de la contactul cu discul. sau?
Dreamer
De obicei cand schimbi placutele de frana, au prostul obicei sa scartaie la inceput, dar asta nu inseamna ca este regula generala. Dar se intampla ...
catin_maus
Stati linistiti, nu va mai apucati sa ungeti cu vaselina sau alte dracii, nu averti ce sa le faceti, placutele au material prost in ele si dupa cateva frane se lustruiesc si de aceea scartaie, puteti doar data viitoare cand le schimbati sa cumparati fara insertie de metal(in maetrialul placutei se vede pilitura de cupru), se uzeaza ceva mai repede dar protejeaza si discul si tine frana mai bine.
Sociopatul Tandru
Este frustrant stiu! Eu la Nova am inceput sa am scartaituri din cauza ca sigurantele de revenire ale placilor erau denaturate.
La berlina nu stiu daca ai asa ceva, dar uite o idee.
Placile nu revin complet si freaca.
Poti sa-ti pui placi de frana asa zise ecologice, care sunt mai moi, nu scartaie dar miros foarte interesant cand franezi si se duc mai repede.
Succes
Buyaka
Pun si eu o intrebare legata de topic... Unde se gasesc placute ecologice? Sau se potriveste ceva de la straine?

Placutele de la alea straine am vazut ca au mult grafit in ele ... de aici si tocitul mai rapid...
80kln
La fel si eu, legat de topic, sambata am schimbat placutele, si scartaie la frane mai line sau cand merg incet scartaie ceva. Discul nu e grozav, era cam zgariat din ce-am vazut si foarte foarte lucios (poate asa e normal, nu prea ma pricep). Pe margine, ambele discuri sunt putin mai inalte ca in interior. Sa schimb si discurile, e grea operatia? Mentionez ca si inainte se a schimba placutele se auzea acelasi scartait si in aceleasi conditii, doar ca acum parca e mai ascutit.
vi_escu
O problema asemanatoare o am si eu dar pe spate, dreapta. Am incercat un reglaj al sabotilor din excentricul ala cu cap patrat dar cand o apuca scartaie pana ii trece! Din textura materialului din care este facut ferodoul raman niste chestii "sculate" ca niste mustati si freaca de tambur. Nasoala treba!
gigaalex
Din cate am inteles de la un mecanic, scartaie din cauza faptului ca nu mai sunt din alea clasice cu azbest. Stie cineva ceva? Sa fie de la asta? Eu am schimbat placutele cam acu 2 sapt si tot mai scartaie. Unul dintre discuri era zgariat pe pergine dar din cate am iteles se remediaza cu timpul, asa e? Si daca da, dupa cat timp ca nu vreau sa isi revina atunci cand trebuie sa le schimb iarasi wacko.gif
sddragos
Ale mele scartiie intr-o veselie. Si nu sunt uzate decat foarte putin. Problema e ca la viteze mici scartiie chiar daca nu ating pedala de frana. Pe-asta n-o mai inteleg. blink.gif
80kln
QUOTE(sddragos @ 23 May 2006, 14:12)
Ale mele scartiie intr-o veselie. Si nu sunt uzate decat foarte putin. Problema e ca la viteze mici scartiie chiar daca nu ating pedala de frana. Pe-asta n-o mai inteleg. blink.gif
*


Intre timp am mai trecut pe la un mecanic, cica asa fac toate pana cand placuta prinde perfect pe disc, pana se mai toceste. Si la mers liber tot de la placuta e, asa mi-a zis omul. De la niste insertii de...nu stiu ce material in placuta...
Sociopatul Tandru
Inca o problema:
Daca o sa priviti discurile de frana o sa observati ca s-a format o "buza" o margine la periferia sa.
Sfat: rectificati-le frumos sa aduce discul la aceeasi grosime uniform.
Acolo ating placutele de obicei cand nu calcati pedala de frana!
La mine era problema ca nu reveneau complet din cauza unor "tabilite" care se monteaza in marginile lor (Nova). Erau uzate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.