Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: vitezometru electronic
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nimic
se poate monta asa ceva pe berlina? daca da de care si cum se monteaza
driverx
SUPER-SJB,



Da' ce vrei sa faci din masina aia? Avion? Chiar asa putin bun gust ai?



Se poate la www.adelaida.ro gasesti asa ceva. Cum se adapteaza cu partea mecanica....mai greu....stii ceva electronica, mecanica de ai atatea "idei"?



:shock:
nimic
nu mi-o lua in nume de rau.vreau doar sa-mi indice cat mai exact ce viteza am.n-am super mashina ca sa fac avion din ea.
paulp
Driverx, nu te lua de om, ca si mie imi venise ideea asta dupa ce am fript niste radare, dar nu prea stiu cum s-ar putea adapta :wink:
Slider
Dupa cite stiu eu este destul de complicat. Ceea ce a indicat DriverX tot pe cutia de viteze se bazeaza. Am citit totusi pe undeva de o rezolvare electronica 100% a problemei....Daca gasesc vin aici cu solutia
driverx
SUPER-SJB,



Am solutia pentru tine. icon_twisted.gif Iei una bucata vitezometru bicicleta, iei senzoru si il montezi pe una bucata planetara....calculezi diametrul rotii...il specifici la computeru vitezometrului si ai viteza instantanee, medie etc etc



:shock:
alexm1
s-ar putea sa ai niste mici probleme cu km de bicicleta pt ca nu stiu cat de mic ia diametrul rotii. iar daca pui senzoru pe planetara deja ai un diametru cam mititel. deci eu zic ca ar fi o problema. plus de ex eu aveam un km de bicicleta la care nu puteai sa-i dai diametru de nici o culoare
driverx
Tocmai mia confirmat cineva ca se poate seta cand se reseteaza



Asa ca nu conteaza diametrul planetarei...cand ea face o tura....si roata a facut o tura



...mai studiaza si vezi ca se poate......partea mai grea e prinsu partii fixe (aia care se pune pe furca biciletei) deoarece planetara are o miscare pe verticala datorita articularii...oricum ma gandeam de a monta pe planetara pe partea dinspre cutie



:shock:
Slider
Pai chestia asta se poate monta mai simplu la cutie in locul cablului de vitezometru. Cu oaresce adaptare acolo. Dar asta-i tot?
driverx
Slider,



Da, dar cred ca acolo face ceva ture bune pana roata face o tura...sa te vad eu cum setezi computeru la vitezometru....n rotatii cablu = o rotatie roata...nu prea te vad cum faci asta



:shock:
ghc
Va complicati inutil! Ce ziceti de un sistem de elicopter... bazat pe ceva senzori de presiune :?:
driverx
Salut Horatiu



Naoh..ce sa facem...daca omu vrea electronic?



Cum am spus eu...se poate...dureaza ceva mai mult instalarea decat la o bicileta.



:shock:
GIC
Nu de mult am demontat vitezometrul (se blocase). Pe spatele lui scrie ceva de genul "O rotatie = 1 metru". Precizez ca am o Dacie 1310 din 1989 cu 4 viteze, bord cu turometru, in caz ca te ajuta acest lucru. Sper ca astea sa te ajute la setarea vitezometrului. 017.gif
bogdan_o
Parerea mea este ca o metoda mai eficienta ar fi conectarea cablului care intra in vitezometru la un fel de traductor de impulsuri. Nu mai trebuie facute adaptari pe la planetare sau pe la cutie. Dupa care se cumpara un astfel de traductor de la adelaida.ro. Exista astfel de traductoare care au posibilitati de setare. Mergand mai departe se seteaza la valoarea de o rotatie pe metru si gata vitezometrul.
nimic
si shtii cumva si cum se face shmecheria asta cu traductorul?
vsvali
QUOTE(ghc @ 24 Feb 2004, 13:13)
Va complicati inutil! Ce ziceti de un sistem de elicopter... bazat pe ceva senzori de presiune  :?:
*


....poate un tub Pitot...
Shi io am pb cu vitezometrul... dupa cate am citit pe aci cred ca cel mai sigur ar fi sa dau banii pe unul nou.
Al meu țăcăne vesel la viteze de peste 100 km pe oră iar viteza pe care o indică e de doar 80 km/h. Și nu e cablu de kilometraj că l-am înlocuit cu unul nou.
Iar să contribui la bugetul de stat impotriva voinței mele și la solicitarea plină de solicitudine si bunăvoință a Poliției române, hehe, nu prea imi convine!!!
paul_damian
QUOTE(nimic @ 25 Feb 2004, 00:36)
si shtii cumva si cum se face shmecheria asta cu traductorul?
*


Chestia cu traductorul e simpla. Traductor poti gasi la orice firma care vinde aparate de taxi (vorbesti cu un baiat de la service, si o rezolvi), se monteaza relativ simplu, desfaci cablul din bord si intercalezi traductorul. Problema e mai departe, totusi, la electronica. Dar ar fi un subiect interesant daca vrei sa inveti biggrin.gif. Nu e tocmai simplu, dar nici extrem de complicat.
diaconuliviu
Partea cu montatul pe planetara numai la "diferential blocat", in rest, planetarele au viteze unghiulare diferite. In plus, acolo traductorul e cam expus.
Vedeti de traductoare de ceas taxi tip mai vechi, cele dinaintea de "fiscalizare", am inteles ca-s ieftine si se monteaza chiar pe ceasul vechi.
Da, "lantul cinematic" al cutiei in cazul rotilor indicate de constructor umflate la presiune nominala are K=1 rot/1m.
Buyaka
In legatura cu kilometrajul de bicicleta.... asta nu ar restrictie? Adica ma gandesc ca nu indica asa cum trebuie pana la 180 Km/h... am vazut la o bicicleta elipsoidala si cand treci de 50 face ca toate cele... 60-20-36-...nu mai indica viteza constant...
Pe unde as putea gasi unul mai performant sa zicem?
didosdoru
Eu inca mai am pe masina un traducator de la un ceas de taxi.L-am lasat pt ca imi merge fara el imi oscileaza acul de kilometraj.Pana acum nu m-am gandit la alta utilitate pt el. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.