Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: huruie cand pun frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mihaitacudacia
Oameni buni, am si eu o problema: cand pun frana se aude un huruit la roti. Aceeasi problema o am si cand iau curbele. Stiti ce ar putea sa fie?Placutele de frana?(imi dau si eu cu parerea). As vrea sa stiu macar sa ii spun mecanicului ceva concret. Am o Dacie din 1988. :roll:

Multumesc
GeorgeB
placutele de frana . asta clar . dar s-ar putea sa mai fie si discurile wink.gif
driverx
Sau rulmentii...Mie imi cam huruie masina cand merg drept, cand iau curba la stanga dispare huruiala, cand iau curba la dreapta, creste huruiala



:cya:
nimic
schimba intai placutzele si vezi daca mai apare problema.si mie mi s-a intamplat acelasi lucru.cand puneam frana ziceai ca se opreshte trenul in gara.si placutzele erau destul de noi.daca persista arunca o geana si pe la rulmentzi.
bogdan_o
De huruit mai au si tamburii prostul obicei. Vezi sa verifici daca garniturile de ferodo nu s-au tocit prea mult.
Rew
Nu se poate sa huruie de la vreo pietricica prinsa undeva intre placuta si disc? Mie imi huruia ca dracu, de ziceam ca e fier pe fier. Am desfacut si m-am uitat, placutele erau bine-merci nici la jumate, dar cred ca pietricica, sau ce-o fi fost, a sarit de acolo cind am dat jos etrierul. Am pus placute noi, ca tot era desfacut si merge.
tyka
huruitu poate fi de la placute,vezi sa nu fie dalea facute la [coltu strazi cu pilitura de fier]poti avea rulmenti uzeti sau sparti,ai grija ca daca sunt sprti se pot bloca an fiecare moment.al poti mai avea huruitu si de la planetare daca nu au veselina sau au burdufurile aparte si a intrat mizerie.
OCEBE
si eu inclin sa cred ca huruiala este in primul rand de la rulmenti; cand i-ai schimbat ultima oara?
livicu'
chiar ar trebui sa verifici rulmentii

mie imi fluiera la greu pe viraje din cauza unui rulment uzat
mihaitacudacia
Va multumesc tuturor pentru sugestii. Problema era la placutele de la etrier. Le-am schimbat si problema s-a rezolvat. Placutele de frana sunt bune, inca.

Multumesc.
OCEBE
nu ca n-as crede ca au fost de vina dar cum ar putea sa induca huruit la franare sau la curbe placutele de la etrier?
Ov
Eu cred ca s-au spus destule, omul si-a rezolvat problema, asa ca rog un moderator sa inchida topicul !!
tyka
dacia deobicei huruie din toate [oasele] icon_mrgreen.gif
tase
QUOTE(driverx @ 24 Feb 2004, 18:05)
Sau rulmentii...Mie imi cam huruie masina cand merg drept, cand iau curba la stanga dispare huruiala, cand iau curba la dreapta, creste huruiala
:cya:
*



exact problema asta o am eu acum. pina la urma la tine ce fu? planetare sau rulmenti?
driverx
Planetarele bateau (de fapt aia din dreapta, putin in curbe). Dar rulmentii huruiau si daca ii invarteai in mana, desi nu aveau nici cel mai mic joc (deh...piese frantuzesti de 27 de ani, nu gunoaie romanesti). Concluzii: schimbat rulmentii si inversat planetare. E liniste acum.

Deci probabil si la tine, rulmentii sunt de vina. Acuma nu o sa fac ca alti "experti" in datu cu parerea si daca eu am avut problema asta si simpotomenel astea sa iti zic ca si tu SIGUR ai aceasta problema. Dar daca rulmentii au deja o varsta, atunci e foarte posibil.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.