Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: de ce am fost pedepsiti?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
vladus
Am si eu o intrebare si anume:

De ce am fost si noi userii fara nici o vina pedepsiti pentru teribilismul altora. Eu intelegeam sa-i pedepsiti pe cei care au facut zarva la intalnire, nu pe cei care citesc si posteaza pe acest forum si nu au nici o vina. Ati inchis site-ul pentru toata lumea, nu doar pentru netoti. Poate pe viitor gasiti alta metoda de penalizare ca sa nu stam si noi astia nevinovati cu buza umflata.
vladus
ne e chiar asa pentru ca 1 site-ul asta privat fara utilizatori nu ar valora nimic, iar 2 nu e normal sa inchida site-ul pentru stiu eu cati netoti caci nu nu am fost la intalnirea asta si incep sa inteleg ca bine am facut...

Nu cred ca vor sa isi arate superioritatea si e chiar asa rautacios cum ai vrut tu sa sune sau cel putin asa sper, ca daca asa e plec de pe forum si gata, mi-am rezolvat problemele
vladus
cmandrei nu e chiar puct ochit, punct lovit ci au tras in multime tot ce aveau. Daca lucrau ca lunetistii pe punct ochit punct lovit atunci ii pedepseau prin ban sau alte metode pe cei vinovati, nu inchideau site-ul pe care intra atata lume civilizata...
cmandrei
Daca cineva a fost realmente rautacios atunci eu consider ca s-a dorit sa se ajunga exact la ceea ce ai spus tu - adica sa plece oamenii de pe site si sa se dezbine ...



Asa ceva nu trebuie sa se intample ...
vladus
hai ma ioana ca exagerezi... oamenii chiar sunt ok pe aici.. si nu era vorba de moderatori. Vorba era.. ce ar fii daca am fii toti bagati la puscarie pentru ca a avut loc o crima al carei suspect nu a fost gasit. Rationamentul e ca daca ne baga pe toti la puscarie sigur o sa fie si criminalul printre noi, da e corect asa?
cmandrei
Gluma gluma dar si ce spui tu Vladus este adevarat ... dar nu mai fi suparat si incearca sa o iei ca pe o mini vacanta ... nu cred oricum ca vom afla mai mult decat se stie pana acum.
vladus
laugh.gif diferenta e ca vacanta o iei cand vrei tu, nu este impusa
cmandrei
Uneori este si impusa de cine poate ... ca altfel pierzi zilele de concediu ... hai ca mai glumim si noi dar no' o fost unpic cam nasol.
RCS
QUOTE
ati fost pedepsiti deoarece este un site privat si ,patronajul, a vrut sa-si demonstreze superioritatea fata de \"plebe\"

Hm...daca tu te consideri ,,plebe'' asta e problema ta, dar nu ne baga pe toti in ,,aceeasi oala'' !!!! Chestia cu ,,demonstratul superioritatii fata de plebe'' scoate in evidenta ca nu ai inteles ,,esentialul in aceasta problema '' !!!
ioana
"esential " in aceasta problema e faptul ca n-am avut acces la site -de ce?Poate vor sa-l mai inchida 5 zile incepand de maine si poate vor sa-l mai inchida alte 7 zile saptamana viitoare?Poate e mai bine asa...eu stiu ca daca la un magazin nu respecti programul afisat te poate sanctiona opc.ul .Nu e acelasi caz?
RCS
Doar o singura intrebare ioana: tu stii de ce a fost inchis temporar acest forum ??
ioana
nu.ma ajuti?
RCS
QUOTE
nu.ma ajuti?

Imi pare rau dar nu am timp de asa ceva !!!! 8) Citeste mai cu atentie motivul inchiderii temporare a forumului .... !!! Ei na..nu se poate sa nu stii !!! :wink:
ioana
serios nu stiu...trimite-mi pe privat cateva detalii te rog
R19/16v
Incredibil!

...ignorance is bliss...





(nu va luati de mine, in romana nu suna bine) smile.gif :evil: :evil:
cmandrei
Sincer nu cred ca aveti motive de raca sau altele ... daca sunteti suparati pe site nu trebuie sa faceti mare lucru ... faceti greva ... nu mai intrati pe site si gata ... nu e mare lucru ...

Ideea de baza este ca nu trebuie sa fiti voi suparati ca altii (cei rai nu cei care au inchis site-ul) au facut ceva aiurea si din cauza asta nu ati avut acces la site. Cei rai poate trebuie sanctionati prin ... ce se poate daca se considera necesar.
meganescu
QUOTE
QUOTE
ati fost pedepsiti deoarece este un site privat si ,patronajul, a vrut sa-si demonstreze superioritatea fata de \"plebe\"

Hm...daca tu te consideri ,,plebe'' asta e problema ta, dar nu ne baga pe toti in ,,aceeasi oala'' !!!! Chestia cu ,,demonstratul superioritatii fata de plebe'' scoate in evidenta ca nu ai inteles ,,esentialul in aceasta problema '' !!!


Parerea mea este ca Ioana a inteles exact cum sta problema! Problema este ca altii ne considera plebe!

Dar intr-adevar nimeni nu este tinut cu forta membru al acestui site! Totusi ar trebui sa se tina cont ca nu numai userii obisnuiti gresesc...
strumfuadi
mai.. ideea a fost de a se protesta fata de teribilismele unora de la intalniri si fata de atitudinea unora dintre userii de pe daciaclub.ro si :shock: reno.ro ...

daca a fost o chestie rezon aceasta "inchidere" temporara a celor doua forumuri? o mare tampenie. o sublima inutilitate. nu a rezolvat absolut nimic..

daca au fost si alte motive mai intemeiate, apoi dragilor nu stiu daca vom afla..

pana una alta, sa ne bucuram ca suntem din nou online.. (ca in bancul cu lipsa spatiului din casa, inghesui in casa si animalele de prin curte si apoi le dai afara -> ai spatiu berechet..)

cam asa ne simtim si noi dupa aceasta "purificare"..



ps: io nu stiu de ce a luat ban ioana, s'a afisat pe undeva?
electriczbif
Superb topic! N-am inteles nimic... Probabil ca nici nu era mare lucru de inteles, dar e interesant sa citesti vreo 10 raspunsuri la mesaje disparute. Iar din explicatia de la "Ban-uri si avertizari" am inteles la fel de mult ca si strumfadi de ce a luat ban ioana...

Poate ar trebui avut in vedere ca nu toti membrii forumului pot sa citeasca mesajele noi din 5 in 5 minute, iar daca nu fac asta exista topicuri care prin stergerea selectiva a unor mesaje devin neinteligibile.

Si cum nu stiu ce s-a discutat aici mai inainte, imi spun si eu parerea: Nu mi s-a parut suficient de bine explicat motivul pt. care a fost inchis forumul reno. Mesajul explicativ a fost laconic, arunca o acuzatie vaga si fara tinta spre niste membrii ai forumului care nici acum nu stiu cine sunt, iar dupa ceva cautari pe daciaclub (nu sunt membru acolo) am aflat in sfarsit ca s-ar fi "afisat" ceva "teribilisme" la o intalnire a forumistilor etc.

Eh, in fine, bine ca s-a revenit, sa ne vedem noi in continuare de romburile noastre...
AlexV
mai, pana la urma ce ati vrut cu acest topic?

-sa aflati de ce a fost inchis forumul?

-sa va razvratiti fata de aceasta actiune fara sa aflati motivul?

-sa mai aruncati cu niste noroi in admini si moderatori?



meganescu, daca tot esti atat de persecutat pe acest forum, de ce ne mai vizitezi?



vreti sa stiti de ce a luat ban ioana??? nu cititi forumul atat de des incat sa vedeti tot??? asta inseamna ca cineva si-a facut treaba si a sters obscenitatile ei pentru ca atunci cand voi intrati pe forum sa vorbiti de masini, sa nu va simtiti lezati in vreun fel de mesaje obscene si inutile.





intrebare pentru unii dintre voi de aici: de cate ori ati venit voi la o intalnire a forumurilor si ati fost pusi in situatia de a da cu subsemnatul pentru ca altcineva a incalcat legea? daca nu ati fost, atunci ne lasati pe noi sa incercam sa rezolvam problema. daca intr-un final nu rezolvam puteti sa comentati, dar macar sa incercam avem dreptul.



sambata si duminica multi dintre useri au fost si au vizitat tuning show. au mai bagat 100 de mii de lei in buzunarul si asa plin al lui rusea. o porcarie de show pentru care au platit si nu i-a cerut nimeni banii inapoi lui rusea. acolo ati dat niste bani si nu ati avut nici un fel de pretentii, iar aici nu dati nimic dar sunteti plini de ele. un forum gratuit a fost inchis 3 zile si acum vrei ca cineva sa va dea explicatii clare, scuze, si poate chiar sa plateasca pentru asta.
vladus
ALex, topicul l-am deschis eu ca sa aflu de ce pentru niste teribilisti de la dacia a fost inchis forumul renault si de ce pentru tot acei cativa teribilisti s-a luat o decizie care ne-a afectat si pe noi astia nevinovati. Atata tot, nu aruncam cu noroi in nimeni... dar nu mi se pare normal sa stau eu pe bara pentru cativa netoti...
flotl
QUOTE
ALex, topicul l-am deschis eu ca sa aflu de ce pentru niste teribilisti de la dacia a fost inchis forumul renault si de ce pentru tot acei cativa teribilisti s-a luat o decizie care ne-a afectat si pe noi astia nevinovati. Atata tot, nu aruncam cu noroi in nimeni... dar nu mi se pare normal sa stau eu pe bara pentru cativa netoti...


Daca cei terebilisti nu au putut fi identificati ca sa li se dea ban, atunci s-a inchis tot forumul. Asta este, nu e contract intre noi utilizatorii si administrator, nu dam un ban pentru asta, atunci putem doar sa intrebam respectuos ce s-a intamplat, nu sa cerem socoteala.
florindu
Pe de alta parte, adminii fara forumisti sunt inutili, ca potcoavele fara cal. Asa ca trebuia, dupa parerea mea, sa se incerce rezolvarea problemei, nu adoptarea unei masuri radicale, fara nici un efect (din nou, parerea mea). Singurul lucru care a rezultat a fost initierea acestui topic si liber la apa catre moara celor care au provocat incidentul... Oare lor le pasa ca s-a oprit forumul din cauza lor??? Ma indoiesc! Chiar se simt mandri, probabil.



Am vazut pe Daciaclub.ro ca se incearca gasirea unei solutii de interzicere a accesului pe forum a celor nedoriti...dar cine va stabili regulile de acces pe un forum liber (chiar daca e privat, accesul e liber!)? Poate, intr-adevar solutia unui cont platit de acces ar rezolva problema. Iar intalnirile sa se faca e baza invitatiei din partea unui membru 'de baza', exact ca intr-un club.
cmandrei
Cu bani si invitatie cred ca s-ar rezolva in principiu lucrurile cum spui si tu ... doar ca atunci ... cred eu ... ar trebui sa apara o chestie cat de cat legala in sensul de societate/firma ceva care sa ia banii astia si asa mai departe ... exista asa ceva deja ? a forumului reno ? a clubului forumului reno ?
florindu
Din pacate (sau poate nu?) singura posibilitate sau sansa ca acest club sa aiba oarece putere (chiar si in a ne apara firavele drepturi de proprietari) este legata de existenta unei forme juridice de organizare.

Dar exista cineva care sa aiba timpul liber necesar pentru indeplinirea tuturor posibilitatilor? Iar din banii rezultati (multi, putini, cati se vor aduna) se pot face diverse chestii, chiar si de promovare.

Ma gandeam ca pentru anumite intalniri se pot contacta si diverse publicatii de profil, sau reporteri de acolo, care sa marcheze intr-un fel evenimentul. Eventual se poate face o 'revista' tiparita a forumului, care sa publice diverse solutii gasite la problemele general cunoscute, pentru inceput.

Si se poate chiar invita un reprezentant al politiei rutiere la aceste intalniri, ca, deh, ne supunem regulamentelor in vigoare, si mai cadem si la pace cu ei intr-un fel...imposibil sa nu fie vreun posesor de reno angajat in politie.
vladus
buna solutie Blorin. Dar de ce nu ne separam noi de intalnirea dacia. Hai sa stabilim o alta zi si joi sa se intalneasca dacia si vineri noi ca sa nu mai existe probleme si din cauza unora de pe dacia sa fie inchis si forumul asta.
cmandrei
Eu cred ca ideile tale sunt foarte bune ... problema ramane ca de fiecare data ... implementarea lor ... dar oricum noi doi nu suntem aici decidenti ... noi doar discutam, ne dam cu parerea :-) in timp ce cineva vegheaza si vede tot ceea ce noi scriem ... asta este bine ... :-)

O astfel de initiativa este mare consumatoare de timp si resurse, de tot felul, sincer eu am vrut sa creez cu toate formele legale un club renault 5 timp de 4 ani si nu am avut nici timp nici bani (scoala/servici/altele in aceelasi timp ... ) deh ce sa-i faci.

Oricum ca de obicei speram la momente mai bune si mai prielnice pentru fiecare dintre noi.
florindu
In alte tari, astfel de cluburi functioneaza intr-un mod foarte organizat. Toti membrii platesc cotizatii (sume care reprezinta un pret mic, platit pentru pasiunea noastra comuna, automobilul) din care se fac toate platile ocazionate de functionarea clubului. Cine doreste sa fie membrul unui club serios, trebuie sa fie dispus sa plateasca pentru asta. La inceput vor fi putini, dar sunt sigur ca se vor aduna incet, incet.

Pentru asta pot fi pastrate cateva sectiuni 'free', iar cele de maxim interes pentru posesorii de reno (in cazul nostru) vor putea fi accesate doar dupa dobandirea calitatii de 'membru oficial al clubului reno', calitate oferita doar prin plata cotizatiei anuale.

Iar persoanele desemnate sa administreze clubul si, implicit, forumul - ca suport informational al clubului - vor fi, intr-un fel simbolic macar, remunerate.
florindu
Pana la urma, ideea care a stat la baza ACR nu a fost una rea...
cmandrei
Este foarte fain un astfel de club ... eu m-as inscrie la asa ceva deoarece caut de foarte mult timp si anume de 6 ani buni deja. Am incercat la unul in Anglia dar acolo erau doar R5 GTT si al meu nu avea nimic tunat pe el :-( si nici nu puteam participa la intruniri si asa mai departe ...

Aia cu ACR-ul nu stiu care e povestea ... poti sa-mi spui te rog !

Mersi,
florindu
ACR - Automobil Clubul Roman - a fost (si cred cam macar scriptic, mai exista) un club al tuturor posesorilor de autoturisme, la care putea sa adere oricine, prin plata unei cotizatii. Ideea era, pe vremuri, ca acest club, fiind national, aduna cotizatii si probabil primea si alocatii bugetare pentru acoperirea cheltuielilor (aveau agentii in fiecare oras, personal, etc.).

Ce ofereau: ITP gratuit membrilor, o tractare gratuita + depanare la o distanta de max. 20 km (parca!), avantaje la excursiile in tara (existau 'unitati de cazare' cu tarife diferite pentru membrii ACR), in strainatate - prin acordurile cu cluburile de acelasi gen din alte tari, etc. Organiza (si organizeaza, inca) scoli de soferi, tiparea buletine informative si materiale publicitare, si ceea ce era cel mai interesant, acorda soferilor cu vechime si fara incidente rutiere diverse ecusoane distinctive, pana la o emblema (foarte invidiata si dorita) de 'sofer cu 25ani de vechime si fara incidente rutiere', pe care fericitul posesor o afisa cu mandrie pe masin personala!



Probabil ca mai sunt si altele, dar nu-mi mai aduc aminte....
cmandrei
Super tare ... chiar si pe vremea aia ce idei calumea aveau. Asa este si la cluburile din alte tari ... au legaturi cu alte cluburi din alte tari (cu aceelasi profil) stabilesc intalnire in anumite locuri prin anumite tari, este frumos totusi daca stai sa te gandesti. Si costisitor dar frumos si cred ca asta conteaza cel mai mult la un moment dat.



Mersi,
Slider
Exista si acum!
Slider
Automobil Clubul Roman

www.acr.ro
VladSoare
ACR-ul e bun in teorie, insa in practica imi amintesc ca au fost ceva banuieli prin anii '90 cum ca seful cel mare, care candida din partea Partidului Automobilistilor, si-ar fi facut partid si campanie electorala cu banii clubului. Nu mai stiu cum s-a terminat istoria, cred ca a ramas in coada de peste si lumea a uitat.

Tot despre ACR, dar mai recent: obisnuiau sa-si faca reclama la permisul lor "international", afirmind ca fara el te poti trezi oricind umflat de politie, chiar daca tara respectiva a promis ca recunoaste permisul nostru. Or asta e o minciuna sfruntata; dimpotriva, fituica lor nu face nici cit o ceapa degerata in Europa, pe cind permisul national este recunoscut fara probleme. Dar cine nu stie risca sa se sperie si sa cotizeze degeaba.

Asa ca eu am o usoara retinere cind aud de ACR. smile.gif Ideea e buna, insa cind sint bani in joc se strica treaba, oricit de bine intentionati ar fi fost initial fondatorii.
cmandrei
M-am uitat si eu putin pe site si am vazut ca nu poti sa devi membru ACR decat daca ai recomandarea unui membru de cel putin un an ... si nu am gasit nimic despre cat trebuie platit anual.



Oricum au site, explicatii ...
florin_j
Am terminat de citit toata discutia...Sincer, nici eu n-am reusit sa aflu exact ce s-a intamplat de fapt ca sa se ajunga la blocarea site-ului, insa probabil ca masura a fost putin cam drastica.
Referitor la ACR, vroiam sa va intreb daca e pe bune zvonul, conform caruia daca esti membru si ramai in pana cu masina prin tara, vin ei si te tracteaza free...
florindu
Chestia cu free-ul e mai nuantata...daca esti membru, ai parte de o remorcare gratuita in limita de 15-25km (nu mai stiu exact) dus-intors de oras. Depasirea distantei se plateste cu un tarif diferit pentru membri fata de nemembri.

Problema cu depanarea este simplu de rezolvat si cu 'Serviciul de asistenta Reno', care, daca esti in perioada de garantie, vine gratuit si rezolva/remorcheaza, oriunde ai fi in tara. Iar daca ai terminat garantia, serviciul e cu plata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.