Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Moldova
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
eugeniuz2004
si pe serpentinele infinite de la Magura de dupa Bacau o fi mai usor decat pe drumul de lunca de la Adjud la Onesti?
ursul-alb
Eu (deci doar eu dry.gif ) as merge pe Magura, chiar daca mai incet. Sunt sigur ca as castiga macar 30 de minute decat pe Bacau-Adjud-Onesti. Restul ramane de discutat.
Pot doar garanta ca Magura este deszapezita in maxim cateva ore dupa ninsoare; si se da si cu antiderapant suficient.
Master01
Multumesc de raspunsuri, cred ca vom merge pe sectorul Bacau-Onesti peste Magura, Culmea Pietricica cum se numeste, avand in vedere ca zilele acestea se si incalzeste si vor fi cateva grade peste zero.
robyvol33
salut baieti ,cine stie cum este drumul( e85) bucuresti-urziceni-buzau-focsani-tecuci ?
va multumesc

23 Dec 2009, 15:37:
intrebare.gif
Batrānul
Pana la Focsani e f. bun, mai departe nu stiu.
Zilele acestea este aglomerat; pe 25 dec. va fi in schimb foarte liber...
robyvol33
va multumesc mult ,daca e ok pina la focsani e bine
robyvol33
ieri(luni 28-12) tecuci-focsani-rimnicu sarat-buzau-bucuresti =ud ploaie tot drumu in rest ok
atentie la intrarea si iesirea din bucuresti la gropi sau format o gramada de cratere(voluntari+linia de centura)
Drum bun
shadow_x3x
Duminica: Bacau-Adjud s-a circulat infernal...bara la bara 30km/h, din cauza ninsorii abundente...de la Tisita la Galati a plouat torential.
Master01
Multumesc de sfaturi, drumul Brasov-Onesti-Bacau este acceptabil, curatat, am prins si vreme fara zapada prea multa, in schimb ceata.
eugeniuz2004
din ce in ce mai multe sparturi si unele gropi (una mare la Baltati) pe tronsonul Iasi - Targu Frumos!

O dovada a faptului ca nu stim sa intretinem ce reusim cu sacrificii mari sa facem!
BlaueCorsa
Iasi - Vatra Dornei

12.02 - OK, curatat. Gropi urate intre Vatra si Gura Humorului.
14.02 (retur) - Gura Humorului-Falticeni - curatat prost pe sensul spre Iasi, bucati mari de zapada inghetata.
Adrian.gl
salut. cum se prezinta drumul tecuci-barlad-vaslui-iasi?
lord_wader
Barlad vaslui dum perfect
vaslui iasi ceva gauri aparute dupa iarna + plombe puse naspa dar sunt si sectoare de 5-10km bune. Aprope de Iasi la vreo 10-15km pana in Iasi drum perfect
Manuel
Barlad-Vaslui e perfect daca nu te-ntalnesti cu masini de pe contrasens ca sa poti evita craterele, care nu sunt multe, insa amplasate strategic.
In Barlad e dezastru, oras mai bombardat ca ala n-am vazut niciodata.
Adrian.gl
multumesc baieti.
BlaueCorsa
Focsani-Iasi:

E85, ok.

Bucata de drum de la Tisita pana la intrarea in judetul Vaslui, reparata.

Pana la Barlad, acceptabil.

Barlad - zob.

Si pana la Iasi, tot prost.
dan22y
Am un drum de facut de la Bistrita - Vatra-Dornei - Piatra Neamt? Pe unde imi recomandati de la Vatra Dornei? Sa merg pe Valea Bistritei - Bicaz - P.Neamt? IN ce stare e drumul Vatra Dornei - Bicaz - P. Neamt?

De la Bistrita -Vatra Dornei e mai mult decat OK. Nu stiu restul, la ce sa ma astept tongue.gif
crystale
Din topicul Drumuri de evitat:

QUOTE

QUOTE
Daca mergeti in zona Bicaz si va ganditi sa vizitati si Vatra Dornei sa nu faceti greseala de a ajunge la VD pe drumul direct prin Poiana Largului-coada baraj-DN17B
O fi malul Bistritei cu Brosteniul lui Creanga frumos si drumul mai scurt decat prin Gura Humorului dar nu se merita. Asta toamna se faceau ceva asfaltari pe alocuri in functie de bugetul comunal dar in rest e penal drumul. Cred ca mi a luat 3ore pt cei 85km.
Faza cea mai naspa e ca erau portiuni bunicele pe care rulai cu 60-70 apoi ca din senin apareau cratere in "asfalt" si nu mai aveai timp de franare.



Confirm. Asta-vara era in aceeasi stare. La un moment dat imi venea sa trag masina pe dreapta si sa o iau in spinare. Imi era pur si simplu mila de ea.
andurs
@dan22y
Alege varianta prin Gura Humorului (pe valea Bistritei e jale!!), nu ai decat 30 km in plus (aprox. 260km fata de 230km).
Traseul optim ar fi: Bistrita - E58 - Dn2E - E85 - Dn15C - Piatra Neamt.
N-o fi perfect nici pe aici, dar e incomparabil.
Drum bun!
dan22y
Multumesc de sfat andurs. Oricum nu de mult m-am intors din P.Neamt.

Asa am si facut. Am mers pe la Gura Humorului. Deci un mic rezumat:

- Bistrita - Campulung Moldovenesc - perfect fara repros
- Campulung Moldovenesc - Gura Humorului - foarte bun cu unele portiuni nefinalizate: aici ma refer la treceri cu calea ferata si unele portiuni lipsa straturi asfalt.
- Gura Humorului - Targu Neamt - bun cu unele portiuni cu gropi
- Targu Neamt - P. Neamt - bun cu unele portiuni cu gropi (cu precizarea ca la Garcina se face canalizarea si e plin de semafoare iar drumul prin acea localitate e praf)

La intoarcere tot pe acolo...
lord_wader
QUOTE(Manuel @ 16 Mar 2010, 17:31)
Barlad-Vaslui e perfect daca nu te-ntalnesti cu masini de pe contrasens ca sa poti evita craterele, care nu sunt multe, insa amplasate strategic.
In Barlad e dezastru, oras mai bombardat ca ala n-am vazut niciodata.
*


Asta cam asa e, iti dau dreptate totusi daca esti atent poti evita gropile de pe sensul tau si nu mai trebuie sa treci peste axul soselei. Intradevar sunt strategice gropile biggrin.gif iar pe sens invers nu prea sunt. Trebuie sa recunoasteti ca pt judetul VS-unul total defavorizat acea sosea e acceptabila.
Ce mi se pare cel mai naspa e faptul ca in Ro trebuie sa fii atent la gropi in loc sa acorzi atentie suta la suta condusului.
LS: nu va faceti iluzii ca anul acesta se va asfalta vreun drum in Moldova , pt ca nu va fi asa. ohmy.gif
mihail75
ieri am fost pina dupa Tecuci si pot spune ca se acopereau gropile pe toate sectoarele (eternul stil plomba). Mai erau in lucru mici portiuni in jud. Iasi, insa Vasluiul isi facuse cit de cit treaba, iar spre Tecuci se turna covor asfaltic nou. Inclusiv dupa Tecuci spre Galati era bine.

P.S. si in Vaslui, dar mai ales in Barlad (ce a iesit bombardat din iarna) se plomba de zor.
danni_swn
M-ar interesa si pe mine starea drumului pe ruta Onesti-Adjud-Podul Turcului-Barlad-Crasna-Husi.Multumesc! smile.gif
megane1
deci : onesti-adjud ok (a fost refacut complet anul trecut sau acum 2 ani). dupa, de la adjud spre birlad.... radmasa.gif mad.gif adica...mai bine ia elicopter! adjud podu turcului e praf, in podu turcului e jaaale, iar de acolo e drum "din placi"de beton turnat, cu praguri si gauri de-ti blestemi zilele , pt ca apar din scurt si nu poti merge foarte rapid (doar daca nu esti cu masina ta sau nu-ti pasa de "articulatii") .
pe malul prutului spre husi...iar, ai grija la cratere.
tot ce-am povestit mai sus am experimentat in luna decembrie, pe la inceput, inainte sa vina zapezile.
acum, nu mai stiu exact
danni_swn
@megane 1:Multumesc!Ultima oara am fost pe ruta asta acum vreo 3 ani jumate.Se pare ca nu s-a schimbat nimic in bine,din contra mad.gif Cred ca aleg varianta prin nord. Salutari!
burliu
ma intereseaza drumul Vatra Dornei la Piatra Neamt apoi la Roman
andurs
@Burliu
Citeste postul 170 + Piatra Neamt - Roman: bun
burliu
nu ... nu ai inteles vatra dornei - piatra neamt ...prin coada lacului este foarte prost ,ma refeream alt traseu cel prin bilbor... macar , acel post l-am citit ca altfel nu mai puneam intrebarea...
dan22y
Reiau cu o mica completare, asa cum a spus si colegul andurs, asa cum am zis si eu mai sus:

QUOTE(dan22y @ 25 Mar 2010, 01:04)
- Bistrita - Vatra Dornei - Campulung Moldovenesc - perfect fara repros
- Campulung Moldovenesc - Gura Humorului - foarte bun cu unele portiuni nefinalizate: aici ma refer la treceri cu calea ferata si unele portiuni lipsa straturi asfalt.
- Gura Humorului - Targu Neamt - bun cu unele portiuni cu gropi
- Targu Neamt - P. Neamt - bun cu unele portiuni cu gropi (cu precizarea ca la Garcina se face canalizarea si e plin de semafoare iar drumul prin acea localitate e praf)
*


LuluMOB
Imi poate spune cineva cum se prezinta DJ155F? E vorba de drumul de la Durau la Izvoru Muntelui, prin rezervatia Ceahlau. As prefera impresii de la cineva care a mers anul asta.
eugeniuz2004
nu e cumva INCHIS CIRCULATIEI PUBLICE ?
lord_wader
QUOTE(danni_swn @ 1 Apr 2010, 18:27)
M-ar interesa si pe mine starea drumului pe ruta Onesti-Adjud-Podul Turcului-Barlad-Crasna-Husi.Multumesc! smile.gif
*



Crasna-Husi a fost reabilitat cu portiuni de asfalt nou, cu, covor asfaltic de lungimi cuprinse intre 4-5m pana la 1km pe care se ciucula f bine. Au ramas neacoperite practic doar portiunile bune din asfaltul vechi. A redevenit iar un drum decent desi nu se stie pt. cat timp, practic acum distanta de 30km se parcurge iar in 15-20min nu in 35-40 cat era in iarna.
LuluMOB
QUOTE(eugeniuz2004 @ 7 May 2010, 15:10)
nu e cumva INCHIS CIRCULATIEI PUBLICE ?
*


In 2009 se putea intra dinspre Izvoru Muntelui, daca plateai taxa de rezervatie. Te avertizau ca e cam impracticabil pentru autoturisme si ca incerci pe barba ta. In fapt am trecut destul de usor, un Logan si un Passat. Insa am citit prin ziare ca s-ar fi lucrat ceva la el si de aceea vroiam sa stiu de la cineva care a mers pe acolo.
phantomadark
a mai aflat cineva de stare drumului spre izvoru muntelui ? multumesc anticipat
cmandrei
Suceava - Vatra Dornei = bun si foarte bun ... cativa km in lucru inca in zona Campulung Moldovenesc.

Targu Neamt - Falticeni - Suceava = bun / ok.
lord_wader
Va rog sa imi spuneti in ce stare mai este BACAU-VASLUI. Ultima data am fost la inceputul lui aprilie, si imi aduc aminte portiunile problematice:

1. zona de dinainte de barajul Puscasi unde asfaltul era "corodat" puternic pe vreo 8-10km
2. zona serpentinelor unde erau ceva denivelari si gropi mai mari
3. intersectia cu drumul DJ243 care vine de la Barlad, Dragomiresti, unde erau gropi multe pe vreo 2-3km
ursul-alb
QUOTE(phantomadark @ 2 Jun 2010, 12:02)
a mai aflat cineva de stare drumului spre izvoru muntelui ? multumesc anticipat
*


99% nu o sa se bage la asfaltat drumul din munte in conditiile actuale; deci te poti duce linistit daca mergi relaxat si nu vrei sa faci VTM. Oricum ti-ar parea rau sa nu vezi peisajele.
mihai24
Da, am fost eu, se merge fara probleme, cu tr-2 tr-3...peisaje superbe...sunt cred 15km intre Izvor si Durau...
Garett
Stie cineva starea drumului intre Onesti si barajul de la Valea Uzului? E pasabil?
vi_escu
QUOTE(Garett @ 5 Jul 2010, 11:00)
Stie cineva starea drumului intre Onesti si barajul de la Valea Uzului? E pasabil?
*


E foarte bun.
Garett
Multumesc!
Chiar mi-ar fi parut rau sa nu vad barajul dar auzisem tot felul de nazbatii despre drum.
cheers.gif
vi_escu
QUOTE(Garett @ 10 Jul 2010, 05:02)
Multumesc!
Chiar mi-ar fi parut rau sa nu vad barajul dar auzisem tot felul de nazbatii despre drum.
cheers.gif
*



Daca vi de la Galati singura zona unde trebuie sa ai vezica buna este Onestiul. In Darmanesti nu urca de la halta ci mergi pe DN12A apoi pe DJ123 (ai grija sa nu-l ratezi ca e o curba cam ciudata). Pana la baraj a fost asfaltat in toamna, apoi e balastrat pana la coada lacului. Se va asfalta pana la Sanmartin pe un proiect european dar mai dureaza.
DN12A Comanesti - Miercurea Ciuc este dezastru.

Se circula in zona Galati- Movileni- Sendreni spre Tecuci pe DN25 respectiv Braila pe E87?

In alta ordine de idei, cum mai sunt drumurile in nordul moldovei?
Gura Humorului - Solca (DN2K)- Vicovul de jos si sus - Putna (DN2H)
Marginea - Campulung Moldovenesc (DN17A)

Multumesc.
Garett
Scuze pentru intarziere! Da, s-a deschs DN25 intre Sendreni si Movileni.
vdaniel
Drumurile din Nordul Moldovei sunt destul de OK- G Humor - Putna OK

Daca ai drum pe la Putna poti trage o fuga si pe la fabricile de pantofi din zona, sunt destule indicatoare ( Marelbo, Incar , Iedera, )
lecar
Trebuie sa fac un drum Cluj-TgMures-Chisinau-Iasi-Brasov. Cam care ar fi cele mai potrivite drumuri (dus si intos)?

Eu m-am gandit la:
Cluj-TgM-Sovata-Bicaz-PiatraNeamt-Roman-Vaslui-Husi-Albita-Leuseni-Chisinau
Chisinau-Ungheni-Iasi-TgFrumos-Roman-Bacau-Onesti-TgSecuiesc-Brasov
andurs
Daca trebuie sa treci prin Tg. Mures, nu prea ai alte variante.
Iar de la Chisinau la Iasi treci granita pe la Sculeni, la Ungheni e doar pod de cale ferata, nu si rutirer.
lecar
Asa e. La Sculeni ma refeream. Cred ca trece insa drumul si prin Ungheni (MD).

De la Tg Mures la Piatra Neamt e mai bun drumul prin Sovata sau prin Toplita?
andurs
Pe la Sovata e bun, chiar foarte bun pe alocuri. Cateva gropi sunt intre Praid si Gheorghieni pe serpentine, dar nu pun mari probleme. Am mers pe traseul asta acum vreo jumatate de luna. Pe la Toplita am inteles ca e mai rau. Durerea incepe din Gheorghieni si tine pana spre Bicaz, plin de gropi si denivelari. Si nici n-ai o alta varianta la indemana.
Daca n-ai avea treaba prin Tg Mures, ideal ar fi sa mergi Cluj-Bistrita-Vatra Dornei-Gura Humorului etc., drum proaspat reabilitat.

P.S. Drumul trece si prin Ungheni, doar ca trebuie sa faci un ocol pana la Sculeni sa treci Prutul, ca de 20 de ani au in plan un pod rutier la Ungheni si cu planul au ramas. Banui ca o sa se realizeze cand or face si autostrada Ungheni-Iasi-Tg. Mures biggrin.gif
Dan73
S-a refacut drumul pe la Lacul Rosu si in chei. A fost un coleg acum vreo doua saptamani si era bun drumul.
aviator
As vrea si eu sa fac Predeal-Brasov-Onesti si retur in aceeasi zi. Are cineva idee cum e drumul?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.