Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Starea Drumurilor - Moldova
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Garett
Ochiometristic pe Street view sunt cam vreo 5 km de "off-road" intre Podeni si Ratesu Cuzei, mai sunt si alte portiuni pe traseu?
Ma refer la drumul ala prin Rebricea, ca ala pare cea mai buna varianta.
nokia_6260
e maxim un km de offroad,dar e nivelat,poti merge linistit cu 10kmh si treci in 5 min.problema e ca s-au decapat portiuni,taiate din asfaltul nou,am fost acum 10 zile pe acolo,tre sa ai grija sa nu-ti tai cauciucurile,in rest e ok.aaa si mai e putin offroad in zona unei gari,nu mai stiu cum se cheama,dar treci repede.
lord_wader
QUOTE(Garett @ 30 Apr 2013, 11:54)
Ochiometristic pe Street view sunt cam vreo 5 km de "off-road" intre Podeni si Ratesu Cuzei, mai sunt si alte portiuni pe traseu?
Ma refer la drumul ala prin Rebricea, ca ala pare cea mai buna varianta.
*



Imaginile sunt de anul trecut din vara pe Street view, la drum s-a lucrat pana prin octombrie. De la Podeni(Buhaiesti) e asfalt nou pana aproape la calea ferata de la Rates Cuza, acolo unde este si un pod in lucru. Aproximativ ai cam 80-100m de drum rau. Si in padure aproape de Iasi a mai ramas o portiune cam de 300-400m insa cum spuneam au inceput sa lucreze la fundatie acolo asa ca acum nu mai e pamant ci pietris+nisip. Am trecut recent pe acolo. Mai sunt cateva portiuni cu praguri dar se vad de la distanta. Oricum e mai bine decat pe cealalta parte. La iesirea din Vaslui in primle sate mai stau la panda cu radarul dar cum soseaua e cam proasta nu prea au cum sa te prinda daca tii la masina ta.
Mariusgl
Maine am drum pe DN26.Urati-mi noroc. sad.gif
gabize
Aveti idee cum se prezinta drumul intre Vatra Dornei si manastirea Moldovita?
Mai cu precadere 17A, intre Campulung Moldovenesc si Moldovita.
eugeniuz2004
la intrarea in Ruginoasa, pe un drum national (cu taxa!) plin de gropi si/sau denivelari.
lord_wader
QUOTE(Mariusgl @ 4 May 2013, 09:34)
Maine am drum pe DN26.Urati-mi noroc. sad.gif
*



Noroc biggrin.gif sa revii si cu impresii despre drum.
Am auzit ca nu e asa de rau pe cat se spune (asta mai mult din inertie ca sa zic asa ca nu prea e circulat si a rezistat cat de cat)
Garett
"Apdeit", poate ajuta pe cineva:
Galati - Tecuci (drumul vechi prin Pechea): bun spre foarte bun si necirculat pana la Cudalbi, varza de la Valea Marului pana la Tecuci, gropi mari si de-a curmezisul drumului pana in Matca, am luat 2 in plin, la una am iesit efectiv de pe drum pe contrasens ca s-o ocolesc si tot am luat-o!
Tecuci - Vaslui - OK, spre foarte bun, mai putin Barladul si Vasluiul, evident varza! De la Crasna pana la Vaslui asfalt nou, max 2-3 saptamani, dupa cum arata.
Vaslui - Iasi (pe DJ248): asfalt OK, mai bun decat ma asteptam, pana la Podeni, dupa intrarea pe 248 drum intins pana la Iasi, doar bucatile de care s-a mai zis, cam 200 m la o trecere de nivel inainte de Rebricea (parca) si cam vreo 500 pe undeva inainte de Iasi la coborarea printr-o padure. Dar oricum pasabil, nivelat si cu pietris fara probleme.
Iasi, in oras, varza total, doar soseaua din fata garii ceva mai buna. Multe strazi inchise, santiere, etc.
Iasi - Tg. Frumos: bun dar aglomerat si cu limite de vizeta puse aiurea. Garcea la greu, chiar si in prima zi de Paste!
Tg. Frumos - Motca: acceptabil, ara prea multe gropi dar destul de valurit.
Motca - Tg. Neamt: la fel, nici prea prea nici foarte foarte.
Tg. Neamt - Piatra Neamt excelent si peisaj super (NB: acum vreo 7 ani cand am trecut ultima data pe acolo n-am vazut mare branza din peisaj pentru ca eram atent la gropi!)
Piatra Neamt - Bacau: acceptabil, mai putin iesirea din Piatra, destul de "sifonata"
In rest, de european si Focsani - Galati s-a mai spus asa ca nu mai insist.
lord_wader
Nu am avut inspiratia sa iti spun, dar trebuia inainte de Iasi sa faci stanga pe varianta noua (are si indicator cu Tg Frumos) care arata de 5*
Tu banuiesc ca ai mers prin CUG care e cam varza apoi ai iesit undeva ori pe la Nicolina ori in Podul Rosu care e asa cum zici tu. Dar poate ca ai avut si treaba in Iasi deci nu am de unde sa stiu de ce ai ales sa treci prin oras.

In Barlad, da e varza, peticit la greu si denivelat insa in Vaslui nu sunt de acord cu parerea ta, in afara de a2alea sens giratoriu(sunt 3 de toate) fara noima si neterminat restul soselei care tranziteaza orasul e chiar decenta.
Asfaltul dintre Crasna si Vaslui e de asta toamna tongue.gif
PS: ai ales ruta prin Pascani?
Garett
Dap, pe la Podu' Ros am ajuns, am stat in Iasi in centru deci n-aveam cum sa-l ocolesc.
In Vaslui a fost o chestie funny, am incurcat iesirile dintr-un giratoriu si m-a bagat GPS-ul pe niste stradute cam desfundate. smile.gif
Prin Pascani m-a dus GPS-ul catre Tg. Neamt, vroiam sa vedem cetatea, n-am mai vazut-o de cand eram pionier! tongue.gif
Apropo, pentru cine are drum pe acolo, chiar merita vazuta!
corbex
Pionier, utecist, de aici ti se trage.
Cred ca trebuie sa-si fac lumea un fel de cartoteca cu drumurile asa cum au iesit din iarna, ca reparatiile se vor termina, daca se vor face, cam pe la sfirsitul toamnei icon_mrgreen.gif
lord_wader
Tu crezi ca eu de ce "scanez" forumurile? Sa aflu informatii si sa ajut si pe altii atat cat pot si eu. Din pacate altii merg pe ideea : iau cat pot si nu dau nimic. Nu ma refer la forumul asta si la membrii de aici.
andurs
Care varianta sa o aleg:
Iasi - Vaslui (via Rebricea) - Tecuci - Bucuresti
sau
Iasi - Bacau - Bucuresti
?????

P.S. plecarea maine la pranz
Garett
Nu stiu cum e drumul de la Tg. Frumos la Roman, pana acolo e bun.
Drumul prin Rebircea l-am descris mai sus, e OK, Pana la Tecuci la fel, Tecuci - Tisita era bun in toamna trecuta, nu stiu cum mai e acum.

15 May 2013, 09:36:
QUOTE(corbex @ 10 May 2013, 10:10)
Pionier, utecist, de aici ti se trage.
*


Pionier da, (comandant de unitate! tongue.gif ) dar utecist n-am fost!
S-a terminat "distractia" mai devreme...
iulian'71
Incepand cu 20 mai s-au inceput lurari de reparatie la podul de peste Siret de la Cosmesti, pod aflat pe tronsonul Tisita-Tecuci. Circulatia se face pe o singura banda, semaforizat si pazit cu strictete de catre agentii postului de politie Cosmesti, care zilnic ridica peste 10 permise de conducere de la cei grabiti. Traficul este deasemenea restrictionat vehiculelor cu o masa mai mare de 7,5 tone. Ca sofer care trece zilnic peste acel pod va pot spune ca timpul maxim de asteptare este de 10 minute. Din ce am aflat de la constructori se pare ca pana in august podul va fi reabilitat.
Drumuri bune si rabdare!!!
andurs
Prin Rebricea am fost pana la urma, e asa cum l-a descris Garett
Se mai circula pe un sens o bucata scurta intre Vaslui si Barlad ca erau ceva lucrari, iar pe 15 mai deja se lucra la pod la Cosmesti, am stat la semafor si la dus si la intors; intradevar, cum spunea si iulian'71, n-am stat mai mult de 10 min.
Ionut-P
Colegi forumisti, am nevoie de informatii...
Ca ipoteza se da: Roman - Miercurea Ciuc, eu m-am gandit la urmatorul traseu: Roman - Bacau- Moinesti - Comanesti - Miercurea Ciuc... acum ca informatie doresc sa stiu calitatea drumului Bacau - Moinesti - Comanesti... sau poate recomandati alt traseu
Garett
Din cate stiu era destul de prost, dar n-am mai fost pe acolo de vreo 2-3 ani.
Prin Onesti-Tg. Secuiesc stiu ca-i destul de bun drumul.
lord_wader
Informatii proaspete biggrin.gif

DN24 pe ruta Iasi-Vaslui este aproape gata, 99% asfaltat, latit la ~8m etc
Mai sunt 2-3 puncte unde fie se sta la semafor( noul pod de la Solesti), fie se circula pe un sens. In rest soseaua arata excelent, la nivel de primul strat, urmeaza si uzura si marcajele!
andurs
Pai cum e 99% daca e la primul strat?
Stai sa vezi semafoare si circulatie pe-un sens cand se toarna si stratul de uzura. Mai e mult pana departe...
Deocamdata, prefer varianta Buhaesti.
andreis
Salut,

Imi puteti spune care este starea drumului pe portiunea Piatra Neamt - Poiana Largului? Ma intereseaza sa stiu daca merita sa merg pe Piatra Neamt - Bicaz - Poiana Largului sau prin Tg. Neamt - Pipirig - Poiana Largului?

Din cate stiam, drumul pe prima varianta este "dinamitat rau", mai ales pe la Grozavesti.
andreis
Multumesc Squirrel,

O ruta ocolitaore ce imi recomandati?
lord_wader
QUOTE(andurs @ 30 May 2013, 11:56)
Pai cum e 99% daca e la primul strat?
Stai sa vezi semafoare si circulatie pe-un sens cand se toarna si stratul de uzura. Mai e mult pana departe...
Deocamdata, prefer varianta Buhaesti.
*



Adica e 99% asfalt proaspat si nu altceva gen: pietris, gropi, plombe, denivelari etc
Stiu ca abia de acum va urma greul dar prefer sa circul pe asfalt proaspat decat sa imi indoi jantele prin gropi sau sa imi transform bordul in intrument muzical pe la Stefan cel Mare. Ai vazut ce gropi sunt pe acolo....Iar UMB nu mai are prostul obicei de a lasa praguri intre straturi. Acum le face mai omeneste. Dar fiecare dupa cum doreste. Ca sa nu mai zic de iesirea prin CUG care nu a mai fost reabilitata serios de pe vremea comunismului cred.
andurs
Nu stiu de cand nu a mai fost reabilitata zona aia, dar incepe in curand. Si, oricum, nu este inpracticabil drumul, se circula binisor, fara gropi.
Gropile din Stefan cel Mare sunt "evitabile" ca sa zic asa, eu am preferat sa merg pe-acolo decat sa stau la semafoare pe partea astalalta.
Acum, ca deschid si santierul CUG - Podu Ros, am sa merg numai pe Bacau catre Bucuresti pana nu termina cu totul nationalul Iasi - Vaslui.
Florinut
Daca are cineva informatii de ultima ora, ce sfaturi imi dati pentru ruta Galati -Chisinau? Nu am mai fost la Chisinau de 10 ani si nu stiu care mai e starea drumurilor. Multumesc anticipat!
lord_wader
Citisem ca in partea de Sud a Rep. Moldova soselele sunt cam distruse (dar ca urmeaza investitii majore), deci daca treci vama pe la Giurgiulesti sau chiar pe la Oancea tot nu ai facut mare branza.
Cea mai buna varianta ar fi sa ajungi la Albita, dar ca sa ajungi la Albita nu poti merge pe Valea Prutului pt. ca DN24A e cam mediocru (asfalt imbatranit si plombat). Asa ca de la Galati ar cam trebui sa faci un ocol pe la Tecuci-Barlad. In nici un caz sa nu alegi DN24D pe la Trestiana (in caz ca alegi sa mergi spre Albita) ca e distrus rau de tot.

Odata ajuns la Albita soseaua e acceptabila pana la Hancesti si excelenta de acolo pana la Chisinau. http://www.skyscrapercity.com/showthread.p...1004127&page=33

PS: poti sa vezi acolo si cateva pagini mai in urma sau chiar sa citesti tot smile.gif
mihail75
confirm (drum recent) ca DN 24D, Barlad-Galati, prin Trestiana-Cuca, e prost. Segmentul din jud. Vaslui e denivelat bine, dar cu gropi rezonabile, insa segmente din jud. Galati au gropi serioase. Pacat ca acest drum e ignorat, ar reprezenta o scurtatura excelenta pentru cei ce merg spre mare.
lord_wader
DN15D Vaslui-Negresti, in sfarsit au reusit si ei sa plombeze tot (adica aproape tot ca uneori au mai sarit cate o groapa ), cred ca toata treaba cu plombarea s-a intins pe vreo 2 luni si vreo 3 reprize de "hai -rup". Banuiesc, repet doar banuiesc ca si de la Negresti la Roman l-au carpit si ca se poate circula cat de cat. Nu vreau sa risc sa ma aventurez dupa Negresti, ca am mai facut-o fara succes in anii trecuti biggrin.gif
UXE
Stie careva cum se prezinta urmatoarele drumuri ?

1. Bacau -> Gura Humorului
2. Gura Humorului -> Maginea -> Putna
3. Gura Humorului -> Moldovita
4. Gura Humorului->Targu Neamt->Piatra Neamt-> Bicaz
Batrânul
Primele trei: excelent (am fost acolo în urmă cu o lună). Despre ultimul - nu știu.
aqua
piatra neamt - bicaz este ok, nu excelent, dar se poate merge linistit
Sudsemnatu
Cine poate da detalii despre Botosani-Vorona(208C)-Pascani-Mircesti(208)-Roman
dan22y
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2013, 13:26)
Cine poate da detalii despre Botosani-Vorona(208C)
*


Doar sectorul acesta il cunosc. E ok. pana anul trecut mergeam la bunicul meu, care acum nu mai este.
Sudsemnatu
caut o varianta pentru Botosani-Roman, in afara de Copalau-Harlau, pe acolo e rupt rau
valikris2002
Ceva informatii despre ramnicu sarat-ianca-viziru-tandarei- giurgeni-vadu oii? alternativa pentru cei ce merg la mare din nordul moldovei pe aici sunt 440km din roman, pe ramnicu sarat urziceni slobozia constanta sint 550km
centurion
Ramnicu Sarat - Ianca : NU. A fost un amic pe el acum 2 ani si era dezastru. Da-mi voie sa cred ca nu s-a asfaltat pana acum un drum judetean, mai ales ca prin zona nu s-a facut nimic iar tronsonul Iazu - Slobozia de-abia acum l-au asfaltat.
Parerea mea: vii pana la Focsani. Ori mergi la GL, treci cu bacul. Ori mergi la BR si treci cu bacul.
Daca nu, DN2 (E85) pana la Urziceni, apoi Slobozia, apoi CT.
Anto
Pt. Sudsemnatu
Nu stiu cum se mai prezinta Botosani-Suceava, dar cred ca e singura alternativa.

Pt. valikris2002
Roman-Tisita-Tecuci-Sendreni-Braila-Viziru-Gura Ialomitei-Giurgeni-Harsova-Constanta: 425 km.
Garett
Mai degraba prin Focsani si pe urma direct la Braila prin Nanesti!
Tecuci-Sendreni inseamna mers doar prin localitate imediat dupa Tecuci pana la Hanu Conachi, vreo 40 km plus restrictii la 50 la greu cu radarele aferente.
Focsani-Braila e ok si liber.
lord_wader
QUOTE(Anto @ 1 Jul 2013, 07:50)

Pt. valikris2002
Roman-Tisita-Tecuci-Sendreni-Braila-Viziru-Gura Ialomitei-Giurgeni-Harsova-Constanta: 425 km.
*




O varinata excelenta, asfalt aproape perfect peste tot, cel putin asa se vede pe Street View.
Garett
Nu e chiar asa, de la Hanu' incoace e destul de avariat, plombat dar destul de aiurea.
lord_wader
Fii mai explicit biggrin.gif
De unde si pana unde e peticit?
Garett
Intre Independenta si Branistea, gropi peticite, intre Independenta si Piscu (e bunicel acolo, "pasabil"), intre Vames si T. Vladimirescu (gropi "moderate")
Asta e ce stiu de acum 2 luni, nu stiu daca or mai fi facut ceva da' m-as mira. Hanu - Tecuci n-am idee cum mai e, ocolesc pe la Focsani cand am drum pe european.
Acum, mai e si chestia ca eu am suspensii destul de tari si ma cam seaca plombele care nu-s la nivel...
eugeniuz2004
QUOTE(Sudsemnatu @ 28 Jun 2013, 13:26)
Cine poate da detalii despre Botosani-Vorona(208C)-Pascani-Mircesti(208)-Roman
*


Botosani - Vorona - Tudora Pascani Roman cunoscut ca DJ208 cu diverse indicative este si nu este o alternativa la DN-uril ecunoscute.
ESTE pentru ca de la Silistea (intrare jud Suceava) si pana la Mircesti (iesire jud Iasi spre Neamt) este de nota 9. Insa la Mircesti e bine de luat spre podul de peste Siret si nu direct spre Roman (sau plangi!)
NU este pentru ca in Tudora, la iesirea din jud BT spre SV e de groaza! vreo 3 - 4 km de 1, maximum tr 2, si de strans din dinti.
tot nu pentru ca nu e asfalt peste tot, de la Vorona Mare spre bifurcatia de la Joldesti e drum de piatra! (nu foarte mare distanta dar exista)
Si spun unii ca si de la BT la Vorona au inceput sa apara gropile! doar are cel putin 1 an de cand e turnat asfaltul!

Si in Pascani e denivelat cat cuprinde!
Sudsemnatu
mersi Eugeniu
iulian'71
QUOTE(Garett @ 8 Jul 2013, 14:37)
Intre Independenta si Branistea, gropi peticite, intre Independenta si Piscu (e bunicel acolo, "pasabil"), intre Vames si T. Vladimirescu (gropi "moderate")
Asta e ce stiu de acum 2 luni, nu stiu daca or mai fi facut ceva da' m-as mira. Hanu - Tecuci n-am idee cum mai e, ocolesc pe la Focsani cand am drum pe european.
Acum, mai e si chestia ca eu am suspensii destul de tari si ma cam seaca plombele care nu-s la nivel...
*



Hanu - Tecuci ..... STRESANT!!!
UXE
Care Hanu?

banuiesc ca nu va referiti la Hanul Ancutei de la Tupilati smile.gif
hellcat
E vorba de Hanu Conachi, de pe drumul Galati - Tecuci, e stresant pt ca e 100% prin comune, e f ingust drumul si aglomerat de carute, biciclisti, pietoni, masini parcate pe marginea drumului.
UXE
Am inteles.. sper ca se poate face intr-o ora maxim smile.gif
valikris2002
o vesnicie faci de la tecuci la galati si mai au si carutele cu o latime mai mare, pe acolo doar noapte e rentabil dar si atunci trebuie sa fie un radar pe la 3 dimineata
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.